POLECAMY

Jak samodzielnie przygotować peeling?

Proponujemy łatwe i szybkie w przygotowaniu sposoby na domowe peelingi z miodu, płatków owsianych i soku z cytryny, jodowanej soli i płatków, a nawet… ze smalcu. Do przygotowania takich peelingów przydadzą się: mleczko kosmetyczne, żel lub mydło w płynie.
Jak samodzielnie przygotować peeling?

Przydadzą się orzechy lub płatki owsiane

Preparat można kupić w drogerii lub wykonać domowym sposobem. W tym celu należy zemleć w młynku dwie garście płatków owsianych i zmieszać je z mleczkiem kosmetycznym albo żelem. Można też wykonać go ze zmielonych orzechów i łagodnego mydła w płynie.

Inne sprawdzone domowe przepisy na peeling:

  • W miseczce wymieszać kilka łyżek domowego smalcu (bez skwarek!) z trzema łyżkami cukru. Tak wykonaną miksturę należy wcierać w ciało okrężnymi ruchami do czasu, kiedy kryształki cukru się rozpuszczą. Po zabiegu – umyć ciało pod prysznicem ciepłą wodą.
  • Łyżkę miodu, łyżkę płatków owsianych, łyżkę soku z cytryny wymieszać. Preparatem delikatnie masować twarz. Spłukać letnią wodą. Stosować raz w tygodniu.
  • Do miseczki wsypać dwie garście gruboziarnistej jodowanej soli i wymieszać ze zwilżonymi płatkami owsianymi. Masą nacierać całe ciało, rozpoczynając od nóg, a kończąc na klatce piersiowej, plecach i ramionach. Przede wszystkim należy dokładnie przecierać łokcie i kolana, ponieważ naskórek w tych miejscach bywa suchy, pogrubiony i może się łuszczyć.
  • Z gruboziarnistą solą można też mieszać inne dodatki. Garść soli należy wymieszać z mleczkiem do ciała i dodać taką ilość świeżego mleka, żeby powstała łatwa do rozsmarowania papka. Po kąpieli nanieść peeling na jeszcze wilgotną i rozgrzaną skórę, lekko wcierając, poczynając od nóg i kierując się ku górze. Spłukać ciepłą wodą.

Po zabiegu należy natrzeć ciało nawilżająco-odżywczym balsamem lub specjalnym kremem do ciała, najlepiej kolagenowym.

Zobacz też: Jakie znasz naturalne sposoby pielęgnacji skóry?

Peeling – ale jaki?

Peelingi należy stosować po 40-tce, zwracając uwagę na stan i rodzaj skóry. Na tłustą, o dość grubej warstwie rogowej, najlepiej używać preparatu drobnoziarnistego. Gruboziarnisty z powodzeniem można stosować do usuwania zrogowaceń na łokciach i kolanach, gęsią skórkę na udach, łydkach i zewnętrznych krawędziach ramion oraz do usuwania stwardnień na piętach.

Nie należy stosować peelingów przy pękających naczyniach krwionośnych, trądziku różowatym, nerwicy naczyniowej i dużej ilości znamion.

Specjalne zabiegi

U specjalisty można wykonać profesjonalne zabiegi wygładzające blizny, likwidujące przebarwienia lub spłycające zmarszczki itp. Należą do nich:

  • eksfoliacja – jest to dość głębokie chemiczne złuszczenie skóry za pomocą kwasu glikolowego;
  • dermabrazja – polega na głębokim złuszczaniu naskórka wykonywanym przez lekarza specjalistę;
  • peeling azjatycki – jest to złuszczanie naskórka za pomocą ziołowych składników preparatu.

Warto również pamiętać, że skóra szybciej starzeje się, gdy jej komórkom zaczyna brakować tlenu. Opóźnić ten proces można uprawiając ruch na świeżym powietrzu i stosując odżywcze kremy zawierające cząsteczki tlenu.

Zobacz też: Jak przygotować ziołową kąpiel?

Fragment pochodzi z książki „Bądź piękną po czterdziestce” autorstwa Grażyny Łoś, wydawnictwo Printex. Tytuł, lead i śródtytuły są dziełem redakcji.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)