Siatkówka oka/fot. Fotolia

Jak wybrać kolorowe soczewki kontaktowe?

Kolorowe soczewki kontaktowe cieszą się coraz większą popularnością. Ich podstawowym celem jest zmiana wizerunku. Dzięki kolorowym soczewkom kontaktowym możliwe jest nadanie większej intensywności naturalnemu zabarwieniu tęczówki. Jak dbać o kolorowe soczewki?
/ 03.10.2011 14:14
Siatkówka oka/fot. Fotolia

Czym są kolorowe soczewki kontaktowe?

Kolorowe soczewki kontaktowe mogą mieć charakter korekcyjny lub wyłącznie kosmetyczny. Nadają głębszy odcień naturalnej barwie tęczówki, występują też w fantazyjnych wariantach kolorystycznych. Dzięki nim możliwe jest uzyskanie nietypowego koloru tęczówek oraz kształtu źrenic, a także ozdobienie oka niezwykłym motywem. Używanie kolorowych soczewek kontaktowych nie różni się od stosowania tradycyjnych soczewek. Producenci oferują różne rodzaje barwnych soczewek w zależności od wzoru i czasu noszenia. Najpopularniejsze są miesięczne lub jednodniowe.

Zobacz też: Jak dobrać soczewki kontaktowe?

Kto może nosić kolorowe soczewki?

Barwne soczewki kontaktowe przeznaczone są dla osób, które chcą w niestandardowy sposób poeksperymentować ze swoim wyglądem. Mogą jednocześnie korygować wadę wzroku lub tylko upiększać.

Jeżeli kolorowa soczewka ma jednocześnie służyć korekcji wzroku, warto zasięgnąć porady lekarza. Okulista pomoże dobrać najlepszą soczewkę, która upiększy spojrzenie oraz w odpowiedni sposób zniweluje wadę.

Jak dbać o kolorowe soczewki?

Z kolorowymi soczewkami należy obchodzić się tak, jak z tradycyjnymi soczewkami kontaktowymi (korekcyjnymi). Aby prawidłowo o nie dbać, należy zaopatrzyć się w specjalny płyn do soczewek. Nie wolno też zapominać przestrzeganiu zasad higieny.

Jakie są przeciwwskazania?

Istnieje szereg przeciwwskazań, które należy wziąć pod uwagę przed zakupem kolorowych soczewek. Zdarza się, że niektóre osoby nie mogą przyzwyczaić się do noszenia soczewek. Bywa, że zakładanie ich budzi lęk czy dyskomfort psychiczny. Wówczas lepiej zrezygnować z noszenia kolorowych soczewek kontaktowych lub stopniowo przyzwyczajać się do nich.

Osoby cierpiące na zespół suchego oka powinny skonsultować się z lekarzem, gdyż soczewki mogą być przyczyną przykrych dolegliwości.

Ponadto kolorowe soczewki nie są zalecane alergikom i osobom borykającym się z zaburzeniami hormonalnymi. Soczewek kontaktowych nie powinny też nosić małe dzieci. Również stany zapalne oraz zakażenia wirusowe i grzybicze stanowią jedno z poważnych przeciwwskazań.

Zobacz też: Nowa metoda walki z infekcjami oczu związanymi ze szkłami kontaktowymi

Ile kosztują kolorowe soczewki kontaktowe?

Ceny kolorowych soczewek są bardzo zróżnicowane – w zależności od producenta, jakości, długości noszenia oraz oferowanych barw i deseni. Wahają się od dwudziestu do kilkuset złotych.

Gdzie można nabyć kolorowe soczewki?

Barwne soczewki kontaktowe można nabyć w aptekach, salonach optycznych w sklepach oraz na aukcjach internetowych.