POLECAMY

Jak sen wpływa na wygląd naszej skóry?

Jak sen działa na nasz wygląd? Zauważyłaś, że twoja skóra jest ostatnio blada, sucha, mało elastyczna, albo pojawiają się na niej krostki? Przyczyną może być niewystarczająca ilość snu.
Jak sen wpływa na wygląd naszej skóry? fot. Fotolia

W ciągu dnia skóra walczy ze szkodliwymi zanieczyszczeniami środowiska, niekorzystnym promieniowaniem słonecznym, a nawet stresem. Dopiero nocą odpoczywa i może zacząć regenerację.

Z badań naukowców, zajmujących się chronobiologią, czyli nauką o rytmach dobowych, w jakich funkcjonuje człowiek, wynika, że właśnie nocą skóra jest najbardziej aktywna, uruchamia szereg procesów, służących jej odnowie i regeneracji. Pomiędzy godziną 24 a 6 nad ranem komórki dzielą się nawet dziesięciokrotnie szybciej niż w ciągu dnia. 

Zobacz także: Czy wiesz ile snu potrzebuje Twój organizm?

Urodzie sprzyja także fakt, że w nocy mięśnie nie są napięte, twarz nie pracuje, przez co nie pogłębiają się zmarszczki.

Cykl regeneracji zaczyna się już po godzinie dwudziestej – w tym czasie skóra dobrze chłonie substancje odżywcze z kremów.

  • Po północy rozpoczyna się proces podziału komórek naskórka i usuwane są toksyny.
  • Między drugą a trzecią w nocy podnosi się temperatura ciała, skóra jest wtedy dobrze ukrwiona.
  • Między czwartą a piątą podnosi się poziom hormonu wzrostu odpowiedzialnego za proces odnowy i regeneracji komórek, a temperatura ciała obniża się.
  • Koło piątej nad ranem organizm wytwarza więcej kortyzolu - hormonu, do którego zadań należy m.in. hamowanie procesów zapalnych.
  • Koło godziny siódmej rano kończą się procesy regeneracyjne skóry, a krążenie w całym organizmie wraca do dziennej normy.

Zobacz także: Leki i zioła dobre na sen

Masz problemy z trądzikiem, suchą skórą, cellulitem albo kosmetykami do pielęgnacji ciała? Zapytaj eksperta jak im zaradzić. Odpowiedzi na najciekawsze pytania znajdziesz w dziale Porady kosmetologa.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/8 lat temu
nie powinno się spać dłużej niż 8 godzin na dobę (chyba że wcześniej się imprezowało ;) bo skóra nie wyglada wtedy najlepiej tak jak przy niedospaniu