Czym są blizny pourazowe?
Blizny pourazowe są skutkiem naturalnego gojenia się ran. Mogą być głębokie lub rozległe, w zależności od okoliczności, w których powstały.
Mechanizm gojenia składa się z kilku etapów. Najpierw tworzy się skrzep krwi, a następnie strupek, pod którym zaczyna się odbudowa skóry. W kolejnej fazie narasta tkanka łączna, która produkuje dużo kolagenu. Jest ona bardzo elastyczna i stanowi bazę do powstania w zranionym miejscu nowego nabłonka.
Wyróżniamy kilka typów blizn:
- przerosłe – powstają zwykle po urazach i zabiegach chirurgicznych;
- koloidalne – blizny, które rozrosły się poza obszar pierwotnej rany oraz są mocno unaczynione. Powstają na skutek urazów i zabiegów;
- potrądzikowe – blizny wskazujące na przebytą chorobę skóry. Stanowią poważny problem dla wielu młodych ludzi. Trądzik powodowany jest nadmierną produkcją sebum w gruczołach łojowych. Na skutek tego pojawia się łojotok i tworzą się bolące zaskórniki. Leczenie zmian wymaga czasu i odpowiednich leków oraz zabiegów.
Zobacz też: Laser w służbie piękna
Usuwanie blizn
Zazwyczaj blizny, nawet te rozległe, usuwa się za pomocą lasera CO2, wyposażonego w skaner. Są to zabiegi inwazyjne, ale wykonywane przez profesjonalistę certyfikowanym sprzętem, są w pełni bezpieczne. Technika zabiegu zależy od rodzaju i wielkości zmiany.
„Blizny przerosłe usuwa się wykonując zabieg dermabrazji laserowej. Polega on na odparowaniu całej powierzchni blizny. Zabieg wykonuje się w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym” – wyjaśnia Urszula Sztwiertnia, konsultant medyczny z firmy SHAR-POL, specjalizującej się w technikach laserowych z zakresu medycyny estetycznej. – „Blizny potrądzikowe usuwa się frakcyjnym laserem CO2, na ogół bez znieczulenia. Natomiast dla koloidów najpierw wykonuje się zabieg laserem barwnikowym, aby zamknąć naczynia, a następnie stosuje się laser CO2. W przypadku blizn przerosłych wykonuje się jeden zabieg, w pozostałych zazwyczaj kilka”.
Okres rekonwalescencji po takich zabiegach to minimum miesiąc. Niektóre blizny goją się same i w szybki sposób stają się prawie niewidoczne. Jeżeli jednak są one rozlegle i wyeksponowane, a my odczuwamy przez nie dyskomfort, skonsultujmy się z lekarzem specjalistą, który wybierze odpowiednią dla nas procedurę ich usunięcia.
Źródło: materiały prasowe Royal Brand PR/JM
Zobacz też: Jakie są rodzaje laserów i ich zastosowanie?