Jak pozbyć się blizn na skórze?

Blizny na skórze powstają najczęściej w wyniku uszkodzeń i urazów. Dzięki innowacyjnym technologiom laserowym można w znacznym stopniu pozbyć się szpecących przebarwień. Jakie lasery wykorzystywane są w leczeniu blizn? Czym jest zabieg sublacyjny?
/ 15.09.2016 15:14

Jakie są przyczyny powstawania blizn?

Blizny na skórze to najczęściej efekt urazów, przebytych operacji czy chociażby młodzieńczego trądziku. Jeśli zmiany są bardzo widoczne, mało estetyczne lub wiążą się z nieprzyjemnymi dolegliwościami, warto pomyśleć o zabiegach, które zminimalizują  problem.

Dzięki innowacyjnym technologiom laserowym możemy uzyskać naprawdę dobre efekty.

Jakie są rodzaje blizn na skórze?

Blizny to nic innego jak zmiany skórne powstałe w trakcie gojenia się ran – uszkodzona skóra właściwa zastępowana jest tkanką łączną. Najczęściej są konsekwencją urazów – skaleczenia, oparzenia czy ugryzienia (blizny pourazowe) lub ingerencji chirurgicznej (blizny pooperacyjne). Mogą być również pozostałością po przebytych chorobach, jak np. blizny po ospie wietrznej lub zmiany potrądzikowe.

Nawet jeśli są niewielkich rozmiarów, zawsze wyróżniają się na skórze odmiennym kolorem. Niekiedy dochodzi także do wystąpienia blizn przerostowych. Mało estetyczne zmiany, zwłaszcza w widocznych miejscach na ciele, stanowią także duży dyskomfort psychiczny. W jaki sposób możemy pozbyć się tego problemu?

Na czym polega dermabrazja?

Jednym ze sposobów leczenia blizn jest klasyczna dermabrazja.

Zabieg z zastosowaniem lasera CO2 wyposażonego w skaner dermatochirurgiczny polega na odparowaniu części przerosłej aż do warstwy brodawkowatej. Metoda jest niezwykle skuteczna, ponieważ w trakcie procesu dochodzi do całkowitej odnowy skóry mówi Urszula Sztwiertnia z firmy SHAR-POL.  Jednocześnie to najbardziej inwazyjna z procedur, stosowana m.in. w przypadku blizn przerosłych. Po zabiegu skóra goi się przez cztery tygodnie, a rumień może utrzymywać się nawet przez trzy miesiące.

Zabiegi frakcyjne na blizny potrądzikowe

Czas leczenia jest znacznie krótszy w przypadku zabiegów frakcyjnych generujących mikroobszary przegrzania termicznego skóry bez uszkadzania innych tkanek. Dzięki takim metodom powrót do codziennych zajęć możliwy jest już po kilku dniach od wizyty w gabinecie. Zabiegi najczęściej wykonywane są laserem COfrakcyjnym o długości fali 10600 nm, który umożliwia głęboką penetrację światła w skórze i silniejsze przegrzanie tkanki. Uzyskuje się lepszy efekt przemodelowania kolagenu w porównaniu z laserem erbowym. Jest to najskuteczniejsza metoda dla głębokich blizn potrądzikowych.

Zabieg sublacyjny

W celu redukcji blizn potrądzikowych stosowany jest również zabieg frakcyjny oparty na technologii Sublative Rejuvenation.

– Dzięki wykorzystaniu frakcyjnego bipolarnego prądu o częstotliwości radiowej (RF) dochodzi do silnego punktowego podgrzania głębszych warstw skóry z minimalnym uszkodzeniem naskórka (najmniejszym ze wszystkich zabiegów frakcyjnych). Procedura nie wymaga znieczulenia, a czas rekonwalescencji jest najkrótszy ze wszystkich dostępnych metodwyjaśnia Urszula Sztwiertnia.

Redukcja blizn to proces, który zazwyczaj składa się z kilku zabiegów, wymaga czasu i wiedzy doświadczonego specjalisty. Warto również pamiętać, że całkowite pozbycie się zmian na skórze jest praktycznie niemożliwe. Dzięki nowoczesnym technologiom możemy jednak wyleczyć zmiany oraz w znacznym stopniu poprawić ich wygląd, a tym samym nasze samopoczucie.

Źródło: materiały prasowe Royal Brand PR/kk

Zobacz też: Kawitacja - co to takiego?