Jak usunąć blizny potrądzikowe?

Blizny po trądziku można próbować usunąć w domu (za pomocą peelingów lub środków wybielających), jednak najskuteczniejszą metodą pozbywania się przebarwień jest laseroterapia. Na czym polega i jakie pozwala uzyskać efekty? Jakich laserów używa się w laseroterapii?
/ 11.04.2013 11:06

Trądzik może zostawić blizny

Trądzik to problem, który dotyczy nie tylko młodych osób, które w wieku dojrzewania zmagają się z burzą hormonów. Zmiany skórne pojawiają się także u osób dorosłych – są to głównie zaczerwienienia, plamki i krostki.

Blizny potrądzikowe zwykle występują w różnych formach i są zależne przede wszystkim od tego, jak bardzo zaawansowany był wcześniej występujący trądzik. Na stopień zaawansowania i częstotliwość występowania zmian skórnych mają wpływ nasze uwarunkowania genetyczne: niektórzy z nas szybciej poradzą sobie z regeneracją uszkodzonych tkanek, natomiast pozostali, których skóra wykazuje większą skłonność do powstawania blizn, powinni wspomóc naturalny proces regeneracji naskórka.

Czy blizny po trądziku mogą same zniknąć?

Blizna to zmiana skórna, która powstaje w wyniku uszkodzenia skóry właściwej. Podczas regeneracji ubytek zostaje zastąpiony tkanką łączną. Jest to naturalny proces, jednak jeśli niedoskonałości nie znikną samoistnie do 12 miesięcy, należy zgłosić się do specjalisty, który pomoże zdiagnozować problem i dobrać odpowiednią metodę leczenia.

W takim przypadku nie wystarczy już tylko odpowiednia dieta i pielęgnacja, gdyż zmiany trądzikowe mogą być na tyle głębokie, że potrzebne będzie zaawansowane leczenie.

Trądzik przysparza wiele problemów, nie można jednak załamywać rąk i należy kompleksowo pomóc organizmowi w regeneracji.

Delikatne i płytkie niedoskonałości można usunąć za pomocą środków wybielających czy delikatnych peelingów. Tymczasem wobec głębszych blizn pozostałych po trądziku należy wybrać skuteczniejszą formę leczenia. Obecnie na rynku istnieje szereg sposobów, które mogą zlikwidować niedoskonałości, a przy tym znacznie poprawić nasze samopoczucie.

Zobacz też: Jak zlikwidować przebarwienia za pomocą lasera?

Jak usunąć blizny u specjalisty?

Jedną z najbezpieczniejszych metod usuwania blizn jest laseroterapia. Medycyna estetyczna coraz częściej sięga po laserowe technologie leczenia, a to za sprawą ich innowacyjności i dobrych rezultatów, jakich możemy oczekiwać po wykonaniu zabiegu.

Laser służy do wykonywania frakcjonowanej dermabrazji laserowej, która nie tylko wygładza blizny potrądzikowe, poprawia teksturę czy barwę skóry, ale również niweluje przebarwienia.

Nowe głowice laserowe z trybem koagulacji, które pojawiły się ostatnio na rynku, wyposażone w dwie małe rolki na końcu, zapewniają jeszcze szybszą i skuteczniejszą pracę. Są one na tyle precyzyjne, że każdy ruch lasera równomiernie skanuje skórę. Natomiast energia, którą wytwarzają głowice, jest dziesięciokrotnie wyższa niż w modelach tradycyjnych. Pozwala to na wytworzenie większej strefy przegrzania wokół blizny.

Ta najnowsza technologia naświetlania opiera się na zastąpieniu pojedynczej wiązki światła zespołem kilkudziesięciu mikrowiązek. Co ważne, terapia nie niszczy zdrowej skóry, lecz tylko przebudowuje zniszczony naskórek i włókna kolagenowe.

Warto również zaznaczyć, że każdy, kto zostanie zakwalifikowany do zabiegu, po przeprowadzonym wcześniej wywiadzie lekarskim, ma przeprowadzaną próbę laserową, która pozwoli na dobranie odpowiedniej, bezpiecznej mocy wiązki światła względem głębokości i powierzchni blizn.

Jeśli zdecydujemy się na terapię, warto wybrać gabinet, który używa certyfikowanego sprzętu i w którym leczenie zostanie wykonane przez kompetentne osoby.

Pamiętajmy, że aby uzyskać zadowalające efekty, warto wykonać serię zabiegów (2-3) w odstępach około 3 tygodni. Kuracja dedykowana jest wszystkim tym, którzy cenią sobie precyzję, wysoką skuteczność oraz czas.

Zobacz też: Laser w walce z trądzikiem