POLECAMY

Jak pozbyć się uśmiechu dziąsłowego?

Uśmiech dziąsłowy czyli tzw. gummy smile jest dla niektórych źródłem kompleksów. Efekt ten można skorygować za pomocą aparatu ortodontycznego lub chirurgicznie.

uśmiech dziąsłowy

Fot. Fotolia

Czy aparat ortodontyczny to sposób na pozbycie się uśmiechu dziąsłowego?

Uśmiech dziąsłowy charakteryzuje się odsłanianiem więcej niż 2-3 mm dziąseł górnego łuku zębowego podczas uśmiechu. Może być on spowodowany m.in. wąską i nadpobudliwą wargą górną, przerostem żuchwy lub zaburzeniami wyrzynania zębów.  

"Choć uśmiech dziąsłowy jest uważany za normalną odmianę ludzkiej anatomii, wiele osób czuje z tego powodu wstyd, zażenowanie i niskie poczucie własnej wartości. Problem można rozwiązać np. za pomocą aparatu ortodontycznego, jednak ta metoda jest najbardziej skuteczna u osób w okresie dojrzewania, kiedy kości jeszcze rosną" – mówi lek. stom. Monika Stachowicz z Centrum Leczenia i Profilaktyki Paradontozy Periodent w Warszawie.

Zobacz także: Szybkie sposoby na piękny uśmiech!

Jak chirurgicznie pozbyć się uśmiechu dziąsłowego?

Z pozbyciem się uśmiechu dziąsłowego u dorosłych, sprawa jest bardziej skomplikowana i wymaga leczenia na kilku płaszczyznach, polegającego na połączeniu leczenia ortodontycznego z chirurgicznym. Aparat ma za zadanie przemieścić zęby dowierzchołkowo, a periodontolog wydłuża korony poprzez wycięcie nadmiaru dziąsła i podpierającej go kości.

– "Najpierw specjalista sprawdza jaką głębokość mają kieszonki, wówczas wiadomo, ile tkanki można bezpiecznie usunąć. Do zabiegu, który odbywa się pod znieczuleniem miejscowym i trwa od kilku do kilkunastu minut – w zależności jaką dużą część dziąsła trzeba wyciąć, wykorzystuje się nóż do koagulacji. Narzędzie to nie tylko wycina nadmiar dziąsła, ale jednocześnie zamyka naczynia krwionośne" – wyjaśnia lek. stom. Monika Stachowicz.

Dzięki temu dziąsła nie krwawią i nie trzeba zakładać szwów.

Dieta po zabiegu wycinania nadmiaru dziąsła

Podczas zabiegu odsłonięte zostają szyjki zębów – niepokryte szkliwem i bardzo wrażliwe na bodźce zewnętrzne, np. zimne, gorące i kwaśne potrawy. Stomatolog zabezpiecza je kompozytem, licówkami lub koronami.

Przez kilka dni po zabiegu należy pamiętać o diecie i zapomnieć o gorących i kwaśnych napojach oraz posiłkach. Nie powinno się też jeść twardych warzywa i owoców, jak np. surowej marchewki, kalarepy lub jabłek oraz pić alkoholu i gazowanych napojów.

Inną metodą korekcji niewielkiego uśmiechu dziąsłowego mogą być wypełniacze ust. Powiększone usta zakrywają większą część dziąseł, ale efekt nie jest trwały i trudny do przewidzenia. Stałą korektę przebiegu linii dziąseł może przeprowadzić tylko lekarz stomatolog.

Źródło: Materiały prasowe Skymed.pl/ Guarana PR

Zobacz także: Jak rozpoznać chorobę dziąseł? [video]

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)