POLECAMY

Jak sobie radzić z alergiami skórnymi?

Problem alergii skórnych jest coraz bardziej powszechny. Jak sobie radzić z przykrymi dolegliwościami, co robić w przypadku wystąpienia alergii skórnych - radzi dr Beata Góralska-Załęska.

Zmiany skórne w przebiegu alergii skórnych mogą mieć różny przebieg oraz mogą występować pod wieloma postaciami. Obraz zmian skórnych jest uwarunkowany mechanizmem reakcji alergicznej, której uległa skóra.

fot. Fotolia

Natychmiastowa alergia skórna

Jakie mogą być konsekwencje pojawienia się alergii oraz objawy widoczne na pierwszy rzut oka? - Jeśli mamy do czynienia z alergią natychmiastową, to obraz zmian skórnych i dolegliwości może stać się także niebezpieczny dla zdrowia i życia pacjenta. Najczęściej na skórze pojawiają się nagle bąble pokrzywkowe, ale może także dojść do obrzęku czerwieni wargowej, powiek oraz błon śluzowych jamy ustnej w tym języka, krtani, co może powodować trudności w oddychaniu, przełykaniu, a dalej duszności z zaburzeniami oddychania i uduszeniem włącznie. Przy nawracających podobnych objawach może szybko dojść do wstrząsu anafilaktycznego, który może skończyć się najgorzej – ostrzega dr Beata Góralska-Załęska, lekarz dermatolog z Gabinetu dr Witwickiego.

Podłoża alergii skórnej

Alergie skórne  w przebiegu reakcji natychmiastowej najczęściej mają podłoże pokarmowe, wziewne lub powodowane jadem w trakcie ukąszenia przez insekty. - Do najczęściej spotykanych alergii pokarmowych należy nietolerancja: orzechów, cytrusów, owoców drobnopestkowych, czekolady, napojów zawierających benzoesan sodu i sztuczne barwniki, potraw zawierających konserwanty, żółtych i pleśniowych serów, nabiału i owoców morza – kontynuuje.

Z kolei do najczęściej spotykanych alergii pochodzenia wziewnego zaliczamy alergie na roztocza kurzu domowego, naskórek psa i kota, pyłki traw i chwastów, drzew, krzewów, kwiatów, pierze oraz pleśnie. Jady insektów także mogą uczulać: - Najbardziej niechcianym przez organizm jest jad osy, ale jest  także wśród nas bardzo wielu takich, którzy alergicznie (z różnym stopniem nasilenia) reagują na ukąszenie komara, sezonowych meszek czy też pająków, a nawet much - mówi dr Beata Góralska-Załęska.

Przeczytaj także: Alergia na kosmetyki

Opóźniona alergia skórna

Drugim rodzajem jest alergia skórna w przebiegu reakcji alergicznej typu opóźnionego. W tym przypadku wrogiem skóry staje się np: nikiel, chrom, kobalt, składniki gumy, barwniki w odzieży, niektóre składniki perfum i kosmetyków, pewne bazy  kremów lub podkładów oraz określone leki antybiotykowe do leczenia zewnętrznego. - Wtedy rozpoznajemy kontaktowe zapalenie skóry. Obraz kliniczny jest polimorficzny, ale zawsze dominują zmiany rumieniowe i rumieniowo-złuszczające z/lub  odczynem  pęcherzykowym, a poza tym króluje świąd skóry, który jest przez pacjenta bardzo trudny do opanowania mówi Beata Góralska-Załęska.

Jak działać w przypadku alergii skórnej?

Gdy rozpoznamy pierwsze objawy alergii, niezbędna jest wizyta u lekarza specjalisty, przede wszystkim w celu leczenia niechcianej patologii, ale także przeprowadzenia odpowiedniej diagnostyki.  - W kierunku alergii natychmiastowej można wykonać: badanie z krwi (IgE całkowite i screening specjalistyczny) oraz tzw. PRICK Testy (badanie wykonuje zwykle alergolog). W celu ustalenia przyczyn alergii w mechanizmie  opóźnionym wykonujemy testy kontaktowe (płatkowe). Takie testy polegają na tym, iż na plecy pacjenta na 48  godzin nakłada się 35 alergenów, po tym czasie dokonujemy pierwszego odczytu, a po kolejnych 48. godzinach drugiego. Dzięki temu możemy rozpoznać, co tak naprawdę uczula danego pacjenta - tłumaczy dr Beata Góralska-Załęska.

Co robić, gdy już alergia zostanie rozpoznana?

- W przypadku pozytywnego zdefiniowania alergenu winnego za nasz stan skóry, podstawowym etapem leczenia jest unikanie kontaktu z alergenem, odczulanie w przypadkach alergii  przebiegającej w trybie natychmiastowym, oraz  leczenie objawoweradzi dr Beata Góralska-Załęska.

Polecamy: Alergia słoneczna - pierwsza pomoc

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (4)
/4 lata temu
Należy zwracać uwagę na to co się je, jakich kosmetyków się używa. Dobrze na alergie robi wapno.
/4 lata temu
Wszystkim alergikom polecam wprowadzenie do codziennej diety oleju lnianego. Ja, dzięki zawartym w nim nienasyconym kwasom tłuszczowym z grupy omega-3, pozbyłam się atopowego zapalenia skóry!! Zapraszam na mojego bloga: www.nazdrowiesposob.com, gdzie znajdziecie więcej informacji na ten temat ;)
/4 lata temu
polecam naturalne kosmetyki - solne!!! szczególnie warte uwagi są krem-żel pod prysznic na bazie solanki firmy "Solana" wzbogacony olejkiem jojoba, avocado oraz pomarańczowym, super mają także masło do ciała - soczysta pomarańcza z solanką himalajską. w sprzedaży mają również różne sole kąpielowe warto zeknąc na stronę i poczytać
POKAŻ KOMENTARZE (1)