Panie o rudych włosach mają często piegi/fot. Fotolia

Jak pozbyć się piegów?

Nie lubisz swoich piegów? Uważasz, że Cię szpecą i jak najszybciej chciałabyś się ich pozbyć? Jest na to kilka sposobów: proponujemy specjalne maseczki rozjaśniające, kremy, toniki i peelingi, które możesz wykonać samodzielnie we własnej łazience.
Magdalena Burda / 26.09.2016 13:29
Panie o rudych włosach mają często piegi/fot. Fotolia

Naprawdę nie lubisz swoich piegów?

Utrapieniem wielu pań są piegi. Te drobniutkie plamki pojawiają się najczęściej na twarzy i dekolcie. Szczególnie widoczne są latem.

Skłonność do nich może być dziedziczna (głównie u kobiet o bardzo jasnej skórze i naturalnych blond albo rudych włosach). Powstają na skutek przyspieszonego wytwarzania przez skórę melaniny (barwnika). To ona, pod wpływem słońca, powoduje powstawanie małych plamek.

Piegi precz!

Piegi staną się bledsze i mniej widoczne, jeżeli stosować się będzie regularnie maseczki rozjaśniające. Domowym sposobem można przygotować skuteczną:

  • maseczkę z chrzanu: sparzony i utarty na drobnej tarce korzeń chrzanu wymieszać na papkę z odtłuszczonym kefirem lub kwaśnym mlekiem. Dla zagęszczenia można dodać trochę mąki ziemniaczanej. Nałożyć na umytą twarz na ok. 15 min. Zmyć przegotowaną letnią wodą;
  • maseczkę ze skórki świeżego ogórka: sparzoną skórkę świeżego ogórka bardzo drobno posiekać, wymieszać z naturalnym jogurtem lub kefirem, w razie potrzeby zagęścić odrobiną ziemniaczanej mąki. Nałożyć na umytą twarz na ok. 15 min. Zmyć przegotowaną letnią wodą;
  • maseczkę porzeczkową: 2 łyżki rozgniecionych białych lub czerwonych porzeczek (świeżych lub mrożonych) wymieszać z mąką ziemniaczaną na gęstą papkę. Nałożyć na umytą twarz na ok. 15 min. Zmyć przegotowaną letnią wodą.

Oprócz w/w maseczek można stosować tonik z soku białych lub czerwonych porzeczek (rozcieńczonego pół na pół z przegotowaną wodą).

Skutecznie działają też dostępne na rynku kremy wybielające. Zawierają składniki, które rozjaśniają przebarwienia.

Peeling – ratunek w zaciszu własnej łazienki

Warto też wypróbować wykonany domowym sposobem peeling do twarzy. Wystarczy w tym celu wymieszać łyżeczkę fusów po kawie z połówką łyżeczki naturalnego miodu. Tak przygotowaną papkę rozprowadzić po umytej twarzy i masować kolistymi ruchami. Potem należy zmyć twarz ciepłą wodą i wklepać odżywczy krem.

Peeling można także wykonać kremem sporządzonym z utłuczonego na miazgę orzecha włoskiego (obranego ze skórki i błonki) wymieszanego z łyżką kremu półtłustego. Papkę należy nałożyć na umytą twarz i masować przez ok. 5 min. Potem wytrzeć wacikiem, umyć ciepłą wodą i nałożyć odpowiedni krem.

Domowy peeling można wykonać również ze zmielonych drobno migdałów. Dwie łyżki zmielonych migdałów zmieszać z łyżką płatków owsianych, odrobiną soli, łyżeczką octu owocowego oraz kroplą dowolnego olejku eterycznego. Najpierw należy wymieszać ocet, sól i olejek, potem dodać migdały i na końcu płatki. Mieszanką delikatnie masować twarz okrężnymi ruchami. Potem zmyć twarz ciepłą wodą.

Fragment pochodzi z książki „Bądź piękną po czterdziestce” autorstwa Grażyny Łoś, wydawnictwo Printex. Tytuł, lead i śródtytuły są dziełem redakcji.