Solarium poprawia samopoczucie i dobrze działa na cerę, ale z drugiej strony powoduje szybsze starzenie się skóry, a nawet może wywołać raka skóry / fot. Fotolia

Jak należy korzystać z solarium?

Solarium poprawia samopoczucie i dobrze działa na cerę, ale z drugiej strony powoduje szybsze starzenie się skóry, a nawet może wywołać raka skóry. Jak więc korzystać z solarium, by nie zaszkodzić swojemu zdrowiu?
/ 08.03.2011 13:09
Solarium poprawia samopoczucie i dobrze działa na cerę, ale z drugiej strony powoduje szybsze starzenie się skóry, a nawet może wywołać raka skóry / fot. Fotolia

Solarium – plusy i minusy

Solarium to ostatnio bardzo modny sposób na utrzymanie ładnej i trwałej opalenizny przez cały rok. Seanse takie działają jak „prawdziwe” słońce, poprawiają samopoczucie i dobrze działają na cerę.

Korzystanie z solarium ma jednak i swoje mankamenty. Promienie UVB nie są obojętne dla skóry. Zbyt długie opalanie się nie tylko może ją uszkodzić, ale i nawet wywołać raka skóry.

Promienie te sprawiają również, że ciało szybciej się starzeje, ponieważ naruszone zostają komórki odpowiedzialne za produkcję kolagenu oraz elastyny. Dlatego korzystanie z solarium wymaga przestrzegania pewnych zasad, umożliwiających korzystanie ze „słonecznej” kąpieli bez szkody dla zdrowia.

Zobacz też: Jak bezpiecznie się opalać?

Podstawowe zasady

Ważny jest wybór właściwego łóżka. Powinno ono emitować promienie UVA i UVB o działaniu zbliżonym do naturalnego promieniowania słonecznego. Nie zaleca się więc korzystania z wszelkiego rodzaju turbo solariów.

Łóżko powinno posiadać w górnej klapie filtr chroniący skórę twarzy przed nadmiernym promieniowaniem oraz dwa nawiewy – z przodu i z tyłu.

Tworzywo, którym pokryte jest łóżko, powinno być dobrze wyczyszczone i nie uszkodzone.

Z łóżka opalającego najlepiej korzystać dwa razy do roku po dwa tygodnie. Należy zaczynać od 5-minutowych naświetlań, wydłużając stopniowo czas o 1-2 minuty;
przed opalaniem się – zmyć makijaż i zdjąć biżuterię.

Nie wolno używać kosmetyków, które stosuje się przed wyjściem na plażę, ponieważ zawierają one filtry ochronne przeznaczone do stosowania przy działaniu promieni ultrafioletowych. Tylko do solarium mają zastosowanie inne kremy.

Oczy ochronić specjalnymi okularami i zakryć wszelkie przebarwienia skóry (znamiona, pieprzyki) oraz brodawki piersi.

Bardzo ostrożnie powinny korzystać z solarium panie cierpiące na choroby układu krążenia, serca, niskie ciśnienie i żylaki. Wystrzegać się długiego przebywania w solarium powinny też osoby o jasnej karnacji i posiadające liczne znamiona.

Zobacz też: Brązowe piękne ciało

Fragment pochodzi z książki „Bądź piękną po czterdziestce” autorstwa Grażyny Łoś, wydawnictwo Printex. Tytuł, lead i śródtytuły są dziełem redakcji.