POLECAMY

Jak powstaje cellulit?

Posiadaczką „pomarańczowej skórki” może stać się każda z nas. Cellulit to zmora, z którą kobiety walczą od lat. Dlaczego powstaje cellulit? Czy tylko otyłe kobiety są narażone na cellulit? Jakie są fazy cellulitu? Jak się pozbyć „pomarańczowej skórki”?
Jak powstaje cellulit?

Co to jest cellulit?

Cellulit jest to nieprawidłowość rozrostowa tkanki łącznej, gdzie występują zaburzenia w przepływie krwi i limfy oraz odkładanie się produktów odpadowych przemiany materii.

Tkanka tłuszczowa składa się z pojedynczych komórek (adipocytów) łączących się w zraziki tłuszczowe wyglądem przypominające kolumny. Gdy proces gromadzenia tłuszczów nasila się,  np. w okresie dojrzewania. Zraziki stają się coraz większe do tego stopnia, że zaczyna brakować tkanki łącznej. Skóra staję się nierówna pełna grudek i zagłębień.

Jakie są rodzaje cellulitu?

Najnowsze badania tkanek wyodrębniły dwa rodzaje cellulitu:

  • Cellulit wodny w ciele kobiety, począwszy od okresu dojrzewania odkładają się zapasy wody i tłuszczu, aby przygotować się do ewentualnej ciąży. W kolejności postępuje przesunięcie wody i tłuszczów w kierunku zewnętrznej warstwy skóry i tkanki tłuszczowej. Pod koniec cyklu organizm wydala tę ,,nadwyżkę”, bardziej lub mniej skutecznie. Jeśli rytm hormonalny zostaje zaburzony, prowadzi to do powstania cellulitu.
  • Cellulit lipidowy występuje w głęboko ułożonych warstwach skóry i w tkance łącznej, gdzie znajdują się komórki tłuszczowe i kwasy tłuszczowe dostarczane drogą krwi. W warunkach prawidłowych dochodzi do ich rozpadu na związki. W sytuacji odwrotnej komórki pęcznieją zaczynają tworzyć się guzki określane potocznie jako,, skórka pomarańczowa”.

Zobacz też: 6 sposobów na cellulit

Jak są stadia cellulitu?

Schorzenie występuje przede wszystkim wśród kobiet i młodych dziewcząt, zarówno szczupłych jak i tych z nadwagą. Cellulit jest często mylony z otyłością. Są to dwa różne stany, chociaż często występują łącznie. Problem ten dotyczy tkanki tłuszczowej, ale jest zlokalizowany i może pojawić się przy całkowitym braku otyłości.

Pierwsze oznaki clellulitu pojawiają się na zewnętrznej stronie ud. Można to stwierdzić za pomocą podstawowego testu,, uszczypnięcia”, w wyniku, którego skóra staje się nierówna i pofałdowana. Jest to pierwszy etap cellulitu, w którym przestrzenie miedzy komórkowe gromadzą płyny. Skóra jest nieco obrzęknięta i napięta. Dobre rezultaty zwalczania w tej fazie może przynieść zmiana i zminimalizowanie diety. Po pierwsze wykluczenie słodyczy, tłuszczy zwierzęcych, mięsa. Należy wykluczyć ekspozycje na słońce oraz napoje z kofeiną. Tłuszcze przyczyniają się do wiązania wody w organizmie. Wskazana jest umiarkowana, ale regularna aktywność fizyczna, mianowicie pływanie, jazda na rowerze, częste spacery. Mile widziane i przynoszące dobre korzyści są regularne zabiegi kosmetyczne.

Natomiast, jeżeli cellulit można zaobserwować bez wykonywania,, testu uszczypnięcia” mamy do czynienia z drugim stadium cellulitu. Radzi się kontynuowanie dotychczasowych zabiegów, oprócz tego pod prysznicem wykonuje się masaże szorstką rękawicą lub szczotką antycellulitową  w celu usunięcia martwych komórek naskórka, pozwala to na lepsze wchłanianie składników aktywnych zawartych w preparatach kosmetycznych.

W trzecim stadium nierówności są bardzo widoczne w każdym świetle i bez względu na to czy obserwowana osoba stoi, siedzi czy leży. Towarzyszy tu silny ból pojawiający się we wszystkich porach dnia lub nocy. Na tym etapie cellulit staje się chorobą.

W tym przypadku konieczne jest skonsultowanie się ze specjalista i poddanie się odpowiednim zabiegom.

Jak radzić sobie z cellulitem?

Wyżej wymienione etapy cellulitu wymagają odmiennego postępowania, oraz terapii, ważna jest obserwacja ciała gdyż,, skórka pomarańczowa”, może obejmować większe powierzchnie ciała, począwszy od wewnętrznej strony ud, pośladków, następnie przechodzi na biodra, brzuch, biust, zewnętrzną stronę ramion, aż w końcu atakuje twarz. Prowadzić może to do poważnego zagrożenia zdrowia.

Zobacz też: Jak się pozbyć cellulitu?

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/6 lat temu
Na pewno odpowiednia suplementacja też jest bardzo ważna. I dlatego ja polecam tutaj suplement Grape Seed Extract dzieki któremu równiez pozbędziemy sie tak uporczywego cellulitu.