dr Iwona Marycz-Langner

Jak odmłodzić skórę w salonie kosmetycznym? (wywiad)

Dr Iwona Marycz-Langner, lekarz medycyny estetycznej, dermatolog z wieloletnim stażem, odpowiada na kluczowe pytania z zakresu medycyny estetycznej. Jak odmłodzić skórę i nadać jej blasku poprzez zabiegi kosmetyczne? Co jest lepsze: kwas hialuronowy czy toksyna botulinowa?
/ 16.05.2012 15:31
dr Iwona Marycz-Langner

Bezbolesne, szybkie, naturalne a zarazem innowacyjne – tak można określić zabiegi, które dzisiaj oferuje medycyna estetyczna. Coraz więcej kobiet decyduje się skorzystać z jej osiągnięć. Co sprawia, że niektóre panie nie chcą pozostawać przy tym, co dała im Matka Natura? Czy mężczyźni też są zainteresowani zabiegami?

Ekspert, dr Iwona Marycz-Langner z kliniki DermClinic w Warszawie, lekarz medycyny estetycznej, dermatolog z wieloletnim stażem, odpowiada na kluczowe pytania.

Dlaczego kobiety korzystają z oferty medycyny estetycznej? Co przyciąga do gabinetów mężczyzn?

Gładka i delikatna skóra twarzy, szyi i dekoltu to już nie tylko marzenie każdej kobiety. Współczesny styl życia, szybkie tempo pracy, nieustannie odczuwany stres, a także szkodliwy wpływ zanieczyszczeń środowiska naturalnego i promieniowania UV – wszystkie te czynniki zaburzają równowagę naszej skóry, zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Sprawiają, że szybciej się ona starzeje, staje się szara i sucha. Chcemy czuć się dobrze we własnym ciele i pewnie stawiać czoła codziennym wyzwaniom. Pragniemy osiągać sukcesy zawodowe i cieszyć się szczęściem osobistym. Łatwiej to zrealizować, gdy jesteśmy zadowoleni ze swojego wyglądu. Kiedy klasyczna pielęgnacja przestaje być wystarczająca, a chcemy wyglądać młodo i promiennie, skutecznym uzupełnieniem dla kremów, serum i wizyt w gabinetach kosmetycznych staje się oferta medycyny estetycznej.

Jakiego rodzaju zabiegi oferuje medycyna estetyczna?

Medycyna estetyczna jest jedną z najlepiej rozwijających się gałęzi medycyny. Jej oferta jest dostosowywana do indywidualnych potrzeb i wymogów pacjentów. Są to zabiegi, jak na przykład soft lifting, które pomagają zachować młody i zdrowy wygląd bez użycia skalpela, a zarazem w widoczny sposób niwelują skutki upływającego czasu.

Jakim zabiegom najchętniej się dzisiaj poddajemy?

Przychodzą do nas osoby, które pragną zmienić swoje ciało, nadać mu nowy kształt, poprawić rysy twarzy. Najnowsze metody odmładzania to przede wszystkim zabiegi stymulujące skórę do regeneracji i produkcji kolagenu oraz zabiegi nawilżające. Dużym zainteresowaniem pacjentów we wszystkich grupach wiekowych cieszy się zabieg HYDROBALANS. Przywraca on skórze utraconą elastyczność, utrzymuje jej odpowiedni poziom nawilżenia i jędrności, ponieważ odbudowuje strukturę skóry. Zapewnia świeży, promienny i naturalny wygląd bez „efektu maski” dzień po dniu.

Zobacz też: Na czym polega fotoodmładzanie skóry?

Dlaczego zabiegi HYDROBALANS cieszą się taką popularnością? Na czym polega ten zabieg?

Podczas zabiegu HYDROBALANS dochodzi do iniekcji kwasu hialuronowego, co zapewnia rewitalizację skóry i daje możliwość korekcji zmarszczek. Jest to obecnie najskuteczniejszy i najbardziej popularny sposób walki ze zmianami wywołanymi starzeniem. Jest bezbolesny, trwa krótko i nie wyłącza pacjenta z codziennego życia, jak ma to miejsce podczas operacji chirurgicznej. Najlepszy, długotrwały efekt osiąga się po serii 3 zabiegów w 3-4 tygodniowych odstępach. Kwas hialuronowy pobudza skórę do samodzielnej pracy: produkcji kolagenu. Dzięki temu, skóra stopniowo staje się coraz bardziej nawilżona, jędrna i napięta.

Kwas hialuronowy czy toksyna botulinowa?

Kwas hialuronowy i toksyna botulinowa to dwie dość odmienne substancje, choć obie z powodzeniem wykorzystywane są w medycynie estetycznej. Chciałabym wskazać tu na dwie istotne różnice między zabiegami z użyciem kwasu hialuronowego i toksyny botulinowej. Przede wszystkim – pochodzenie obu substancji. Kwas hialuronowy jest naturalnym składnikiem skóry, w przeciwieństwie do toksyny botulinowej, która nie występuje w ludzkim organizmie. Kolejną cechą wyróżniającą te dwie substancje jest ich zastosowanie. Kwas hialuronowy wygładza zmarszczki statyczne, czyli te, które pozostają na skórze twarzy. Można go także aplikować
w miejscach trudnych do poprawy, takich jak okolice oczu i ust oraz wrażliwej skóry szyi i dekoltu. Natomiast toksynę botulinową należy stosować do wygładzania zmarszczek mimicznych twarzy.

Pamiętajmy, udając się do gabinetu medycyny estetycznej i wybierając zabieg powinniśmy pamiętać o tym, że idealny materiał wypełniający zmarszczki powinien spełniać szereg praktycznych kryteriów:

  • ważne jest, aby produkt pochodził z pewnego źródła i był przebadany. Nie należy sugerować się ceną, ponieważ produkty tańsze są mniej naturalne i bardziej zmodyfikowane chemiczne;
  • powinien być przede wszystkim bezpieczny. Pod pojęciem bezpieczeństwa kryje się kompatybilność biologiczna, brak cech antygenu, nie wywoływanie reakcji zapalnej, brak działania pirogennego (tj. wywołującego gorączkę) i brak działania toksycznego;
  • dawać długotrwały efekt, ale także, w razie potrzeby, dać się łatwo usunąć z organizmu;
  • być łatwym i najlepiej bezbolesnym podczas iniekcji;
  • nie powinien migrować z miejsca podania;

Zobacz też: Czym jest laserowe usuwanie zmian?

Źródło: materiały prasowe/mn