POLECAMY

Jak walczyć z halluksami?

Halluks to zniekształcenie dużego palca stopy. Jest wiele przyczyn, które wywołują tę deformacje stopy zarówno u kobiet jaki i u mężczyzn. Sprawdź, jak powstają halluksy, by wiedzieć jak sobie z nimi radzić?
Jak walczyć z halluksami?

Przyczyny powstawania halluksów?

Przy powstawaniu halluksów ważne są predyspozycje wrodzone oraz czynniki środowiskowe. Istnieje wiele przyczyn na skutek których mogą pojawić się halluksy. Zaliczają się do nich:

- różnego rodzaju urazy,

- schorzenia metaboliczne,

- zaburzenia i choroby neurologiczne,

- zaburzenia hormonalne,

- choroby tkanki łącznej i mięśniowej.

Wśród czynników środowiskowych należy wymienić:

- źle dobrane obuwie,

- siedząco-stojący tryb życia,

- słaba kondycja fizyczna,

- nadwaga.

Halluksy są uciążliwym i bolesnym schorzeniem, ale można im zapobiegać, a także można je skutecznie leczyć.

Polecamy: Jak wysokie obcasy wpływają na zdrowie?

Leczenie

Leczenie zależy od stopnia deformacji, dolegliwości, wieku, a także zawodu chorego. Można je podzielić na: leczeni nieoperacyjne i operacyjne.

 Leczenie nieoperacyjne obejmuje:

- ćwiczenia korygujące, czyli codzienna gimnastyka stopy (naprzemienne stawanie na pietach i palcach, chodzenie na zewnętrznych krawędziach stóp; w pozycji siedzącej podnoszenie palcami raz jednej stopy raz drugiej zwiniętego małego ręcznika; turlanie stopą piłeczki tenisowej)

- unikanie sportów powodujących przeciążenia stopy (bieganie),

- noszenie wsuniętego między pierwszy a drugi palec stopy klina na halluksy,

-  wkładki ortopedyczne do butów na płaskostopie poprzeczne,

- noszenie żelowej osłonki lub specjalnej opaski chroniącej przed tarciem i uciskiem buta,

- aparat korekcyjny, który utrzymuje palec we właściwej pozycji,

- ochraniacz z mikrogumy w kształcie ósemki jest stosowany przy dużych dolegliwościach,

- fizykoterapia i farmakoterapia.

Leczenie operacyjne

Lekarz zaleca leczenie operacyjne, jeśli metody nieoperacyjne są mało skuteczne, a dolegliwości bólowe i zniekształcenia ulegają pogłębieniu. Zastosowanie odpowiedniej techniki operacyjnej zależy od stopnia deformacji palucha i pozostałych części stopy.

Po każdym zabiegu operacyjnym chory ma założony opatrunek gipsowy. Czas noszenia opatrunku może trwać od 2 do 6 tygodni, ponieważ zależy od zastosowanej metody operacyjnej. Lekarz może zalecić wkładki korygujące i zabiegi fizykoterapeutyczne, gdyż utrwalają one efekty zabiegu.

Profilaktyka

W codziennej walce z halluksami najważniejszy jest używany przez nas rodzaj obuwia, zwłaszcza, gdy prowadzimy stojąco-siedzący tryb życia. Buty muszą być wygodne, odpowiednio wyprofilowane, zrobione z  przewiewnych materiałów. W profilaktyce równie ważne są ćwiczenia palców (chwytać nimi przedmioty, chodzić na palcach).

Zobacz też: Na czym polega rehabilitacja?

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (2)
/2 lata temu
Pomocy!!!! Ostatnio haluksy nie dają mi żyć. Potrzebuje czegoś sprawdzonego i dość taniego. Nie stać mnie na metody które kosztują po 500 zł. Coś, ktoś może polecić?
/6 lat temu
Hej, jeśli chcesz ocenić stan zdrowia stóp i otrzymać informacje na temat ich leczenia zapraszam do wypełnienia ankiety pod zdrowe_stopy.republika.pl/ankieta.html