Jak pozbyć się blizny? 5 sposobów!

Blizny pojawiają się na skórze najczęściej w wyniku wypadku, operacji lub oparzeń. Jak pozbyć się blizn? Przedstawiamy 5 sposobów!

blizna

fot. Fotolia

Czym są blizny?

Blizna jest zmianą skórną, która powstaje w procesie gojenia po przebytym urazie. Od momentu jej powstania do około 12 miesięcy nazywa się ją „świeżą” – oznacza to, że nie jest do końca uformowana. W tym czasie wewnątrz powstającej blizny trwa kształtowanie włókien kolagenowych i elastycznych. To jednocześnie najkorzystniejszy moment na ich zmniejszenie, a w niektórych przypadkach nawet całkowite wyeliminowanie. Żeby skutecznie walczyć z bliznami, należy próbować wielu środków jednocześnie, dzięki temu szanse na powodzenie będą dużo większe. Redukcja starych, rozległych zmian jest trudna, ale nawet wtedy można je spłycić i poprawić ich wygląd.

1. Dostarczanie kolagenu z zewnątrz pobudza do pracy włókna kolagenowe

W praktyce wygląda to tak, że aktywny produkt przenika do kolejnych warstw skóry, uzupełnia jej braki, a przerośnięta tkanka blizn staje się jaśniejsza i bardziej wygładzona. Podobnie jak w przypadku rozstępów.

Wzrost poziomu kolagenu pomaga także w walce z głębokimi bliznami. Po kilkunastu tygodniach zażywania tabletek z kolagenem brzegi znamion zostają zmiękczone, a sama blizna jest płytsza i kolorem zaczyna przypominać zdrową skórę.

2. Kolagenowa kuracja uzupełniana maściami

W sklepach i aptekach można znaleźć wiele produktów, najtańsze kosztują kilka złotych. Czym się kierować przy ich wyborze? Przede wszystkim rozmiarem i głębokością blizny. Płytsze i mniej rozległe wystarczy smarować dwa razy dziennie kremami lub maściami na bazie allantoiny, heparyny sodowej i wyciągu etanolowego z cebuli. Okłady z plastrów cebuli to zresztą domowy sposób naszych babć na pozbycie się niechcianych znamion.

Przy głębszych bliznach dobrze sprawdzają się produkty na bazie silikonu. Regularne używanie tego typu produktów ma działanie zmiękczające. Trzeba jednak pamiętać o tym, że kremować się można dopiero po całkowitym wygojeniu rany, na której nie będzie strupów.

3. Masaże

W czasie smarowania znamion dobrze jest pobudzać uszkodzoną skórę delikatnymi masażami. Masaż po pierwsze spowoduje lepsze ukrwienie dotkniętego blizną miejsca, a po drugie składniki aktywne z produktu będą mogły wniknąć w głębsze warstwy skóry.

Taki zabieg nie musi trwać długo, wystarczy 5-6 minut dwa razy dziennie, do całkowitego lub częściowego wchłonięcia się kremu.

Zobacz też: Jak zrobić domowy peeling cukrowy?

4. Peelingi

Dobrym sposobem na zmniejszenie zmian skórnych jest peeling. Przy mniej widocznych bliznach wystarczą domowe kuracje powtarzane 2-3 razy w tygodniu. Jednak w razie rozległych i starych znamion lepiej udać się na serię profesjonalnych zabiegów. Możliwości jest całkiem sporo, niektóre z nich to: dermabrazja laserowa, mikrodermabrazja albo laser frakcyjny. Nie należy kierować się modą. Dermatolog lub kosmetolog powinien dobrać rodzaj zabiegu do typu powstałej blizny.

Profesjonalne peelingi  ścierają naskórek wraz z górnymi warstwami skóry. W ten sposób zostają pobudzone do pracy włókna kolagenowe, regeneracja skóry staje się szybsza, a blizny płytsze. Po pierwszych zabiegach skóra może piec i być lekko zaczerwieniona. Powinno się wtedy unikać dymu papierosowego, słońca i kosmetyków do makijażu.

5. Unikanie słońca

Przez co najmniej rok od powstania blizny powinno się unikać wystawiania jej na promienie słoneczne. W niektórych kręgach panuje przekonanie, że zmiany skórne powinno się opalać, bo wtedy bledną. W rzeczywistości jest odwrotnie. Opalanie na słońcu albo w solarium może doprowadzić do przyciemnienia i powiększenia się blizny.

Oczywiście nie znaczy to, że przez rok trzeba ukrywać się przed słońcem. Ze szkodliwym promieniowaniem UV można sobie poradzić wmasowując w uszkodzone miejsca kremy z filtrem.

Zobacz też: Jak dbać o usta?

Autor: Agnieszka Owczarek, ekspert marki Noble Health.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (7)
/11 miesięcy temu
Miałam podobnie jak Vera. Stosowałam Contractubex w plastrach, to świetna alternatywa dla różnych mazideł, ponieważ zakłada się je na noc i są dużo wygodniejsze. U mnie po dwóch miesiącach praktycznie nie było śladu po małej bliźnie.
/rok temu
Mam szpecącą bliznę na kolanie. Zawsze krępuje mnie zakładanie krótkich spódnic, mam wtedy wrażenie, że wszyscy patrzą się tylko na moje kolano:( Spróbuję fototerapii. Moja znajoma dzięki naświetlaniu lampą led triwings w fototerapiakraków pozbyła się blizny na ramieniu.
/2 lata temu
Ja od jakiegoś czasu regularnie masuję miejsce blizny, natłuszczam je i smaruje żelem z wyciągiem z cebuli Contractubex. Zrezygnowałam z domowych sposobów i okładów z cebuli, bo jednak to trochę uciążliwe i niezbyt przyjemne w zapachu. Żel jest wygodniejszy i nie pachnie brzydko. Dobrze, że zaczęłam leczyć bliznę od razu, bo teraz widzę, że autentycznie zaczyna blaknąć. Myślę, że mogłoby być gorzej jakbym zwlekała z działaniem.
POKAŻ KOMENTARZE (4)