POLECAMY

Jak troszczyć się o skórę po 60. roku życia?

Jak pielęgnować skórę po okresie menopauzy? Czego potrzebuje skóra po 60. roku życia i jakich składników odżywczych należy jej dostarczać?

cera po 60

fot. Fotolia

Skóra po 60. roku życia staje się bardziej wiotka i sucha

Zmiany, które zachodzą po okresie menopauzy, sprawiają, że bardzo dojrzała skóra wymaga specjalnej troski i uwagi. Procesy starzenia się skóry znacząco pogłębiają zmiany hormonalne. Upływającego czasu nie jesteśmy w stanie zatrzymać, ale  z pewnością możemy ograniczyć skutki jego działania.

Znaczący wpływ na kondycję skóry w tym wieku mają procesy fizjologiczne związane z menopauzą. Metabolizm wyraźnie spowalnia, co utrudnia utrzymanie prawidłowej wagi. Atrofia naskórka, skóry właściwej i tkanki podskórnej sprawiają, że skóra staje się wiotka, sucha, a wszystkie zmiany  widoczne, zarówno na twarzy, jak i ciele.

W tym okresie życia najlepiej stosować emolienty zawierające lipidy i oleje, które wypełniają szczeliny między komórkami naskórka, zwiększając ich elastyczność i miękkość.

Przebarwienia 60-latki

Po 60. roku życia szczególnym problemem stają się zmiany pigmentacyjne, takie jak przebarwienia posłoneczne czy związane z wiekiem – typu lentigo.

Na ten problem zalecane jest stosowanie preparatów zawierających arbutynę, kwas kojowy, wyciąg z lukrecji,  rozjaśniającą witaminę C, kojący aloes czy kwas azelainowy.

Zmiana owalu twarzy oraz zmarszczki

Osłabione włókna kolagenowe i elastynowe skóry oraz mięśnie przyczyniają się do zmiany owalu twarzy. Przeciwdziałanie siłom grawitacji, które zwiększają narastające z wiekiem nawisy skórne, jest szczególnie istotne w tak dojrzałym wieku. Niestety, trudno osiągnąć satysfakcjonujące efekty naturalnymi metodami. 

Po 60. roku życia niektóre obszary ciała wymagają wypełnienia charakterystycznych dla tego wieku ubytków tkanki podskórnej. Odmładzanie skóry wiąże się z unormowaniem procesu metabolizmu komórkowego w skórze. Rekomendowanymi zabiegami są wszelkiego rodzaju wypełniacze, w trakcie których uzupełniane są braki w tkance zarówno twarzy jak i ciała.

Dojrzałą skórę należy chronić przed nadmierną suchością i wiotkością, dlatego dobrze jest dostarczać jej w zabiegach i kosmetykach składników takich jak: kwas hialuronowy, witaminy, składniki antyoksydacyjne.

Szczególnie delikatne i podatne na zmarszczki okolice oczu, ust czy dekolt należy odpowiednio pielęgnować dedykowanymi bardzo dojrzałej skórze kosmetykami. Warto także wybrać zabiegi o działaniu anti-age, które zlikwidują bruzdy i linie.

Zobacz też: Jak dbać o skórę po 60. roku życia?

Modelowanie sylwetki

Modelowanie ciała po 60. roku życia jest wyzwaniem. Bardzo ważne jest utrzymanie aktywności fizycznej i dostosowanie jej do ograniczeń ciała. Ruch dotlenia komórki, poprawia ukrwienie, przez co skóra wygląda młodziej.

Nowoczesne technologie estetyczne są rekomendowanym w tym wieku rozwiązaniem, wspierającym aktywność ruchową. Zabiegi pozwalają kształtować ciało, usuwając tkankę tłuszczową z wybranych partii i  przenosząc ją w inne bądź poprawiając wygląd i napięcie skóry.

Zobacz też: Jak dbać o skórę po 70. roku życia?

Tekst powstał w konsultacji z dermatolog Dorotą Kwiatkowską/SkinClinic Med & Beauty

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)