POLECAMY

Jak usunąć tatuaż?

Byłeś młody i głupi lub nieco starszy i mądrzejszy. Tatuażem ozdobił Cię kolega amator bądź wybrałeś profesjonalne studio. Twoje ramię zdobi imię dziewczyny z którą rozstałeś się lata temu bądź symbol religijny, a dawno zmieniłeś wyznanie. Nieważne – stało się. Masz tatuaż i bardzo tego żałujesz. Co zrobić w tej sytuacji?
Jak usunąć tatuaż?

Metody usuwania tatuażu

Dzięki postępowi jaki dokonał się w dziedzinie medycyny estetycznej jest dostępnych kilka opcji. Wybór jednej z nich zależy od rodzaju tatuażu, jego wielkości i lokalizacji oraz użytych barwników.

Laseroterapia

Metoda ta należy do najbardziej efektywnych na dzień dzisiejszy. Polega ona na współdziałaniu ze sobą dwóch zjawisk: rozbijania cząsteczek barwnika za pomocą fali świetlnej o odpowiedniej długości oraz na złuszczaniu naskórka. W zależności od rodzaju użytego pigmentu stosuje się kilka długości fal. Niebieskie i zielone pigmenty najlepiej absorbują fale o długości 625-755 nm, które mogą być generowane przez szybkozmienne lasery aleksandrytowe lub szybkozmienne lasery rubinowe. By usunąć pigment czerwony potrzebna jest fala o długości 575 nm uzyskana z pomocą lasera barwnikowego. Czarne pigmenty są stosunkowo najłatwiejsze do usunięcia gdyż absorbują fale o bardzo szerokim spektrum. Najskuteczniejszą metodą w usuwaniu tego rodzaju pigmentu są szybkozmienne lasery neodymowo-yagowe (Q-switched ND:YAG). Żółty barwnik jest praktycznie niemożliwy do usunięcia za pomocą lasera.

Polecamy: Biotatuaż i henna - alternatywa dla tatuażu tradycyjnego?

Współcześnie zaniechano stosowana laserów argonowych i CO2 – powodują one termiczne uszkodzenia tkanek w związku z czym pozostawiają duże blizny.
Niezależnie od typu użytego lasera oraz wielkości tatuażu zazwyczaj potrzebnych jest kilka sesji oddzielonych od siebie kilku-kilkunastotygodniowym odstępem czasu.
Mimo, że jest to obecnie najskuteczniejsza metoda usuwania tatuażu nie jest ona wolna od wad. Do najczęstszych powikłań należą odbarwienia skóry w miejscu tatuażu oraz powstanie bliznowców.

Dermabrazja

Metoda polegająca na mechanicznym usunięciu warstw skóry z obecnym barwnikiem. Wykonuje się ją za pomocą urządzenia z diamentową głowicą ścierną lub specjalnym szczoteczkami. Metoda ta należy raczej do bolesnych i jest obarczona bardzo dużym ryzykiem powstania blizn. Nie nadaje się do usuwania rozległych tatuaży.

Interwencja chirurgiczna

Usunięcie chirurgiczne tatuażu należy do rozwiązań ostatecznych, gdyż w przypadku tej metody nie można uniknąć powstania blizn. Stosuje się ją wyłącznie w przypadkach w których zawiodła laseroterapia.

Bez względu na jaką metodę się zdecydujemy, musimy mieć świadomość, że po każdej pozostanie ślad. Mniejszy lub większy. Dlatego zastanówmy się 10 razy nim postanowimy ozdobić swe ciało tatuażem. Jeśli nie on, to jego piętno będzie nam towarzyszyć przez resztę życia.

Przeczytaj również: Czym właściwie jest tatuaż?

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/7 miesięcy temu
Laserowe usuwanie jest najskuteczniejsze. Wiem, bo sama kiedyś próbowałam go usunąć maściami i kremami. Jednak laser jest najsilniejszy i nie zostawia prawie śladu po tatuażu. Swój usunęłam w Klinice Krajewski.