POLECAMY

Jak nawilżyć suchą skórę pięt?

Czym jest hiperkeratoza i jak z nią walczyć? Jak nawilżyć suche pięty? Dlaczego skóra na piętach rogowacieje?

pięty

fot. Fotolia

Dlaczego skóra stóp rogowacieje?

Skóra na wewnętrznej powierzchni stóp i dłoni jest grubsza niż w innych obszarach ciała, ma grubszy naskórek, który ulega zwiększonemu rogowaceniu.

Szczególnie stopy są narażone na nasilone rogowacenie, które jest odpowiedzią na duży uraz jakim jest nacisk ciała podczas stania i chodzenia. Nadmiernie zrogowaciały naskórek łuszczy się i pęka, dając wrażenie dużej suchości.

Objawy mogą nasilać się zimą, gdy dużo czasu spędzamy w zakrytym obuwiu, a latem z powodu chodzenia boso.  

U kobiet hiperkeratoza stóp spowodowana może być zmianami hormonalnymi w okresie menopauzy. Czasami bezpośrednią przyczyną mogą być schorzenia dermatologiczne, takie jak grzybica stóp czy genetycznie uwarunkowane rogowacenie dłoni i stóp. Również schorzenia ogólnoustrojowe: cukrzyca, zaburzenia krążenia mogą wpływać na rogowacenie w obrębie stóp.

Zobacz też: Jak zadbać o włosy, skórę i paznokcie zimą?

Jak nawilżać pięty?

Leczenie nadmiernego rogowacenia i wysuszenia stóp polega na regularnej aplikacji kremów zawierających substancje zmiękczające i nawilżające. Najskuteczniejszym składnikiem tego typu preparatów jest mocznik. Ma on niezwykle silne właściwości zmiękczające, złuszczające i nawilżające.

Im wyższe stężenie mocznika w kremie, tym silniejsze jego działanie. Do ciała stosujemy kremy o 10, 15 lub 30% stężeniu mocznika. Do pięt śmiało można zastosować 50% maść z mocznikiem.

W kremach leczniczych wykorzystuje się również kwas salicylowy, kwas mlekowy, witaminę A. Ważne, aby wmasować taki preparat bardzo starannie w leczony obszar, najlepiej bezpośrednio po kąpieli. W bardziej nasilonych przypadkach można wykorzystać specjalistyczne domowe peelingi do stóp.

Zabiegiem, który możemy z powodzeniem zastosować, jest oczywiście pedicure, warto jednak podkreślić, że w przypadkach o szczególnie dużym narastaniu naskórka na pętach należy usuwać go w sposób niezbyt nasilony. Gdy nadmiernie rogowaciejący naskórek będziemy przesadnie ścinać, paradoksalnie będzie on się nawarstwiał ze zwiększoną intensywnością.

Zawsze warto pamiętać o właściwej codziennej pielęgnacji, a przede wszystkim wygodnych, dobrze dopasowanych butach.

Zobacz też: Jak nawilżać suche dłonie?

Autor: dr n. med. Ewa Żabińska, specjalista dermatolog z Kliniki Medycyny Estetycznej „Czas Kobiety”.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)