POLECAMY

Jak pielęgnować dłonie zimą?

Nadeszła zima, czas zadbać o skórę dłoni. Jakie są najskuteczniejsze zabiegi regenerujące skórę rąk, które można wykonać samodzielnie? Czy zimą zawsze trzeba nosić rękawiczki? Jakie kremy ochronne nawilżą dłonie i sprawią, że nie będą one wysuszone?
Jak pielęgnować dłonie zimą? fot. Fotolia

Rękawiczki obowiązkowe

Przed każdym wyjściem z domu należy pamiętać o założeniu ciepłych chroniących przed mrozem rękawiczek. Warto jednak tutaj zwrócić uwagę na to, by nie były one zbyt obcisłe, gdyż może to spowodować odmrożenie.

Jeżeli skóra rąk jest podrażniona, należy nosić miękkie, niepodrażniające rękawiczki – najlepiej z polaru.

Ochronny krem do rąk

Przed założeniem na dłonie rękawiczek należy najpierw umyć ręce, dokładnie wytrzeć i nałożyć warstwę kremu ochronnego.

Nie można jednak wychodzić na zewnątrz od razu po nałożeniu kosmetyku na skórę – warto odczekać minimum 15 minut, aby krem zaczął działać.

Dobrze jest mieć małą tubkę kremu zawsze przy sobie, by móc posmarować dłonie w momencie, gdy poczujemy, że są one wysuszone.

Krem powinien być tłusty, zawierać witaminy A i E, hamować parowanie wody i chronić przed utratą ciepła. Najlepiej gdy krem jest gęsty – wtedy dłużej utrzymuje się na skórze. Bardzo dobrze, gdy zawiera glicerynę i sylikon, gdyż składniki te znacznie zwiększają działanie ochronne.

Zobacz też: Piękne usta zimą

Domowa regeneracja skóry dłoni

  1. Nałóż na dłonie mieszankę z lekko podgrzanej oliwy, miodu i kilku kropelek witaminy A i E. Następnie załóż na ręce foliowe rękawiczki i trzymaj je na dłoniach około 20 minut. Po tym czasie zmyj mieszankę ciepłą wodą i nałóż odżywczy krem.
  2. Peeling z oleju z dodatkiem kryształowego cukru lub soli (wykonanie tego zabiegu raz w tygodniu sprawi, że skóra dłoni stanie się gładka i miękka). Po wykonanym zabiegu należy nałożyć  na skórę grubszą warstwę kremu nawilżającego.
  3. Maseczka z ugotowanego, rozgniecionego ziemniaka, żółtka, oliwy i mleka nałożona na dłonie i pozostawiona na nich przez 30 minut powinna wygładzić i lekko wybielić skórę dłoni. Po nałożeniu mikstury należy założyć na dłonie folię i owinąć je ciepłym ręcznikiem. Po zmyciu maseczki należy nałożyć na ręce odżywczy krem.
  4.  Płukanka w lekko podgrzanym mleku z dodatkiem soku z cytryny i miodu zregeneruje i poprawi koloryt skóry dłoni. Ręce należy moczyć w tak przygotowanej mieszance przez 20 minut, później opłukać je ciepłą wodą i nałożyć krem odżywczy.
  5. Papka z rozgniecionego banana z dodatkiem słodkiej śmietanki nałożona na dłonie na 20 minut poprawi ich elastyczność i sprawi, że staną się miękkie. Po nałożeniu mieszanki dobrze jest nałożyć na dłonie foliowe rękawiczki. Po opłukaniu rąk w cieplej wodzie koniecznie trzeba posmarować je kremem odżywczym.

Kąpiel parafinowa u kosmetyczki

Najczęściej wykonywanym przez kosmetyczki zabiegiem, który bardzo dobrze regeneruje zniszczoną i podrażnioną przez mróz skórę dłoni, jest kąpiel parafinowa. Po uprzedniej dezynfekcji dłoni i wykonaniu oczyszczającego peelingu ręce wkłada się do ciepłej maseczki parafinowej. Kąpiel taką powtarza się kilkakrotnie w coraz cieplejszej parafinie.

Zabieg ten bardzo korzystnie wpływa na skórę dłoni, wygładza je, nawilża i sprawia, że stają się jaśniejsze. Koszt takiego zabiegu to około 40 zł.

Zobacz też: Jak dbać o twarz zimą?

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)