Jak walczyć z nadpotliwością?

Nadpotliwość jest dla wielu osób problemem wstydliwym. Nierzadko osoby cierpiące na nadmierną potliwość mają trudności w kontaktach międzyludzkich. Nadpotliwość staje się szczególnie uciążliwa wiosną i latem. Co jest przyczyną nadmiernej produkcji potu? Jak leczyć nadpotliwość?
/ 01.07.2013 10:06

Wydzielanie potu jest niezbędne w termoregulacji organizmu – pot obniża temperaturę ciała. Wraz z nim wydalamy też toksyny skumulowane w naszym organizmie. Pot w 98% składa się z wody, pozostałe 2% stanowią sól, mocznik i minerały. Świeży pot jest bezzapachowy – nieprzyjemny zapach wywołują drobnoustroje, które rozkładają pot na powierzchni skóry.

Zdrowy człowiek wydziela dziennie około 1 litra potu. Jest to jednak liczba umowna, gdyż nie istnieje żadna fizjologiczna norma dziennego wydzielania potu. Z tego powodu nadpotliwość rozpoznaje się głównie na podstawie subiektywnych odczuć chorego.

Rodzaje nadpotliwości

Nadpotliwość może być miejscowa (dłonie, stopy, pachy, twarz) lub uogólniona (na całym ciele). Szacuje się, że około 2-3% populacji cierpi na nadpotliwość i w zdecydowanej większości są to mężczyźni (zwłaszcza w okresie andropauzy). Jednak na zwiększone wydzielanie potu skarżą się również kobiety w okresie menopauzy. Nadprodukcja potu może być także spowodowana czynnikami psychicznymi, takimi jak: stres, nadpobudliwość czy fobie. Jednak w większości przypadków ma ona charakter chorobowy.

Rozróżniamy dwa rodzaje nadpotliwości pierwotną oraz wtórną. Nadpotliwość pierwotna jest samodzielną chorobą, zwykle uwarunkowaną genetycznie. Natomiast nadpotliwość wtórna jest konsekwencją przebytych chorób lub objawem towarzyszącym niektórym chorobom, np.: cukrzycy, nadczynności tarczycy, hipoglikemii, nowotworom, zaburzeniom neurologicznym, przewlekłym zakażeniom (np. gruźlicy), otyłości i nadwadze.

Zobacz też: Jak sobie poradzić z przetłuszczaniem się włosów?

Metody leczenia nadpotliwości

W leczeniu nadpotliwości stosuje się kilka metod; ich skuteczność zależy od rodzaju nadpotliwości oraz indywidualnych preferencji.

  • Higiena osobista – to podstawa leczenia nadpotliwości. Osoby dotknięte tą dolegliwością powinny regularnie myć się, nosić czyste, przewiewne ubrania i regularnie stosować antyperspiranty. 
  • Antyperspiranty – dzieli się je na lecznicze i kosmetyczne. Zmniejszają one aktywność gruczołów potowych i tym samym zmniejszają ilość widzialnego potu. Najlepszą skuteczność mają preparaty zawierające chlorek glinu. Tego typu preparaty najlepiej kupować w aptekach.
  • Leki cholinolityczne – regulują pracę gruczołów potowych. Należy jednak stosować je ostrożnie, gdyż większość preparatów zawiera pochodne atropiny, która powoduje szereg nasilonych efektów ubocznych.
  • Jontoforeza – to zabieg rozrywania kanałów jonowych w gruczołach potowych przy użyciu prądu. Wykonuje się dwa rodzaje jontoforezy: wodną i z dodatkiem środków cholinergicznych. Zabieg jontoforezy poleca się w nadpotliwości rąk, stóp i dłoni.
  • Toksyna botulinowa (jad kiełbasiany) – substancja ta jest produkowana laboratoryjnie. Jej zadaniem jest hamowanie uwalniania acetylocholiny – neuroprzekaźnika, który odpowiada za przekazywanie impulsów pomiędzy nerwami i mięśniami. Toksyna botulinowa znacznie zmniejsza wydzielanie potu poprzez zatrzymanie pracy gruczołów potowych. Jest to metoda całkowicie bezpieczna dla organizmu, pozwala pobyć się problemu nadpotliwości na około 8 miesięcy.
  • Leczenie laserem – zabieg daje trwałe efekty więc nie jest konieczne powtarzanie zabiegów. Decyzję o przeprowadzeniu leczenia laserowego zawsze podejmuje lekarz, który bada stan skóry, znamion i innych zmian naskórnych, a także ocenia jej wrażliwość i reakcje. Osobom, które zakwalifikowały się do zabiegu, wykonuje się próbę laserową w celu odpowiedniego dobrania mocy urządzenia tak, aby otrzymać optymalne efekty.

Zobacz też: Nadmierne pocenie się - jak temu zaradzić?