Jak wybrać odpowiedniego chirurga plastycznego? – wywiad

Wybór odpowiedniego chirurga plastycznego jest ważny zarówno dla przebiegu operacji, jak i dla naszego spokoju w kwestii wyniku zabiegu. Dr n. med. Tadeusz Witwicki, specjalista chirurg plastyk, chirurg ogólny z Oddziału Chirurgii Plastycznej CSK MSWiA w Warszawie, podpowiada jak znaleźć dobrego lekarza i jak powinna wyglądać rozmowa z chirurgiem przed zabiegiem.
Jak wybrać odpowiedniego chirurga plastycznego? – wywiad

Jak wybrać odpowiedniego chirurga plastycznego?

Dr n. med. Tadeusz Witwicki: Niewątpliwie, bez względu na jego tytuły i dokonania, musi wzbudzić zaufanie pacjenta i to jest chyba najważniejsze. Pacjent musi mieć przekonanie, że ten lekarz dokona wszystkiego, co można, aby osiągnąć zamierzony cel.

Gdzie szukać odpowiedniego chirurga?

Dr n. med. Tadeusz Witwicki: Powinno się poszukiwać chirurga plastyka wśród chirurgów plastyków, czyli wśród tych lekarzy, którzy należą do Polskiego Towarzystwa Chirurgii Plastycznej, Rekonstrukcyjnej i Estetycznej, żeby nie trafić na kogoś, kto wykonuje te zabiegi nie ukończywszy odpowiedniej specjalizacji. Teraz bardzo modne są fora internetowe. Wiadomo, że ilość wykonanych operacji i doświadczenie ma duży wpływ na jakość uzyskiwanych wyników.

Na co zwrócić uwagę podczas rozmowy z lekarzem?

Dr n. med. Tadeusz Witwicki: Chirurg w trakcie rozmowy z pacjentem powinien wysłuchać informacji na temat tego, czego pacjent oczekuje i jakiej chce dokonać zmiany, dowiedzieć się wszystkiego na temat obciążeń, które mogą wpływać na przebieg zabiegu lub jego wynik, czyli czy, na przykład, pacjent nie ma nadciśnienia, nie ma cukrzycy… Nie chcę się wdawać w medyczne zawiłości, ale mam na myśli wszystkie obciążenia, które mogą mieć wpływ na przebieg pooperacyjny, śródoperacyjny i wynik zabiegu.

Czego powinniśmy dowiedzieć się od chirurga?

Dr n. med. Tadeusz Witwicki: Lekarz powinien poinformować pacjenta bardzo wnikliwie o możliwych powikłaniach. Pacjent nie kupuje wyniku – zamawia jakąś procedurę. Ta procedura niesie ze sobą zawsze jakieś ryzyko. Każde działanie niesie ze sobą jakieś ryzyko niepowodzeń, nieosiągnięcia idealnego wyniku i pacjent musi o tym wiedzieć. Jeżeli chirurg o tym nie informuje, zataja tę drugą stronę medalu, to niedobrze o nim świadczy. Nie chodzi o to, żeby pacjenta straszyć, ale żeby pacjent miał świadomość tego, co mu grozi i jakie mogą być powikłania. Ma to dwie dobre strony. Jeżeli coś takiego się zdarzy, pacjent jest na to przygotowany i nie ma żalu do lekarza o to, że obiecał, że będzie cudownie, a tak cudownie nie jest. Lekarz powinien starać się poprawić efekt zabiegu, a wręcz musi to zrobić. W każdym razie nie może pacjenta z tym problemem zostawić, powinien mu w tym pomóc. Myślę, że jest to ważny element, który wynika już w trakcie rozmowy pacjenta z lekarzem, który ma go operować.

Wywiad przeprowadziła Justyna Perkowska.

Przeczytaj też: Zanim wejdziesz do gabinetu chirurga plastycznego

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/3 lata temu
Na pewno nie można pójść do pierwszego lepszego lekarza, bo się można naciąć. Na pewno ważne jest doświadczenie, żeby wiedział co robi. Moim zdaniem jednym z lepszych specjalistów w dziedzinie chirurgii plastycznej jest dr Piotr Osuch. Ma duże doświadczenie, ma super podejście do pacjentów.