Jak pomóc zmęczonym nogom?

Zmęczone, ciężkie i opuchnięte nogi to powszechny problem pojawiający się szczególnie w podróży i w czasie upałów. Aby pomóc zmęczonym nogom, specjaliści polecają naprzemienne prysznice ciepłą i chłodną wodą, unikanie bezruchu, przejście na zdrową dietę (ograniczającą sól), spanie z uniesionymi nogami, a także wykonanie drenażu limfatycznego.
/ 28.05.2013 09:50

Ciężkie, zmęczone i opuchnięte nogi to bardzo powszechny problem. Według szacunków ekspertów może się z nim zmagać nawet co druga kobieta w Polsce. Uczucie to potęgują upał i długie podróże, dlatego jeszcze przed rozpoczęciem sezonu urlopowego warto zadbać o stan swoich nóg.

Przestrzegaj diety i unikaj bezruchu

Problem opuchniętych nóg jest uciążliwy i nieprzyjemny, a powodów takiego stanu może być bardzo wiele: począwszy od wysokiej temperatury i złej diety (należy unikać alkoholu oraz produktów bogatych w sól, która przyczynia się do zatrzymania wody w organizmie, a przede wszystkim pić dużo wody mineralnej) aż po nadmiar i niedomiar ruchu.

O zgrozo, długotrwały bezruch, tak często pojawiający się podczas wakacyjnych podróży samolotem czy samochodem, może mieć także wpływ na powstanie żylaków.

Naprzemienny prysznic i sen z nogami w górze

Nieprzestrzeganie wcześniej wymienionych zaleceń skutkuje poważnymi zaburzeniami w pracy układu limfatycznego i krwionośnego. Dlatego też w czasie nieuchronnie zbliżających się upałów, chcąc uniknąć problemów z nogami, warto stosować naprzemienny prysznic ciepłą i chłodną wodą, która schłodzi i ukoi zmęczone nogi, a wieczorem kłaść się spać z uniesionymi nogami, opartymi o ścianę lub oparcie łóżka, dzięki czemu usprawnimy przepływ krwi.

Jeśli jednak i to nie pomaga, można wybrać się do gabinetu medycyny estetycznej, gdzie specjaliści pomogą w dobraniu serii zabiegów, które z pewnością przyniosą ukojenie dla naszych zmęczonych kończyn.

Zobacz też: Jak pozbyć się żylaków?

Drenaż limfatyczny

 – Zabiegiem najczęściej polecanym przez lekarzy w przypadku obrzęków nóg i rąk, mających związek z problemami zastoju krwi i limfy w przestrzeniach międzykomórkowych, jest drenaż limfatyczny – wyjaśnia Katarzyna Łukasik-Fąferko, właścicielka klinki medycyny estetycznej Body Care Clinic w Katowicach. Wyjaśnia ona, że taki zabieg ma na celu nie tylko uśmierzenie bólu nóg, lecz także przepchnięcie limfy, toksyn i produktów przemiany materii i w naturalny sposób wydalenie ich z organizmu (często po drenażu pacjent ma potrzebę oddania moczu). Jak wygląda taki zabieg?

– Podczas zabiegu urządzeniem CoaxMed wykorzystywane są specjalne zaprojektowanie przyssawki (oddzielne do twarzy i do ciała) pobudzające krążenie i odpowiednio odprowadzające limfę oraz przyspieszające metabolizm. Dzięki temu możemy osiągnąć dużo większe i trwalsze efekty niż w przypadku masażów manualnych czy zabiegów uciskowych – tłumaczy Łukasik-Fąferko.

To jednak nie koniec zalet takiego zabiegu. Drenaż limfatyczny może być także świetnym zabiegiem rozpoczynającym kurację odchudzającą, wspomagającym walkę z cellulitem na nogach.

Zabieg drenażu limfatycznego trwa około 30 minut i mimo że efekty jego działania zobaczymy już po pierwszej wizycie w gabinecie, warto dla uzyskania długotrwałego efektu przejść całą serię zabiegów. Cena jednego zabiegu to 120 zł.

Zobacz też: Jak zwalczyć cellulit?

Źródło: materiały prasowe Guarana Communications/mn