Jak wybrać dobre obuwie?

Zapewniający wentylację, naturalny materiał, odpowiednio wyprofilowana podeszwa, dobrze wyważony obcas. To uniwersalne cechy dobrego obuwia. Najważniejsze jest jednak to, aby buty odpowiadały na indywidualne potrzeb.
/ 24.11.2012 13:48
Kozaki, buty/ fot. Lesta

Obuwie może mieć wpływ na zdrowie nie tylko stóp, ale też kręgosłupa, bioder, kolan czy szyi. Masowa produkcja sprawiła, że większość towarów obecnych na rynku uległa standaryzacji. Tym bardziej warto uważnie wybierać buty i brać pod uwagę to, czy na pewno są one dopasowane do indywidualnych wymogów stopy.

Krok pierwszy: rozmiar

Aby dobrze dobrać obuwie, powinno się znać dokładnie rozmiar stopy. W tym celu warto stanąć bosą stopą na papierowym arkuszu i zaznaczyć na nim kropkami dwa najbardziej wysunięte fragmenty stopy w linii pionowej. Następnie należy zmierzyć odległość między dwoma punktami, a do uzyskanego wyniku dodać 5-10 mm. Kolejny krok, to sprawdzenie swojego rozmiaru w tabeli zawierającej uniwersalną, europejską numerację. Przykładowo, jeśli wynik to 28 cm, powinno się szukać butów w rozmiarze 43.

Jednak ostateczną decyzję o kupnie obuwia należy podjąć po przymierzeniu butów. Najlepiej zrobić to po południu, kiedy stopa jest już odrobinę zmęczona. – Należy uważać, aby nie wybrać zbyt ciasnego obuwia. Wymusza ono stawanie na pięcie i krawędziach zewnętrznych stopy, co może stać się przyczyną odcisków, otarć, a nawet płaskostopia – mówi Marta Rondoś, reprezentująca markę obuwniczą Lesta.

Warto wiedzieć: Sportowe buty – jak je wybrać?

Krok drugi: materiał

Jeśli chodzi o materiał, z którego wykonana będzie cholewa, decyzja, co do optymalnego wyboru, nie nastręcza problemów. Najważniejsze, aby była to wysokiej jakości skóra. Wybór między licem, zamszem, nubukiem i welurem ma już znaczenie tylko estetyczne.

Skóra naturalna jest miękka i dopasowuje się do kształtu stopy, co pomaga zapobiec otarciom i uciskom. Zapewnia też stopie niezbędną wentylację, co jest bardzo istotne w profilaktyce przeciwgrzybicznej. Warto też zwrócić uwagę na tworzywo wykorzystane do produkcji podeszwy. – W modelach na chłodniejsze dni sprawdzą się spody wykonane z termoplastycznego kauczuku, który dobrze izoluje przed zimnem, jest odporny na niskie temperatury i ma właściwości antypoślizgowe. Buty na cieplejsze pory roku mogą być zaopatrzone w podeszwy z lekkiego, elastycznego i trwałego poliuretanu – radzi Marta Rondoś.

Krok trzeci: fason

Wybierając konkretny fason butów warto zadbać o to, aby obcasy nie były zbyt wysokie, a nosy – wąskie. Optymalny jest układ, gdy pięta znajduje się nieco powyżej pozostałej części stopy. Najlepszym wyborem będzie więc obcas o wysokości 2,5 cm. Z kolei w przedniej części buta powinna być wystarczająca przestrzeń dla wszystkich palców. Osoby z dysfunkcjami stóp powinny wybierać buty szczególnie uważnie. – W przypadku ostrogi piętowej zalecany jest wybór nieco grubszej podeszwy, która będzie amortyzować mikrowstrząsy. Z kolei osoby z halluksami powinny się zdecydować na buty o podwyższonej tęgości i bez przeszyć na wysokości stawu śródstopno-palcowego – informuje Marta Rondoś.

Dobrze dobrane buty to kluczowy element profilaktyki zdrowotnej stóp. Wpływa także na prawidłową postawę całego ciała. W myśl zasady „lepiej zapobiegać, niż leczyć”, warto ich wyborowi poświęcić dostateczną ilość uwagi.

Polecamy: Co należy wiedzieć o halluksach?

Źródło: agencja BrandVoice PR/ mk

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)