Jak pozbyć się dorosłego trądziku?

No bo ile można żyć się z pryszczami? Trzydziestka na karku, pierwsze zmarszczki na twarzy, a my ciągle męczymy się jeszcze jak nastolatki. Tymczasem, ładna cera może być wszak w zasięgu waszej ręki.

No bo ile można żyć się z pryszczami? Trzydziestka na karku, pierwsze zmarszczki na twarzy, a my ciągle męczymy się jeszcze jak nastolatki. Tymczasem, ładna cera może być wszak w zasięgu waszej ręki.

Jak pozbyć się dorosłego trądziku?

depostiphotos.com

Trądzik młodzieńczy, to coś tak normalnego, że wystarczy nam krem na zmiany i jakoś da się przez to przejść. Trądzik dorosły to już jednak problem, z którego chciałoby się wyrosnąć, bo trudno się idzie do ślubu czy pracy z pryszczem na czole. Wbrew pozorem też, nie jest to zjawisko, które nęka tylko ciebie – ponad połowa kobiet powyżej 25 roku życia boryka się z wysypaną cerą.

Co można z tym zrobić?
Trądzik nie jest problemem, który da się wyleczyć w pięć dni jak angina. Nie jest też jednak wyrokiem, który skazuje cię na wieczną trzywarstwową tapetę na twarzy. Z pewnością dobrym pomysłem jest wizyta u dermatologa i przedyskutowanie kompleksowej terapii antybiotykami lub pochodnymi witaminy A. Nie są to kuracje bez skutków ubocznych, ale czasem warto pocierpieć dla pięknej skóry. Lekarz może też zasugerować odpowiednie preparaty miejscowe, które pomogą szybciej pozbywać się niechcianych zmian.
Poza tym jednak, istnieje wiele dowodów naukowych na to, że trądzikowi dorosłemu my sami bardzo pomagamy. Oto, co można zrobić aby ograniczyć wrogowi pole do popisu…

  • Rewolucja w kosmetykach – przede wszystkim warto przyjrzeć się krytycznie naszej kosmetyczce. Są tam kremy, podkłady i pudry otwarte już tak długo, że przy ciągłym użytkowaniu nagromadziło się już w nich tysiące bakterii. To samo tyczy się pędzli, gąbeczek i ręczników do twarzy. Poza tym wiele kosmetyków same w sobie powodują zapychanie porów i zaostrzanie się stanów zapalnych: oleje mineralne, sztuczne koloranty, PVP, isopropyl isosterate czy acetylated lanolin – to wszystko składniki, których powinnyśmy unikać.
  • Podwójne mycie – twarz trądzikową trzeba dokładnie myć rano i wieczorem. Dokładne mycie oznacza wszak podwójne mycie: najpierw delikatnym żelem do cery trądzikowej (nie dla nastolatek, ale najlepiej hipoalergicznym) zmywamy zanieczyszczenia i makijaż z powierzchni skóry, a następnie wacikiem zamoczonym w toniku usuwamy bakterie i nieczystości osiadłe już w porach. O tym, że warto to robić przekonacie się same patrząc na kolor wacika - po myciu wciąż jest brudny!
  • Peeling raz w tygodniu – regularne złuszczanie ma dwojaką role – po pierwsze, pomaga nam się pozbyć martwych komórek trądzikowego naskórka, po drugie skutecznie usuwa materiał, który nagromadził się w skórze mimo mycia. Jedyne zagrożenie w tym przypadku to nadgorliwość – złuszczając zbyt często wysuszamy skórę i prowokujemy ją do produkcji zwiększonych ilości łoju.
  • Dieta bez cukru i nabiału – to niestety nie jest dobra wiadomość – naukowcy od lat już badają związek między dietą a atakami trądziku, i wszystko wskazuje na to, że za głównych pokarmowych winnych pryszczy możemy uznać mleko i cukier. To pierwsze to hormonalna bomba, pełna nie tylko krowich hormonów ale też sztucznych wspomagaczy hodowców, które razem ogłupiają nasze ciało i powodują ogólny wzrost poziomu męskich hormonów, odpowiedzialnych za trądzik. Cukier z kolei stymuluje produkcję insuliny i to również dodaje nam pryszczy.
  • Ochrona – produkcja łoju, który zapycha pory wzrasta również w okresach upałów, nasłonecznienia oraz w silnie zanieczyszczonym środowisku. To naturalna ochrona skóry, która wszak może skończyć się przykrymi niespodziankami na twarzy. Tego oczywiście ciężko uniknąć, ale zawsze starać się nie przegrzewać niepotrzebnie, nosić krem z filtrem i w miarę możliwości osłaniać twarz np. daszkiem.
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (3)
/6 lat temu
Proponowałbym zmienić autora lub zaproponować douczenie się... Czytelnicy wierzą w taki bełkot filozoficzny, który... a no właśnie "ogłupia"
/6 lat temu
Może by tak konkrety? Czyżby zawistna kolezanka?
/6 lat temu
Jak dobrze że ja nie mam już trądziku ;]