POLECAMY

Jak w medycynie estetycznej wykorzystuje się komórki macierzyste?

Terapie z użyciem komórek macierzystych pozwalają skutecznie walczyć z łysieniem, likwidują blizny i leczą zwyrodnienia stawów. Czym dokładnie są komórki macierzyste i jak działają? Jak się je stosuje?

mikroskop

fot. Fotolia

Czym są komórki macierzyste?

Komórki macierzyste nazywane są matkami wszystkich tkanek i narządów. Określenie to zawdzięczają swoim plastycznym zdolnościom do transróżnicowania, co oznacza, że komórka macierzysta „wie, w co ma się zamienić” w organizmie. Podana w daną tkankę, rozpoznaje środowisko i regeneruje uszkodzone miejsce.

–  Rozwój nauk medycznych i biologicznych odkrył nieograniczony potencjał komórek macierzystych – mówi dr Urszula Brumer, właścicielka warszawskiej kliniki Dr Urszula Brumer Medycyna Młodości i ekspert w zabiegach z użyciem komórek macierzystych. – Odkrycie to moim zdaniem można porównać do odkrycia energii jądrowej.

Zabiegi z użyciem komórek macierzystych są dostępne w Polsce już od kilku lat, jednak ze względu na zaawansowaną technologię zabiegową wykonuje je zaledwie kilku specjalistów w Polsce. 

Terapia łysienia

Łysienie to zmora współczesnego społeczeństwa, która trapi i mężczyzn, i kobiety.

U mężczyzn mamy najczęściej do czynienia z łysieniem androgenowym, które powstaje powoli, ale systematycznie, zajmując coraz większe obszary od okolic skroniowych do tyłu głowy. Obecnie bardzo obniżył się wiek mężczyzn łysiejących, ten proces rozpoczyna się już około 25. roku życia, a czasami nawet wcześniej.

Główną przyczyną łysienia jest genetyka, czyli wrażliwość na hormon DHT (dihydrotestosteron), ale nie tylko. Coraz większy wpływ ma też życie w ciągłym biegu, zamartwianie się i przewlekły stres.

Również u kobiet stres jest czynnikiem decydującym o wypadaniu włosów. Inne przyczyny to: zaburzenia hormonalne, przyjmowanie nieodpowiednich leków, restrykcyjna dieta lub zbyt częste przebywanie w klimatyzowanych pomieszczeniach.

– Im szybciej rozpocznie się kurację, tym mamy większe szanse na efekty terapii – zapewnia dr Urszula Brumer. – Zabieg z użyciem własnych komórek macierzystych pacjenta to jedna z najskuteczniejszych obecnie metod leczenia łysienia. Co ważne, wystarczy wykonać  go tylko raz, by pojawiły się efekty. Najbardziej polecany jest pacjentom z zaawansowanym łysieniem (ale jeszcze nie całkiem łysych). Podczas zabiegu komórki macierzyste pobierane są z krwi pacjenta za pomocą bardzo nowoczesnej  i sterylnej technologii. Następnie podaje się je wypracowaną w naszej klinice metodą pacjentowi. Komórki macierzyste stymulują komórki skóry i jej przydatki.

Dowiedz się więcej o łysieniu androgenowym

Likwidacja blizn

Blizny powstają zazwyczaj na skutek urazów, oparzeń lub zabiegów operacyjnych. Taka „pamiątka” nie tylko źle wygląda, ale jest też przyczyną bólu i niekiedy nieprzyjemnego efektu „ciągnięcia” skóry.

Komórki macierzyste jako jedyne przebudowują bliznę w kierunku zdrowej tkanki. Poprzez stymulację uszkodzonych komórek i własne podziały unaczyniają bliznę, a następnie powodują proces jej oczyszczania.

Już po pierwszym zabiegu blizna jest spłaszczona, zanika dyskomfort związany ze zmianą temperatur (mrowienie), znikają przykurcze utrudniające ruchomość. Obrzęk po zabiegu utrzymuje się do około tygodnia, za to po trzech miesiącach następuje kolosalna poprawa. Co więcej, efekt ten wzrasta z każdym dniem do roku czasu.

Leczenie zwyrodnienia stawów

Kiedy dochodzi do procesu zapalnego w stawach, odczuwamy wyraźny ból uniemożliwiający ruchliwość. Do tej pory doraźnym antidotum na tego typu schorzenia były zastrzyki, blokady lub stenty. Niestety, skutki tego typu kuracji nie zawsze są zadowalające.

Zmiany w stawach postępują stopniowo, doprowadzając do ich zwyrodnienia. Zdaniem dr Urszuli Brumer, mimo że w tej chwili można już taki staw wymienić, to i tak nie daje to 100% szansy wyleczenia, ponieważ rehabilitacja jest długotrwała i nie gwarantuje ustąpienia dolegliwości bólowych. Bywa nawet, że sztuczny staw trzeba będzie wymienić za około 15 lat.

Komórki macierzyste regenerują powierzchnie stawowe, zapewniając im lepsze ukrwienie i wyleczenie stanów zapalnych, ponieważ wykazują zdolność rozpoznawania tego, co się dzieje w organizmie i naprawy tego, co jest nieprawidłowe. Jak to się dzieje – nie jest do końca poznane, ale udowodniona jest zdolność komunikacji komórek macierzystych z otoczeniem.

– Wiemy, że komórki macierzyste bardzo skutecznie działają w leczeniu zwyrodnienia stawów. Ból mija, pacjenci zaczynają chodzić, bez problemu schylają się, wiążą sobie sznurówki – wylicza dr Brumer. – Niestety, najczęściej pacjenci zgłaszają się do lekarza już w zaawansowanym stadium zwyrodnienia. Wtedy to właśnie komórki macierzyste stają się ostatnią deską ratunku. Pytanie tylko, po co czekać  na ostatnią chwilę?

Więcej o usuwaniu blizn przeczytasz w artykule Blizny - jak je usuwać?

Źródło: materiały prasowe Media Kobiet/mn

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)