POLECAMY

Jak skutecznie pozbyć się blizn?

Blizny pourazowe to skutek naturalnego gojenia się ran. Jak przebiega proces gojenia się ran? Czym charakteryzują się blizny przerosłe, koloidalne i potrądzikowe? Na czym polega zabieg usuwania blizn, czyli dermabrazja laserowa? Ile trwa okres rekonwalescencji po takim zabiegu?
Jak skutecznie pozbyć się blizn?

Czym są blizny pourazowe?

Blizny pourazowe są skutkiem naturalnego gojenia się ran. Mogą być głębokie lub rozległe, w zależności od okoliczności, w których powstały.

Mechanizm gojenia składa się z kilku etapów. Najpierw tworzy się skrzep krwi, a następnie strupek, pod którym zaczyna się odbudowa skóry. W kolejnej fazie narasta tkanka łączna, która produkuje dużo kolagenu. Jest ona bardzo elastyczna i stanowi bazę do powstania w zranionym miejscu nowego nabłonka.

Wyróżniamy kilka typów blizn:

  • przerosłe – powstają zwykle po urazach i zabiegach chirurgicznych;
  • koloidalne – blizny, które rozrosły się poza obszar pierwotnej rany oraz są mocno unaczynione. Powstają na skutek urazów i zabiegów;
  • potrądzikowe – blizny wskazujące na przebytą chorobę skóry. Stanowią poważny problem dla wielu młodych ludzi. Trądzik powodowany jest nadmierną produkcją sebum w gruczołach łojowych. Na skutek tego pojawia się łojotok i tworzą się bolące zaskórniki. Leczenie zmian wymaga czasu i odpowiednich leków oraz zabiegów. 

Zobacz też: Laser w służbie piękna

Usuwanie blizn

Zazwyczaj blizny, nawet te rozległe, usuwa się za pomocą lasera CO2, wyposażonego w skaner. Są to zabiegi inwazyjne, ale wykonywane przez profesjonalistę certyfikowanym sprzętem, są w pełni bezpieczne. Technika zabiegu zależy od rodzaju i wielkości zmiany.

„Blizny przerosłe usuwa się  wykonując zabieg dermabrazji laserowej. Polega on na odparowaniu całej powierzchni blizny. Zabieg wykonuje się w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym” – wyjaśnia Urszula Sztwiertnia, konsultant medyczny z firmy SHAR-POL, specjalizującej się w technikach laserowych z zakresu medycyny estetycznej. – „Blizny potrądzikowe usuwa się frakcyjnym laserem CO2, na ogół bez znieczulenia. Natomiast dla koloidów najpierw wykonuje się zabieg laserem barwnikowym, aby zamknąć naczynia, a następnie stosuje się laser CO2. W przypadku blizn przerosłych wykonuje się jeden zabieg, w pozostałych zazwyczaj kilka”.

Okres rekonwalescencji po takich zabiegach to minimum miesiąc. Niektóre blizny goją się same i w szybki sposób stają się prawie niewidoczne. Jeżeli jednak są one rozlegle i wyeksponowane, a my odczuwamy przez nie dyskomfort, skonsultujmy się z lekarzem specjalistą, który wybierze odpowiednią dla nas procedurę ich usunięcia.

Źródło: materiały prasowe Royal Brand PR/JM

Zobacz też: Jakie są rodzaje laserów i ich zastosowanie?

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (3)
/rok temu
Ja korzystałam z usług Renew Studio jest to gabinet medycyny estetycznej. Bardzo mi pomógł. Miałam okropne blizny na twarzy i dzięki tym zabiegom laserowym moja cera wygląda teraz naprawdę dobrze. Ciesze się, że skorzystałam z tej usługi. Tutaj podaje link do strony : renewstudio.pl
/3 lata temu
A czy słyszał ktos o usuwaniu laserowym blizn, taki zabieg jaki prezentuja na tej stronie www.centrumpodplatanem.pl niestety niedawno nabawilam się naprawde duzej i brzydkiej blizny, musze to bardzo szybko usunąć
/3 lata temu
Zabiegi laserowe to dobre rozwiązanie w gorszych przypadkach. Ja bylam na takim czyms tutaj www.centrumpodplatanem.pl i w koncu pozbylam się problemu, który dręczył mnie od dawna