POLECAMY

Jak przygotować się do wizyty u chirurga plastycznego? – wywiad

Decyzja o operacji plastycznej powinna być dobrze przemyślana. Zazwyczaj przebieg pierwszej wizyty u chirurga plastycznego wpływa na naszą decyzję. Dlatego należy się zastanowić, co chcemy w sobie zmienić i o co chcemy zapytać. Na pytanie, jak przygotować się do wizyty, odpowiada dr n. med. Tadeusz Witwicki.
Jak przygotować się do wizyty u chirurga plastycznego? – wywiad

Jak przygotować się do wizyty w gabinecie chirurgii plastycznej?

Dr n. med. Tadeusz Witwicki: Jeżeli pacjent wie, co chce zmienić, jak chce wyglądać, to trzeba tylko to uściślić. Dowiedzieć się, czy nie ma przeciwwskazań ogólnomedycznych do leczenia, do wykonania znieczulenia i do wykonania zabiegu. Należy poinformować o możliwych wariantach operacji i wybrać najlepszy wariant (oczywiście z pacjentem i poinformować go o powikłaniach).

Jakie pytania zadają pacjenci?

Dr n. med. Tadeusz Witwicki: Dobrze jak pacjent przygotuje sobie pytania, ponieważ w czasie rozmowy często do głosu dochodzą emocje i "uciekają" te pytania, które najczęściej pacjenta nurtowały. Często pacjenci przychodzą po raz drugi z gotowymi pytaniami. Lekarz powinien większość tych rutynowych pytań zadać i uzyskać na nie odpowiedzi, aby porozumienie było pełne.

Zobacz też: Jak wybrać odpowiedniego chirurga plastycznego?

Czy zdarza się, że pacjenci nie są pewni, co tak naprawdę chcą w sobie zmienić?

 Dr n. med. Tadeusz Witwicki: Jeżeli mamy do czynienia z pacjentem, który przychodzi i pyta: „ Co by Pan zmienił w moim wyglądzie?” to osobiście jestem ostrożny w ferowaniu moich poglądów na temat zmiany wyglądu pacjenta. Ze względu na to, że czasem duży nos może komuś w ogóle nie przeszkadza, a ja to widzę i wiem, że można coś zmienić, ale dla tego pacjenta nie jest to problem. Może ktoś ma odstające uszy i to widać na pierwszy rzut oka, a problemem są powiedzmy opadające piersi, czego nie widać. W związku z tym staram się raczej dowiedzieć od pacjenta, co mu przeszkadza, co chciałby zmienić, co go drażni w jego wyglądzie, co chciałby poprawić.

Na co Pan zwraca uwagę na pierwszej wizycie?

Dr n. med. Tadeusz Witwicki: Należy zwracać uwagę na  motywację, co pacjenta motywuje do zabiegu, czy chce dostać nową pracę, czy to jest jakiś problem rodzinny, np. powiększenie piersi, aby zapobiec rozpadowi związku. Tutaj wchodzimy już w sferę z zakresu psychologii. Uzyskanie czasem bardzo dobrego efektu operacyjnego, a  nieuzyskanie wyniku pozytywnego, dlaczego pacjent to robił, np. miał uzyskać pracę albo miała pozostać niezmieniona jego sytuacja rodzinna. Nieosiągnięcie tego powoduje, że zabieg jest nieudany, bo zabieg miał na celu nie tylko osiągnięcie dobrego wyglądu, ale czegoś jeszcze więcej. Jeżeli tego nie uda się osiągnąć, to w efekcie zabieg jest nieudany. Trzeba starać się dociec, co pacjenta skłania do podjęcia tej decyzji,  żeby uświadomić, że mogą  być różne aspekty tego wyniku.

Wywiad przeprowadziła Justyna Perkowska.

Zobacz też: Na jakie operacje plastyczne najczęściej decydują się Polacy?

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)