Jak przygotować domowe SPA dla włosów?

Jeśli myślicie, że na zabiegi SPA można sobie pozwolić jedynie w specjalnych ośrodkach, mylicie się. Oczywiście wiadomym jest, że masaże tam przeprowadzone i kompozycje z olejków i ziół stosowane tam na określone zabiegi, przygotowywane są w zależności od efektów, które chce się osiągnąć, a ich receptury są często tajemnicą. Nie znaczy to jednak, że w domowym zaciszu nie możemy pozwolić sobie na namiastkę SPA.
/ 12.10.2010 07:17

Jeśli myślicie, że na zabiegi SPA można sobie pozwolić jedynie w specjalnych ośrodkach, mylicie się. Oczywiście wiadomym jest, że masaże tam przeprowadzone i kompozycje z olejków i ziół stosowane tam na określone zabiegi, przygotowywane są w zależności od efektów, które chce się osiągnąć, a ich receptury są często tajemnicą. Nie znaczy to jednak, że w domowym zaciszu nie możemy pozwolić sobie na namiastkę SPA.

Możemy bowiem przygotować we własnej łazience zabieg, który przeniesie nam równie dużo odprężenia i relaksu oraz korzyści dla naszych włosów i ciała. Musimy tylko wiedzieć, że ważne jest nie tylko to, jakie zabiegi sobie zafundujemy, ale również to w jakiej odbędą się one atmosferze, a im bardziej będzie ona odbiegała swoją niezwykłością od tradycyjnej kosmetyki naszego ciała, tym lepiej. Poczujemy się bowiem wtedy wyjątkowo i pozwoli nam to na odkrycie nowych doświadczeń.

Do zabiegu SPA włosów w domu można wykorzystać wiele składników. Najbardziej skuteczne będą różnego rodzaju olejki oraz zioła. Jeśli chodzi o olejki, które pielęgnują włosy i skórę głowy, możemy wybierać spośród kilku najlepszych, które wykorzystywane są podczas profesjonalnych zabiegów SPA. Są to: olejek sezamowy oraz kokosowy, które doskonale poprawiają kondycję zniszczonych końcówek włosów i zapobiegają utracie protein z włosów, olejek musztardowy, który poprawi kondycję przetłuszczającej się skóry głowy, ma bowiem działanie bakteriobójcze, olejek amla, który ma najlepsze działanie odbudowujące strukturę włosów ze wszystkich wymienionych olejków, olejek bringraj natomiast będzie doskonałym kosmetykiem, który zapobiegnie wypadaniu włosów, ale również zregeneruje mocno zniszczone włosy. Można również przygotować specjalne płukanki do włosów, które posłużą nam nie tylko podczas naszego domowego zabiegu SPA, ale jeszcze przez jakiś czas po nim. Dzięki nim uzyskamy lepsze nawilżenie włosów oraz ich zdrowy i piękny wygląd i blask. Do tego celu możemy wykorzystać hibiskus, czarny bez oraz miód. Jedna z takich płukanek, według starego indyjskiego przepisu nakazuje pokruszyć liście hibiskusa, gotować je przez około 20 minut szklance wody i tak przygotowany napar może nam służyć jako szampon, który zapobiegnie nadmiernemu przesuszaniu się włosów. Innym naparem, którym można spłukiwać włosy jest napar z hibiskusa, czarnego bzu i miodu. Składniki te należy ze sobą zaparzyć, nie gotować. Po 5 minutach uzyskamy płukankę, która nada naszym włosom blasku i znakomicie je odżywi. Inne płukanki, które wykorzystywane są podczas zabiegów SPA są często bardzo skomplikowane i wymagają wielu składników. W swoim domowym SPA możemy jednak wykorzystać również zioła powszechnie używane w Polsce, które mają równie dobre działanie na nasze włosy. Może to być pokrzywa, rumianek czy łopian. Warto kupić zioła w sklepie zielarskim i dopytać o ich działanie lub poradzić się jak stworzyć mieszankę odpowiednią dla naszego rodzaju włosów. Dzięki temu odzyskamy świeży wygląd i zdrowie naszych włosów korzystając z naturalnych składników.

W trakcie zabiegu SPA naszych włosów w domu warto zafundować sobie również masaż skóry głowy. Dzięki temu możemy wykształcić w sobie nawyk codziennego masowania skóry głowy. Warto podkreślić, że ma on bardzo duże znaczenie dla prawidłowego odżywienia cebulek włosów, dokrwienia skóry głowy oraz prawidłowego wzrostu włosów. Należy go zacząć i skończyć głaskaniem skóry głowy i włosów, a następnie przejść do masowania głowy ruchami kolisto- posuwistymi. Taki masaż może trwać od kilku do kilkunastu minut i zapewnić nie tylko korzyści dla skóry głowy, ale również odprężenie całego naszego ciała. Jeśli mamy taką możliwość, warto, aby druga osoba delikatnie rozmasowała również nasz kark oraz ramiona, co może przynieść jeszcze lepsze rezultaty relaksujące i odprężające.

W naszym domowym SPA możemy również wykorzystać składniki, które posiadamy w domu. Możemy bowiem przygotować maski do włosów z jajek, z oliwy z oliwek z dodatkiem ziół (rumianku, pokrzywy, czarnej rzepy). Takie maski nakładamy na włosy na około 30 minut i ogrzewamy włosy ręcznikiem, aby składniki się dobrze wchłonęły. W tym czasie możemy wziąć kąpiel z dodatkiem soli lub olejków eterycznych. Warto również zadbać o stworzenie odpowiedniego klimatu w łazience, zapalić aromatyczne świece, rozsypać płatki kwiatów, włączyć muzykę relaksacyjną. Dzięki temu zyskają nie tylko nasze włosy, ale również nasze ciało, a my zakończymy zabieg zrelaksowani i wypoczęci. Warto zrobić taki zabieg w dzień wolny od pracy lub wieczorem, jako ukojenie po stresującym dniu.

Materiał przygotowany przez Klinikę Handsome Men