Jak uniknąć przebarwień?

Jak uniknąć przebarwień?

Koniec z opalaniem! Walka ze słonecznymi przebarwieniami i opalanie wykluczają się wzajemnie.
/ 23.07.2007 09:30
Jak uniknąć przebarwień?
Na powstawanie plam szczególnie narażone są kobiety o południowym typie urody (ciemna skóra, ciemne włosy), dziewczyny stosujące antykoncepcję hormonalną oraz osoby po 30. roku życia (wtedy ryzyko przebarwień wzrasta).

Filtruj słońce
Ochrona przed słońcem jest koniecznością, choć nie daje stuprocentowej pewności, że przebarwienia nie powstaną. Aby zwiększyć jej skuteczność, powinnaś nakładać krem z wysokim filtrem 2–3 razy dziennie: w naszej szerokości geograficznej rano przed wyjściem z domu pod make-up i powtórną dawkę około południa. Jeśli spędzasz wakacje w krajach południowych, gdzie jest większe nasłonecznienie, dołóż jeszcze trzecią porcję kremu ok. 16. Nie musisz przy tym zmywać makijażu. Kolejną dawkę filtrów aplikuj na podkład i ewentualnie dołóż warstwę make-upu. Najlepiej chronią kremy z dużą ilością filtrów fizycznych. Nałóż na całą twarz SPF 20–25, a tylko na fragmenty szczególnie narażone ten gęstszy kosmetyk. Polecam też mocne filtry (SPF 50) w kosmetykach o konsystencji gęstych podkładów (np. Avene, SVR).

Likwidacja przebarwień
Jeśli je masz, nakładaj na noc specjalne apteczne i dermatologiczne kremy wybielające, takie jak Cosmelan, Thiospot, Clairial SVR i White Objective Biodermy. Wprowadź zdrowe nawyki. Namawiam do zażywania tabletek uodparniających skórę na działanie słońca (np. Innēov) i wprowadzanie do diety dużej ilości antyoksydantów (np. witaminy E w kapsułkach). Ważne jest też, aby nigdy nie zapominać o kremie z filtrem (np. podczas spaceru czy jazdy samochodem).Krem podtrzymujący efekty zabiegu rozjaśniającego przebarwienia (Cosmelan 2, 50 ml, ok. 450 zł)

dr n. med. Ewa Chlebus, dermatolog, specjalistka od leczenia i profilaktyki przebarwień posłonecznych