Jak uniknąć zmarszczek na twarzy i szyi?

Dlaczego powstają zmarszczki mimiczne? Ile mamy mięśni twarzy? Które czynniki przyspieszają pojawienie się zmarszczek? Czy można powstrzymać proces wiotczenia skóry bez używania drogich kosmetyków i poddawania się zabiegom? Przyjrzyjmy się, gdzie i dlaczego na skórze twarzy i szyi powstaje najwięcej zmarszczek.
/ 19.03.2013 12:53

Najbardziej efektywne zabiegi przeciwstarzeniowe w kosmetologii z użyciem sprzętów hi-tech opierają się na dwukierunkowym działaniu. Polega ono na pobudzeniu fibroblastów skóry do produkcji nowych komórek przy jednoczesnym napinaniu mięśni, które pod tą skórą się znajdują.

Czy możliwe jest utrzymanie napięcia skóry twarzy bez wydawania mnóstwa pieniędzy na serie zabiegów kosmetycznych?

Wszystko przez tę mimikę!

Poprzez mimikę twarzy wyrażamy radość, smutek, zdziwienie czy strach. Napinanie mięśni twarzowych jest nieodzownym elementem naszego życia. Jednak wynikiem powtarzających się ruchów mięśni mimicznych są zmarszczki.

Młoda skóra jest elastyczna i sprężysta. Kiedy tylko mięśnie twarzy wracają do stanu spoczynku, skóra wygładza się. Jednak w miarę starzenia się skóry przy rozluźnianiu mięśni mimicznych drobne zmarszczki nie ulegają już zanikowi, tworzą się wyraźne bruzdy i rowki.

Zmarszczki mimiczne mogą ponadto być pogłębiane poprzez:

 • niewłaściwy tryb życia,
 • złe nawyki,
 • podpieranie podbródka,
 • marszczenie czoła podczas wysiłku umysłowego,
 • ściąganie brwi,
 • marszczenie nosa,
 • częste przecieranie oczu,
 • mrużenie powiek,
 • gwałtowne efekty kuracji odchudzającej,
 • ciężkie przewlekłe choroby.

Które mięśnie odpowiadają za zmarszczki?

Badania wykazują, że napięcie i elastyczność skóry ściśle wiążą się z napięciem mięśni.

Jak zatem przywrócić ponowne napięcie wiotczejących z wiekiem mięśni? Wystarczy wiedzieć, gdzie położone są poszczególne mięśnie mimiczne i wykonywać regularne ćwiczenia, które będą je mobilizować.

I tak na przykład:

 • W okolicy skroni widoczne są zmarszczki, które rozchodzą się promieniście od zewnętrznego kącika oka (tzw. kurze łapki). Wywoływane są one przez częste skurcze mięśnia okrężnego oka i mięśnia jarzmowego większego. Także zwiotczenie powiek następuje na skutek zmniejszenia napięcia mięśni okrężnych oka. Poszczególne części mięśnia okrężnego oka odpowiadają za: ściąganie brwi, mruganie, zaciskanie i spokojne zamykanie powiek.
 • Mięsień marszczący brwi zbliża je do siebie, przez co wraz z mięśniem podłużnym nosa odpowiada za powstawanie pionowych fałdów pomiędzy brwiami (tzw. „lwia zmarszczka”).
 • Poprzeczne fałdy u nasady nosa powodowane są przez: dźwigacz wargi górnej, dźwigacz skrzydełek nosa rozszerzający nozdrza, mięsień jarzmowy mniejszy.
 • Wyraz smutku, czemu towarzyszy pogłębianie części środkowej fałdu nosowo-wargowego, to wynik skurczu mięśnia jarzmowego mniejszego. Ponadto mięsień ten w głównej mierze odpowiada za zwiotczenie policzków.

Zobacz też: Jak wygładzić zmarszczki?

Szyja i czoło – dlaczego tam też tworzą się zmarszczki?

Szczególnie podatne na tworzenie się zmarszczek mimicznych jest czoło. Skurcze mięśnia potyliczno-czołowego unoszą brwi i powieki ku górze, wywołując poprzeczne fałdy na czole.

Na szyi powstają zmarszczki poziome i pionowe. Do ich powstawania przyczyniają się głównie nieprawidłowe ułożenie głowy i szyi podczas snu czy stałe pochylanie głowy do przodu.

Grupa mięśni szyi unosi skórę, podciąga kąty ust ku dołowi, a u starszych osób przednie brzegi mięśni szyi tworzą wysokie fałdy pionowe. W tej grupie mięśni najważniejsze są: mięsień prosty szyi oraz mostkowo-sutkowo-obojczykowy, który zgina głowę na bok oraz podciąga ją do przodu.

Zobacz też: Wszystko o pielęgnacji skóry