POLECAMY

Jak usuwać pieprzyki

Raz na kilka miesięcy warto dokładnie przyjrzeć się swojemu ciału. Być może zaniepokoiło cię jedno ze znamion? Wszystko, co powinnaś wiedzieć o badaniu i usuwaniu pieprzyków.
Jak usuwać pieprzyki
Wiele znamion pojawia się na skutek długotrwałego przebywania na słońcu. Dlatego tak ważne jest, by podczas opalania (nie tylko przed) zabezpieczać skórę kremem z filtrami. Jeśli po wakacjach zauważysz nowe znamiona, skonsultuj się z lekarzem.

Znamiona mają zazwyczaj podłoże genetyczne. Mogą też być wywołane przez wirusy lub pojawiać się na skutek warunków zewnętrznych. Często są niegroźne, ale zwykle mało estetyczne. Mogą być również kłopotliwe – te w miejscach ciągle drażnionych, np. na linii bielizny lub na twarzy, mają skłonność do ulegania stanom zapalnym.

Jeśli więc odczuwasz dyskomfort z powodu zmiany skórnej, skonsultuj się z lekarzem. Nie musisz się bać, że zabieg będzie skomplikowany czy bolesny. Tak naprawdę wiele znamion można usunąć nawet bez pomocy skalpela.

Co usuwać
Do zlikwidowania kwalifikują się wszelkie znamiona, które są umiejscowione w obrębie okolic odsłoniętych (twarz, szyja, ramiona). Są one narażone na długotrwałe promieniowanie słoneczne, co może je podrażniać. Warto też pozbyć się zmian skórnych, które pojawiają się nagle i szybko się rozrastają, jak również tych ze skłonnością do obtarć, zaczerwienienia i swędzenia. Możesz także usuwać znamiona ze względów estetycznych.

Dermatoskopia
Pierwszym krokiem, który należy zrobić, aby pozbyć się niechcianego znamienia, jest jego zdiagnozowanie. Zanim lekarz przystąpi do badania, przeprowadzi z tobą wywiad. Przede wszystkim zapyta, czy w twojej rodzinie były przypadki czerniaka. Kolejne pytania dotyczą przebiegu choroby: kiedy zmiana się pojawiła, w jakim tempie się powiększała, czy zmieniał się jej kolor itp. Jeśli wcześniej miałaś usuwane jakieś znamiona, lekarz zapyta cię o zastosowaną technikę. Istotne jest też, czy próbowałaś stosować preparaty lecznicze. Dermatoskopia jest badaniem nieinwazyjnym, bezpiecznym i bezbolesnym. Lekarz ogląda zmianę przy użyciu specjalnego urządzenia – dermatoskopu. Wyposażony jest on w diodowe oświetlenie i 20-krotnie powiększa oglądany obraz. Dzięki temu pozwala na precyzyjną ocenę struktury wewnętrznej znamienia czy zmiany skórnej. Badanie to nie daje stuprocentowej pewności co do struktury zmiany, jednak pozwala ocenić jej charakter (łagodny lub atypowy), a także ustalić sposób dalszego postępowania.

Badanie histopatologiczne
Rozstrzyga wszelkie wątpliwości co do charakteru znamienia. Ma dwustopniowy przebieg. Pierwszy etap to pobranie materiału (metodą chirurgiczną lub laserową). Drugi to badanie laboratoryjne, w którym na podstawie analizy budowy znamienia rozpoznaje się jego rodzaj (brodawka, włókniak, znamię barwnikowe). Badanie pozwala też stwierdzić, czy zmiana została usunięta w całości, czyli z tzw. marginesem zdrowych tkanek. Jednak nie wszystkie zmiany wymagają rozpoznania histopatologicznego. Po badaniu dermatoskopowym część z nich może zostać "rozproszona" metodą laserową.

Jaki zabieg
Wybór metody usunięcia znamienia należy do specjalisty. Właściwie większość zmian można zakwalifikować do zabiegu laserowego. Jednak niektóre z nich muszą być usunięte chirurgicznie. Nieprawdą jest, że tylko znamię usunięte skalpelem można poddać badaniu histopatologicznemu. Laserem także można wycinać niedoskonałości skórne (np. kurzajki – wycinane są głęboko, od spodu, nie zaś odparowywane powierzchniowo), wystarczy tylko zmienić jego końcówkę.

Metoda laserowa
Pozwala na usunięcie znamion bez przerywania ciągłości skóry oraz bez pozostawienia na niej blizn. Jest to właściwie odparowywanie komórek za pomocą wiązki bardzo wysokiej energii. Laserem CO2 można usuwać zarówno zmiany na powierzchni skóry, jak również te w skórze. Tego typu zabiegi wykonuje się też u dzieci.

Przeciwwskazania: Ranki lub stany zapalne skóry. Nie ma potrzeby wykonywać badań.

Przebieg: Etap pierwszy to znieczulenie. Jeśli pacjent jest szczególnie wrażliwy, zmiana jest dość duża i wypukła (wymaga podcięcia) albo umiejscowiona jest na dłoniach lub stopach, zazwyczaj wykonywany jest zastrzyk. Częściej jednak stosuje się maść Emla, która działa po 30–60 minutach. Pacjent w taki sposób znieczulony może w czasie zabiegu odczuwać delikatne ukłucia. Gdy znieczulenie zadziała, lekarz wykonuje laserem tzw. strzały, które niszczą zmiany (usunięcie jednej, w zależności od jej wielkości, trwa 1–5 minut). Grubsze zmiany usuwa się etapami – stopniowo są one spłycane. Między kolejnymi zabiegami robi się 4–8 tygodni przerwy.

Po zabiegu: Skóra w okolicy działania lasera może być lekko spuchnięta, nie należy jej pocierać ani drażnić. Przez 24 godziny nie można też jej moczyć, a do trzech miesięcy trzeba unikać słońca, bo mogą pojawić się na niej przebarwienia. Po zabiegu w miejscu zmiany powstaje niekrwawiąca ranka. Przekształca się ona w strupek, który po paru dniach odpada. Odsłania tym samym nową, różowawą skórę, bardziej wrażliwą i nieco cieńszą niż ta dookoła. Z czasem jej struktura wzmacnia się i ujednolica. Po zabiegu nie zostaje najmniejsza nawet blizna.

Co może się nie udać: Jeżeli będziesz się stosować do zaleceń lekarza, nie ma ryzyka powikłań. Ale może się zdarzyć, że konieczna będzie niewielka korekta. Jeśli po upływie sześciu tygodni nowa skóra nie stanie się płaska, lekarz wykona dodatkowy zabieg, tak naprawdę kosmetyczny.

Metoda chirurgiczna
Sprawdza się przy bardziej rozległych zmianach skórnych. Zabieg trwa krótko i zaraz po jego wykonaniu można wrócić do codziennych zajęć.

Przeciwwskazania: Warto zaszczepić się przeciw żółtaczce, gdyż będzie wykonane cięcie.

Przebieg: Lekarz wykonuje znieczulenie miejscowe. Później za pomocą skalpela wycina znamię. Jego wycinek zostaje przekazany do badania histopatologicznego. Następnym etapem zabiegu jest założenie szwów oraz opatrunku.

Po zabiegu: Kiedy znieczulenie przestanie działać, przez 1–2 godziny możesz odczuwać ból w miejscu rany. Przez 7–14 dni będziesz nosić szwy. Trzeba uważać, żeby ich nie zmoczyć. Powinnaś też unikać gwałtownych ruchów. Po zdjęciu szwów blizna będzie widoczna. Po jakimś czasie zblednie. Przez kilka miesięcy nie wystawiaj jej na działanie promieni słonecznych.

Co może się nie udać: Efekt wycięcia znamienia może być trochę inny, niż się spodziewałaś. Rozległe znamiona czasem pozostawiają blizny.

Rodzaje znamion
Jest ich bardzo wiele. Najczęściej występujące to:
- Znamiona barwnikowe (pieprzyki) różnią się kolorem od reszty skóry. Ich powierzchnia jest gładka, zrazikowa lub owłosiona. Mogą się rozrastać.
- Znamiona naskórkowe mają niezmieniony lub brunatny odcień. Pojawiają się w dzieciństwie. Są twarde i mają linijne ułożenie.
- Brodawki łojotokowe są to łagodne zmiany o nierównej powierzchni. Powstają w wieku dojrzałym.
- Włókniaki miękkie są guzkami lekko zwisającymi z powierzchni skóry. Zwykle na szyi i karku.
- Włókniaki twarde to pojedyncze, drobne zmiany przesuwalne wobec podłoża.
- Tłuszczaki – łagodne guzki zbudowane z macierzystych komórek tłuszczowych i struktur międzykomórkowych.
- Kępki żółte to bladożółte złogi cholesterolu odkładające się w formie guzków. Umiejscawiają się nad i pod powiekami.
- Kurzajki (przypominają odciski) to zmiany wirusowe wywołane przez brodawczaka ludzkiego.

Bądź czujna
Szczególnie jeśli twoje znamiona mają różną wielkość, nieregularny kształt (ich brzeg często jest poszarpany), mają spore rozmiary, a na ciele jest ich dużo. Jeśli zauważysz, że rosną, a wokół nich pojawia się czerwona obwódka koniecznie idź do lekarza, by usunął podejrzaną zmianę. Nie ryzykuj! W przeciwnym razie może przekształcić się w nowotwór.

Dyskretne znamię może być sexy!
A już na pewno podkreśla niepowtarzalny charakter i naturalność osoby, która je ma. Trudno wyobrazić sobie twarz Marilyn Monroe bez seksownego pieprzyka nad górną wargą. Współczesne gwiazdy chętnie idą w jej ślady. Nieskazitelnie piękna buzia byłaby przecież nudna. Mały, płaski pieprzyk nie ujmuje jej urody, za to dodaje odrobinę... pieprzu.


Konsultacja: lek. med. Hanna Stąsiek z Medical Laser Cosmetics, dr Iwona Pniewska, dermatolog

Usuwanie pieprzyków - porozmawiaj o tym na forum polki.pl


SKOMENTUJ
KOMENTARZE (8)
/3 lata temu
nie wiem czy w modzie czy tez nie, ale wiem jedno-dzieki nim pozbylam się przebarwień i zgrubień po trądziku, które były moimi koszmarami, zabiegi mialam w luxmedzie
/3 lata temu
prawda jest taka, że z każdą zmianą skórną która nas niepokoi, czy to znaczek, przebarwienie, zgrubienie czy inna narośl - ze wszystkim możemy udać się do specjalisty który oceni czy i w jaki sposób można to usunąć. a warto się tym zainteresować, bo czasem mogą się spaskudzić :( tak jak u mnie. podobno ostatnio te radiochirurgiczne metody w modzie
/3 lata temu
a przebarwienia po trądziku też się tak dobrze usuwają? może jest dla mnie ratunek jednak
POKAŻ KOMENTARZE (5)