Kąpiel miodowa to ratunek dla skóry przesuszonej, szorstkiej i łuszczącej się / fot. Fotolia

Jak przygotować kąpiel miodową i mleczną?

Kąpiel miodowa to ratunek dla skóry przesuszonej, szorstkiej i łuszczącej się. Mleczna zaś wpływa na wygładzenie ciała. Obie są bardzo proste w przygotowaniu. Jak je więc sporządzić?
/ 02.03.2011 16:11
Kąpiel miodowa to ratunek dla skóry przesuszonej, szorstkiej i łuszczącej się / fot. Fotolia

Kąpiel miodowa – pomoc dla suchej skóry

Kąpiel miodowa przeznaczona jest głównie dla skóry przesuszonej, szorstkiej, łuszczącej się. Szklankę wody rozpuścić w dwóch litrach pełnotłustego, ciepłego mleka. Dodać pół kg soli kuchennej. Mieszankę wlać do wanny wypełnionej wodą o temperaturze około 40˚C (zbyt gorąca jeszcze bardziej wysuszy skórę). Relaksować się w wodzie około 20 minut, dolewając ciepłej.

Zobacz też: Jak przygotować ziołową kąpiel?

Kąpiel mleczna – wygładzenie ciała

Od starożytności znany jest także dobroczynny wpływ kąpieli mlecznej, wpływającej na wygładzenie ciała. W tym celu należy do wanny wypełnionej ciepłą wodą wlać dwa litry tłustego mleka krowiego lub koziego i relaksować się w niej przez ok. 15 minut.

Jak opóźnić proces starzenia się skóry?

Starzenie skóry i powstawanie cellulitu znacznie opóźni grejpfrutowy płyn pod prysznic. Wystarczy wycisnąć sok z dwóch dużych (czerwonych lub żółtych) grejpfrutów. Podczas natrysku zwilżać sokiem myjkę i masować pośladki, uda, brzuch i ramiona. Zabieg stosować dwa razy w tygodniu.

Zobacz też: Jakie znasz naturalne sposoby pielęgnacji skóry?

Jak sporządzić kąpiel wyszczuplającą?

Kąpiel wyszczuplającą sporządza się ze świeżego igliwia: sosny, świerku i jodły (po jednej garści). Zalać 2 l wody i gotować pod przykryciem około 10 minut. Odwar odstawić pod przykryciem na 15 minut. Przecedzić i wlać do wanny z ciepłą wodą.

Fragment pochodzi z książki „Bądź piękną po czterdziestce” autorstwa Grażyny Łoś, wydawnictwo Printex. Tytuł, lead i śródtytuły są dziełem redakcji.