POLECAMY

Jak usunąć blizny zanikowe?

Przeczytaj, jakie są najnowsze i najskuteczniejsze metody usuwania blizn zanikowych. Dowiedz się także, jakie metody wyszły już z użycia i lepiej z nich nie korzystać.

Blizny zanikowe

fot. Fotolia

Blizna to nic innego jak źle odbudowana tkanka, której nieprawidłowa struktura jest efektem komplikacji pojawiających się podczas gojenia rany. Takim utrudnieniem może być stan zapalny, ponowne uszkadzanie jeszcze nie wygojonego obrażenia lub indywidualne predyspozycje do tego typu zmian. Wyróżniamy blizny zanikowe, czyli takie, w których brakuje tkanki, przez co skóra jest zapadnięta oraz blizny przerostowe, które wykształciły za dużo tkanki i w efekcie skóra jest wypukła. Problem dodatkowo pogłębia kwestia koloru blizn, które mogą być ciemniejsze niż reszta ciała (przebrawione) lub jaśniejsze (odbarwione).

Zdiagnozuj rodzaj blizny

Według doktora Marka Wasiluka z warszawskiego Centrum Medycyny Nowoczesnej Triclinium kluczowym momentem w podjęciu leczenia blizn jest prawidłowe zdiagnozowanie ich rodzaju. –  Inaczej usuwa się blizny zanikowe, a inaczej przerostowe, choć w obydwu przypadkach chodzi o to, żeby ponownie – w kontrolowany sposób – uszkodzić tkankę, a następnie doprowadzić do prawidłowej jej odbudowy. Jeszcze do niedawna wszelkiego rodzaju zmiany tego typu usuwało się chirurgicznie, poprzez ich wycinanie, co często kończyło się komplikacjami i ponownym powstaniem blizny. Obecnie dysponujemy wieloma metodami medycyny estetycznej, które w bezpieczny, skuteczny i mało inwazyjny sposób pozwalają usunąć każdy rodzaj tego typu zmian.

Stare praktyki usuwania blizn zanikowych

Metody takie jak dermabrazja czy peelingi chemiczne obecnie odchodzą do lamusa. –  Nie polecam głębokich peelingów mechanicznych i chemicznych, ponieważ zabiegi tego typu są zbyt inwazyjne. W ich trakcie całą powierzchnię skóry na leczonym obszarze trzeba zetrzeć bardzo głęboko. Takie działanie nie daje pewności, czy w rezultacie nie powstaną nowe blizny. Laser frakcyjny „dziurkuje” skórę, pozostawiając miejscami jej nienaruszone mikro-fragmenty. Dzięki temu gojenie jest szybsze, a zabieg bezpieczniejszy – tłumaczy dr Marek Wasiluk.

Skuteczne zwalczanie blizn zanikowych – laseroterapia

Dotychczas złotym standardem w usuwaniu blizn zanikowych było stosowanie ablacyjnego lasera frakcyjnego, którego światło wnikając w głąb skóry, powoduje uszkodzenie tkanki i stymuluje produkcję nowego kolagenu. Metoda jest bardzo skuteczna, a dla najlepszych efektów potrzebne jest zazwyczaj kilkukrotne powtórzenie zabiegu. Rekonwalescencja po tego typu laseroterapii trwa od pięciu do piętnastu dni.

Nowy sposób - frakcyjna radiofrekwencja mikroigłowa

Obecnie blizny zanikowe z sukcesem usuwa się także za pomocą frakcyjnej radiofrekwencji mikroigłowej. To zabieg polegający na nakłuwaniu mikroigłami skóry do głębokości 3,5 mm, połączony z rozgrzewaniem wnętrza tkanki do wysokiej temperatury (czyli inaczej wywołanie kontrolowanego poparzenia głębszych warstw skóry).

Blizny potrądzikowe pod kontrolą

–  Z moich obserwacji wynika, że efekty terapii blizn zanikowych frakcyjną rf mikroigłową są tak samo zadawalające, jak ablacyjnym laserem frakcyjnym. Jednak przewaga radiofrekwencji mikroigłowej nad laserem polega na znacznie mniejszej uciążliwości leczenia dla pacjenta. Oznacza to, że przez kolejne dni po zabiegu nie trzeba chować się w domu. Na skórze jedynie przez pierwszą dobę występuje lekkie zaczerwienienie łatwe do przykrycia makijażem, a także delikatne pieczenie porównywalne do uczucia po opalaniu. Dodatkowo naskórek się nie złuszcza. Mimo to wewnątrz skóry dochodzi do bardzo aktywnych procesów regeneracji i remodelingu, dzięki czemu blizny zanikowe wypełniają się od środka, niejako poprzez ich wypychanie – wyjaśnia dr Marek Wasiluk.

Jaki zabieg usuwający blizny zanikowe wybrać?

Co prawda zarówno laser frakcyjny jaki i frakcyjna rf mikroigłowa wymagają kilku powtórzeń dla całkowitego pozbycia się blizn zanikowych, ale za to są komfortowe, a przede wszystkim bezpieczne. To, na który zabieg się zdecydujesz, zależy od twoich potrzeb i priorytetów. Jeśli masz kilka wolnych dni i chcesz dodatkowo odświeżyć koloryt swojej skóry, lepsza będzie dla ciebie laseroterapia. Jeżeli natomiast zależy ci na jak najszybszym powrocie do codziennych obowiązków i bardzo małej inwazyjności, odpowiednim zabiegiem będzie frakcyjna rf mikroigłowa.

3 strategie leczenia blizn potrądzikowych

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/4 lata temu
Rewelacyjne zabiegi, które proponuję wspomóc naturalnymi kosmetykami. Szeroką gamę naturalnych kosmetyków m.in.: - olej tamanu - niezwykle silnie gojący, antyseptyczny, antybakteryjny, zapobiegający powstawaniu blizn oraz olej arganowy, z czarnuszki, z pestek winogron, makadamia znajdziecie na: http://www.topdrogeria.pl/oleje.html