POLECAMY

Jak powstają przebarwienia skóry? [video]

O tym, jak i dlaczego na skórze powstają przebarwienia, opowiada dr Marek Wasiluk, lekarz medycyny estetycznej, wykładowca laseroterapii na studiach dla lekarzy medycyny estetycznej w Warszawskim Uniwersytecie Medycznym!

Skąd się biorą przebarwienia?

W naszej skórze znajdują się komórki barwnikowe – melanocyty – które odpowiadają za jej kolor. Przebarwienia powstają, gdy melanocytów jest zbyt dużo albo gdy produkują zbyt dużo barwnika (melaniny). Czynnikami sprzyjającymi są: słońce, zaburzenia hormonalne, urazy i stany zapalne skóry.

Jakie są rodzaje przebarwień?

Najczęstsze rodzaje przebarwień to: piegi, melazma, plamy soczewicowate, przebarwienia pourazowe. Rzadziej występują plamy typu cafe au lait (kawa z mlekiem) i znamiona typu OTA.

Czy przebarwienia łatwo jest usunąć?

Jest to jeden z trudniejszych defektów do usunięcia. Pod nazwą „przebarwienia” kryje się dużo różnych problemów. Wiąże się to z tym, że mają one różne przyczyny powstawania: zewnątrzpochodne (słońce, urazy) i wewnątrzpochodne (hormonalne).

Poza tym przebarwienia mogą umiejscowić się na różnej głębokości: w naskórku, skórze właściwej lub tu i tu. Dodatkowo połowie przebarwień hormonalnych towarzyszą zmiany naczyniowe. Trudno jest też wyeliminować wszystkie czynniki mające wpływ na powstawanie przebarwień.

Zobacz też: Jak rozjaśnić przebarwienia słoneczne?

Które przebarwienia usuwa się najłatwiej, a które najtrudniej?

Stosunkowo dobrze radzi sobie medycyna estetyczna z przebarwieniami, których główną przyczyną powstawania jest słońce, czyli z piegami i plamami soczewicowatymi. Umiejscowione są one płytko i nie są rozległe. Większym problemem są przebarwienia pourazowe, a zdecydowanie najtrudniejsze do usunięcia są melazmy, bo mają podłoże hormonalne, a dodatkowo często współwystępują ze zmianami naczyniowymi.

Trzeba oczywiście pamiętać, że także tutaj słońce odgrywa istotną rolę, bo jest czynnikiem katalizującym. Melazma przyjmuje postać dużych, ciemnych plam na twarzy i na czole, czasem o wyglądzie motyla lub kontynentów. Często pojawia się u kobiet w ciąży. Leczenie wymaga cierpliwości, trwa wiele miesięcy. Niestety, to właśnie w tych przypadkach bywa źle zdiagnozowane lub źle prowadzone i przyczynia się do frustracji wielu kobiet, które nawet makijażem nie są w stanie zatuszować zmian na twarzy. 

Zobacz też: Trzy sposoby na pozbycie się piegów i przebarwień

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)