POLECAMY

Akcja stop rozstępom - zobacz jak sobie z nimi radzić

Sprawdź co możesz zrobić, aby zapobiegać powstawaniu rozstępów, lub jeśli już je masz, zmniejszyć ich widoczność.
Akcja stop rozstępom - zobacz jak sobie z nimi radzić fot. Fotolia
Rozstępy nie szkodzą zdrowiu i nie bolą, a mimo tego uprzykrzają życie większości kobiet. Skąd się biorą? Zostaje uszkodzona struktura skóry właściwej. Może się tak stać pod wpływem zmian hormonalnych (wywołanych ciążą, chorobą lub stosowaniem leków sterydowych). Zaburzona zostaje praca fibroblastów, które odpowiadają za produkcję kolagenu i elastyny. W efekcie skóra traci sprężystość i miejscowo zanika. Podobny skutek daje nadmierne rozciąganie skóry (wywołane ciążą, szybkim tyciem). W obu przypadkach ubytki w skórze wypełniają się tkanką łączną, która przypomina spore blizny.

W jakich miejscach na ciele mogą się pojawić?

Rozstępy najczęściej występują na brzuchu, udach, pośladkach i piersiach. U kobiet i mężczyzn uprawiających kulturystykę częściej są widoczne na wewnętrznej stronie ramion, klatce piersiowej, barkach, brzuchu oraz wewnętrznej stronie ud.
 
Czemu niektóre pręgi są czerwone, a inne białe?
Wszystkie rozstępy na początku mają barwę ciemnoróżową lub nawet sinofioletową (mogą być lekko wypukłe, jak blizny). Na tym etapie można jeszcze skutecznie się ich pozbyć. Bo kiedy już zbledną i staną się zapadnięte, można tylko próbować zmniejszyć ich widoczność.

Jak zapobiegać rozstępom?

Najlepsze efekty daje systematyczne, codzienne masowanie skóry. Można pocierać ją szorstką myjką, lekko szczypać lub wcierać odżywczy krem. Warto to robić jeszcze przed zajściem w ciążę i w jej trakcie. Masaże trzeba przerwać dwa tygodnie przed porodem, bo mogą wywołać przedwczesne skurcze.

Czy skłonność do rozstępów jest dziedziczna?

Niestety tak. Wiadomo też, że bardziej podatne na powstawanie takich zmian skórnych są kobiety o jasnej karnacji z rudymi lub blond włosami. To oczywiście nie oznacza, że rozstępy muszą się pojawić. Młody wiek ciężarnej sprzyja wystąpieniu rozstępów ciążowych. Aż 82 proc. kobiet w wieku 15-19 lat będzie miało rozstępy, ale już 21 proc. w wieku 31-34. Dla lat 20-25 jest to 67 proc., a dla lat 26-30 już 41 proc. Prawdopodobnie ma to związek ze zmianami w budowie skóry.

A co z dietą? Czy ona też ma jakieś znaczenie?

Powstawaniu rozstępów sprzyja ciągłe odchudzanie i tycie (efekt jo-jo). By różowe pręgi nie pojawiły się na ciele, warto na co dzień jeść produkty bogate w takie odżywcze składniki jak cynk (jest w rybach, ostrygach, jajach, pestkach dyni), krzem (kryje się w otrębach, płatkach owsianych, chlebie pełnoziarnistym, warzywach bulwiastych) oraz witaminy A, C, E.

Czy to prawda, że stres też może wpłynąć na jakość mojej skóry?

Tak. W sytuacji kryzysowej organizm produkuje dużo kortyzolu, który upośledza pracę fibroblastów.

Ile kosztuje operacyjne usunięcie rozstępów, np. z brzucha?

Chirurgiczne wycięcie fragmentu skóry to jedyna metoda gwarantująca całkowite usunięcie rozstępów. Operacja kosztuje około 14 tys. zł. Trzeba jednak pamiętać, że to dość inwazyjny sposób likwidacji nieestetycznych prążków. Wiąże się z bólem, dyskomfortem i długim okresem rekonwalescencji (nie można nic dźwigać). Zabieg wycięcia płatów zmienionej skóry jest niewykonalny u osób szczupłych. Nigdy nie ma też gwarancji, że po operacji nie zostaną brzydkie blizny. Bo skóra, która funkcjonuje źle, gorzej też się goi.

Domowy salon piękności

Już w ciąży zacznij stosować kosmetyki, które zapobiegają rozstępom lub sprawiają, że są one mniejsze. Smaruj skórę nawet dwa razy dziennie.

Na podstawie tekstu Joanny Karwat w magazynie Twój Maluszek


Więcej o pielęgnacji ciała:

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (2)
/3 lata temu
oliwka ja smaruje cialo.. ale mimo to mam rozstepy
/3 lata temu
Jak we wszystkim najlepsza jest profilaktyka. Warto więc dbac o siebie każdego dnia;)