Nadmierna potliwość/ fot. Fotolia

Jak sobie radzić z nadmiernym poceniem?

Pocenie jest ważnym procesem w naszym organizmie. Wiąże się jednak z nieprzyjemnym zapachem, lepką skórą, mokrym ubraniem i ogólnym dyskomfortem. O tym, jak sobie radzić z nadmiernym poceniem, czytamy na www.wyborcza.pl w artykule „Zatrzymać siódme poty”.
/ 22.05.2012 15:04
Nadmierna potliwość/ fot. Fotolia

Pocenie jest ważnym procesem, ponieważ wydzielanie potu zapewnia utrzymanie stałej temperatury ciała. Pocimy się, kiedy jest zbyt gorąco, podczas wysiłku fizycznego, czy w chorobie, kiedy mamy temperaturę. Także silne emocje, takie jak lęk czy złość, mogą powodować pocenie. Jednak zdarza się, że ludzie pocą się bez  żadnej przyczyny. Mamy tu do czynienia  z nadmierną potliwością, czyli z hiperchydrozą. Ta przypadłość jest wywołana nadreaktywnością gruczołów potowych. Osoby dotknięte tym schorzeniem pocą się obficie i praktycznie cały czas mają  wilgotne ręce, pachy i stopy.

Choć nadmierna potliwość nie jest dolegliwością zagrażającą zdrowiu czy życiu, jest jednak bardzo uciążliwa i może prowadzić do dyskomfortu fizycznego i psychicznego. Nadmierne pocenie może stać się nawet przyczyną depresji, zwłaszcza kiedy dotyka młodych ludzi. Bywa, że konieczna jest kilkakrotna zmiana ubrania w ciągu dnia. Dla młodych ludzi jest to krępująca dolegliwość, która może prowadzić do izolacji, zamknięcia się w sobie.

Zobacz też: 5 sposobów na walkę z nadmierną potliwością

Najbardziej popularnym sposobem walki z potem jest stosowanie dezodorantów i atyperspirantów.

Dezodoranty stosuje się w celu zamaskowania przykrego zapachu. Aby dezodorant spełnił swoją funkcję, należy stosować go na czystą skórę. Dezodoranty wzbogacone o talk czy wyciąg z bawełny pochłaniają nie tylko brzydki zapach, ale także wilgoć. To, jak długo działa dezodorant, jest uzależnione od indywidualnych predyspozycji każdego człowieka.

Antyperspiranty powodują zamknięcie gruczołów potowych na kilkanaście godzin, co sprawia, że proces pocenia się jest zahamowany. Do zatkania gruczołów dochodzi dzięki obecnej w kosmetyku substancji czynnej – związków glinu.

Jednak ani dezodorant, ani atyperspirant nie są w stanie pomóc osobom z nadmierną potliwością. Osoby dotknięte hiperhydrozą powinny udać się do lekarza i wraz z nim  ustalić rodzaj leczenia i dobrać odpowiednie farmaceutyki. Niestety, jedynie zasypki można nabyć bez recepty.

Dla osób z nadmierną potliwością istnieje kilka możliwości:

 • zasypki, które  mają działanie antybakteryjne i pochłaniają nieprzyjemny zapach;
 • środki, które zamykają pory. Stosowane są miejscowo. Zawierają roztwór taniny, nadmanganian potasu, aldehyd glutarowy  albo związki glinu;
 • antycholinergiki – leki, które blokują acetylocholiny, które są odpowiedzialne za pobudzanie gruczołów do pracy. Jednak te leki mają wiele skutków ubocznych;
 • jonoforeza, metoda polegająca na zanurzeniu rąk i stóp w wodzie, przez którą  przepływa prąd, co prowadzi do upośledzenia pracy gruczołów potowych;
 • zastrzyki w ręce, stopy i pachy z toksyny botulinowej – najnowsza metoda walki z nadmierną potliwością;
 • zabiegi chirurgiczne – usuwa się kawałki tkanki podskórnej lub odsysa się tkankę podskórną wraz z gruczołami pach albo niszczy się nerwy, które odpowiadają za przekazywanie bodźców do gruczołów. Zabiegi te wiążą się z ryzykiem powikłań.

Zobacz też: Jak należy korzystać z solarium?

Warto jednak pamiętać, że nadmierna potliwość może być wtórna, czyli spowodowana innymi chorobami, takimi jak:

 • choroba alkoholowa,
 • choroba Parkinsona,
 • choroby neurologiczne,
 • choroby nowotworowe,
 • choroby endokrynologiczne – nadczynność tarczycy czy nadczynność przysadki,
 • cukrzyca,
 • hipoglikemia,
 • schorzenia reumatyczne,
 • otyłość.

Pocenie towarzyszące tym schorzeniom nazywane jest nadmiernym poceniem wtórnym i ustępuje w momencie, kiedy choroba zostaje wyleczona.

Zobacz też: Sauna – jak z niej korzystać?

Źródło: www.wyborcza.pl, 22.05.2012/ar

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (3)
/12.06.2013 18:47
Do kupienia jest w aptekach, jest bardzo skuteczny i warto go kupić.
/03.06.2013 20:14
Gdzie go można kupić? Bo chyba nie widziałam go w drogerii?
/03.06.2013 19:19
Mnie pod pachy jako naprawde skuteczny antyperspirant pomaga bardzo Etiaxil. Wiec jesli borykacie sie z takim problemem to naprawde warto jest spróbować z takim antyperspirantem.