POLECAMY

Jak pozbyć się trądziku? Najskuteczniejsze zabiegi

Aby pozbyć się trądziku, dobrze jest połączyć leczenie farmakologiczne z odpowiednio dobranymi zabiegami nowoczesnej kosmetologii. Jak zatem wyleczyć trądzik grudkowy, zaskórnikowy, pospolity, różowaty, sterydowy, polekowy, młodzieńczy i kosmetyczny?

mikrodermabrazja

fot. Fotolia

Trądzik nie jest łatwym do wyleczenia schorzeniem. Dlatego aby się go pozbyć, warto połączyć leczenie farmakologiczne z zabiegami kosmetologii nowoczesnej. Od czego zacząć? Na początek potrzebna jest nam diagnoza, na jaki konkretnie trądzik cierpimy.

Na trądzik grudkowy i zaskórnikowy

Trądzik grudkowy jest najboleśniejszą postacią trądziku młodzieńczego. Na twarzy i szyi pojawiają się zaropiałe, swędzące grudki, których wyciskanie daje chwilową ulgę, ale niestety często skutkuje pojawianiem się blizn potrądzikowych.

Z kolei trądzik zaskórnikowy to małe, czarne krostki powstające, kiedy łój zatyka gruczoły łojowe.

Na obydwa rodzaje trądziku dobrze działa mikrodermabrazja diamentowa. Zabieg polega na kontrolowanym ścieraniu kolejnych warstw naskórka za pomocą kryształków diamentu. Intensywność złuszczania jest ściśle sprawdzana i dobierana indywidualnie dla każdego pacjenta.

Zobacz także: Jak pozbyć się wągrów?

Mikrodermabrazja diamentowa dokładnie oczyszcza skórę, a jednocześnie redukuje blizny potrądzikowe. Przeciwwskazaniem do jej wykonania jest trądzik krostkowy i ropowiczy.

W zabiegach exfoliacji (charakteryzujących się wysoką skutecznością złuszczania bez podrażnień) stosuje się peelingi medyczne bazujące na kwasach: migdałowym, salicylowym, mlekowym, glikolowym, a w przypadku skóry wrażliwej i skłonnej do zaczerwień – azelainowym. Są one dobierane indywidualnie do potrzeb pacjenta, a ich wykonanie poprzedza konsultacja lekarska.

Na trądzik sterydowy, polekowy, młodzieńczy i kosmetyczny

Wspomniany kwas azelainowy sprawdza się nie tylko w leczeniu trądziku zaskórnikowego i grudkowo-krostkowego. Przeciwdziała także rozkładowi łoju i lipidów na składniki drażniące i nasilające zmiany trądzikowe. Wpływa na proces końcowej keratynizacji mieszków włosowych, dzięki czemu zapobiega powstawaniu zaskórników. Hamuje tyrozynazę, uniemożliwiając powstawanie przebarwień (blokuje aktywność nadaktywnych melanocytów).

Kwas azelainowy doskonale redukuje przebarwienia po trądziku sterydowym, polekowym, młodzieńczym i kosmetycznym. Ma wielu zwolenników – polecają go szczególnie osoby, które do tej pory poddawały się kuracjom bazującym na innych peelingach medycznych, a nie zawsze były zadowolone z rezultatów końcowych.

 W leczeniu trądziku niejednokrotnie sprawdza się też roztwór Jessnera, zawierający kombinację kwasu salicylowego, rezorcyny oraz kwasu mlekowego (połączenie rezorcyny z kwasem salicylowym i kwasem mlekowym obniża jej toksyczność, jednocześnie zwiększając właściwości keratolityczne).

Peeling z użyciem powyższych substancji jest doskonałą alternatywą do retinoidów (zalecany jest szczególnie osobom nie tolerującym leczenia Roaccutanem).

Zobacz też: Jak pozbyć się trądziku? Trzy sposoby

Na trądzik pospolity i różowaty

Każdy zabieg przeciwtrądzikowy wspomagany jest naświetlaniem lampami LED. W tego typu kuracjach stosuje się światło niebieskie działające antybakteryjnie i przeciwzapalnie na poziomie naskórka. Dzięki temu wzmacniamy leczenie trądziku pospolitego i różowatego.

Niebieskie światło oddziałuje bezpośrednio na Proprionibacteriu Acnes, czyli beztlenowe bakterie będące bezpośrednią przyczyną trądziku. Wykazuje właściwości przeciwzapalne, redukuje zmiany skórne i zapobiega powstawaniu wyprysków. Jest doskonale tolerowane nawet przez osoby mające skórę wrażliwą.

W leczeniu skóry trądzikowej niezwykle istotna jest współpraca pacjenta z lekarzem i kosmetologiem. Odpowiednio dobrana kuracja oraz preparaty do stosowania w domu przynoszą najbardziej widoczne rezultaty.

Zobacz też: Jak walczyć z trądzikiem różowatym?

Autorzy: dr Magdalena Tyc-Tyka, mgr Anna Kuras, MTTEstetica Klinika Promocji Zdrowia w Krakowie.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (10)
/miesiąc temu
Wszystko zależy od indywidualnego przypadku. MI bardzo pomogła pani Magda z Hydro arch Wrocław. Raz na zawsze pozbyłam się trądziku.
/3 miesiące temu
Do jutra jeszcze trwa konkurs gdzie można wygrac zabieg Vivace, podobno też pomaga :) https://kobietamag.pl/konkurs-piekna-karnawale-caly-wygraj-zabiegi-najlepszych-klinikach-urody-kraju/
/rok temu
U mnie pomógł preparat Nonacne( polecam zapoznać się z wiadomościami na stronie producenta: tnij.org/0otjogx ) . Zwalczył przyczynę trądziku, a nie tylko same pryszcze. A o to przecież chodzi:))) Niby wcześniej namawiali mnie na zabiegi, ale tak wyszło mnie taniej:))
POKAŻ KOMENTARZE (7)