Jak odróżnić ekokosmetyki od zwykłych kosmetyków?

Jak odróżnić kosmetyk ekologiczny od zwykłego? Co sprawia, że kosmetyk jest ekologiczny? Czy ekokosmetyki są zawsze lepsze od tradycyjnych kremów czy balsamów? Z czego są wytwarzane i jak je rozpoznać? Jakie ekologiczne kosmetyki możemy kupić w Polsce?
/ 07.10.2013 14:00

Czym są ekokosmetyki?

Kosmetyki ekologiczne to preparaty wyprodukowane ze składników, które pochodzą tylko z certyfikowanych, ekologicznych upraw, w których nie mogą być stosowane środki ochrony roślin ani pestycydy. Wyklucza się też rośliny genetycznie modyfikowane.

Do produkcji ekokosmetyków wykorzystuje się najczęściej wyciągi z roślin, sól morską, glinki oraz składniki pochodzenia zwierzęcego, np.: jedwab, miód i lanolinę. Bardzo istotny jest sam proces produkcji, który powinien być przeprowadzany zgodnie z naturą. Należy też podczas produkcji właściwie i racjonalnie zarządzać zasobami środowiska.

W celu przedłużenia trwałości kosmetyków ekologicznych używa się jedynie naturalnych składników, np. olejków eterycznych. Opakowania produktu powinny być wykonane z materiałów biodegradowalnych. Ekokosmetyki nie mogą być testowane na zwierzętach.

Nie mylmy kosmetyków ekologicznych z naturalnymi. Są one produkowane z surowców pochodzenia roślinnego, ale podczas ich wytwarzania nie wyklucza się stosowania syntetycznych dodatków, jak np. konserwantów.

Oznaczenia ekologicznych kosmetyków

Kiedy wybieramy ekologiczne kosmetyki, bardzo ważne jest dokładne czytanie etykiet. Czego należy szukać na opakowaniach ekokosmetyków? Przede wszystkim loga jednostek certyfikujących.

Oto najbardziej popularne loga, które możemy na znaleźć na ekokosmetykach:

Na rynku europejskim liczącymi się organizacjami certyfikującymi kosmetyki są SOIL ASSOCIATION z Wielkiej Brytanii, francuski ECOCERT/COSMEBIO oraz niemiecki BDIH Kontrollierte Naturkosmetik.

W polskich sklepach coraz częściej można znaleźć kosmetyki z logo BDIH lub ECOCERT/COSMEBIO. Jednostki te podają tzw. „listy negatywne”, które zawierają składniki i procesy produkcyjne zakazane w ekokosmetykach, jak również „listy pozytywne” z dozwolonymi surowcami i metodami produkcyjnymi. Każda z organizacji ustala zasady na jakich przyznawane są certyfikaty.

ECOCERT/COSMEBIO określa minimalną ilość stosowanych surowców roślinnych i mineralnych na 95%, a surowce z upraw ekologicznych muszą stanowić przynajmniej 50% kosmetyku. Zabrania używać przy tym roślin GMO, składników pochodzących od martwych zwierząt, silikonów, parafiny, olejów i substancji zapachowych i barwiących. Jeśli w składzie produktu znajdują się substancje konserwujące, to organizacja wymaga umieszczenia takiej informacji na opakowaniu. Producent ekokosmetyku jest też zobowiązany wymienić dokładne ilości wszystkich składników produktu.
Mniej wymagająca od francuskich organizacji jest BDIH, która przyznaje certyfikat, gdy produkt spełnia przynajmniej 60% wszystkich ogólnych zasad.

Zobacz też: Na czym polega działanie kofeiny w kosmetykach?

Ekologiczne kosmetyki – jak je rozpoznać?

Wśród ekokosmetyków można znaleźć m.in. peelingi, szampony, toniki, kremy do twarzy, balsamy i masła do ciała.

Sprawdzeni dostępni na polskim rynku producenci kosmetyków ekologicznych:

  • Laboratorium Femi – produkuje kosmetyki pielęgnujące ciało;
  • Organique – pionier kosmetyków organicznych w Polsce. Od 10 lat zajmuje się produkcją zdrowych i przyjaznych środowisku kosmetyków do pielęgnacji ciała;
  • Ava Laboratorium – wytwarza profesjonalną serię ekologicznych produktów przeznaczonych dla każdego rodzaju cery, a szczególnie suchej i narażonej na szkodliwe działanie czynników zewnętrznych;
  • Bioarp – wytwarza kosmetyki z serii „Natural&Organic”. Jest jedynym producentem kremu ochronno-regeneracyjnego BIOARPIL przeznaczonego do pielęgnacji skóry całego ciała u osób z łuszczycą;
  • Orientana – produkuje kosmetyki z roślin azjatyckich wytwarzane bez stosowania sztucznych substancji barwiących, zapachowych i chemicznych;
  • SYLVECO – jest marką tworzącą wyspecjalizowane kosmetyki przeznaczone dla skóry wrażliwej i skłonnej do alergii.

Oczywiście w drogeriach możemy też znaleźć specjalne serie ekologicznych kosmetyków bardziej znanych marek, np.:

  • linia AA ECO – szeroka gama preparatów: (płyn micealny do twarzy i oczu, krem odżywczy, łagodzący, przeciwzmarszczkowy, unikalny koncentrat detox, balsam, żel i  peeling do ciała);
  • linia ECO CARE firmy Bielenda – zawiera jedenaście kosmetyków do pielęgnacji twarzy i ciała, m.in. bioorganiczna woda termalna, maseczka anti-stress, anti-age, kremy do twarzy i pod oczy, preparaty do kąpieli: borowina, solanka jodowo-bromowa, miód do ciała.

Kosmetyki ekologiczne możemy zakupić także w sklepach internetowych oferujących ekologiczne produkty.

Jak działają na naszą skórę ekokosmetyki?

Kosmetyki ekologiczne działają wolniej niż tradycyjne, co jest spowodowane brakiem syntetycznych dodatków. Jeśli zaczynamy je stosować, na korzystny efekt musimy poczekać trochę dłużej.

Ekokosmetyki mają oczywiście swoje zalety: nie zawierają związków, od których nasza skóra się uzależni, rzadziej wywołują podrażnienia i alergie. Jednak gdy borykamy się z poważnymi dolegliwościami, np. nasilonym trądzikiem czy mocno przesuszoną skórą, to lepiej, abyśmy sięgnęli po tradycyjne kosmetyki działające intensywniej i szybciej.

Zobacz też: Cera naczyniowa – jak pozbyć się pajączków?