POLECAMY

Jak mieć piękne stopy po zimie?

Kąpiele solne lub z dodatkiem ziół? A może peeling? Jakie domowe zabiegi pomogą zadbać o skórę stóp, zniwelować przesuszony naskórek na piętach czy wypielęgnować paznokcie? Sprawdź!

nogi

fot. Fotolia

Pielęgnacja stóp nie należy do najłatwiejszych. Skóra pięt ochrania nasze stopy przy każdym kroku, dlatego jest trzy razy grubsza niż w innych częściach ciała.

Istnieje jednak wiele sposobów, aby odpowiednio zadbać o stopy. Aby mieć piękną, wypielęgnowaną skórę, którą będziesz mogła pochwalić się latem, zabiegi musisz zacząć już teraz. Sprawdź, jak sprawić, aby twoje stopy wyglądały pięknie po zimie!

Regularny peeling

Jeśli pozwolisz na zbyt grube nawarstwianie się przesuszonego naskórka na piętach, zacznie on pękać. Stopy nie wyglądają wtedy estetycznie. Należy więc zadbać o regularne usuwanie zgrubień na stopach.

Aby zmiękczyć zrogowaciały naskórek, warto zacząć od kąpieli w ciepłej wodzie, najlepiej z dodatkiem soli leczniczych lub relaksujących. Następnie za pomocą tarki do pedicure zetrzyj przesuszony naskórek na piętach. Uważaj, aby nie robić tego za mocno, wystarczy trzeć do momentu aż skóra lekko się zaróżowi. Jeśli jesteś posiadaczką skóry wrażliwej i delikatnej, zamiast tarki zastosuj peeling gruboziarnisty lub cukrowy. Regularne zdzieranie suchego naskórka nie tylko zapobiega popękaniu skóry, ale również sprawia, że nakładane kosmetyki lepiej się wchłoną.

Nawilżanie i zmiękczanie

Po wykonanym peelingu, kiedy twoja skóra jest przygotowana na wchłoniecie kosmetyków, należy zadbać o jej nawilżenie oraz zmiękczenie. Jeśli nakładasz krem w ciągu dnia, najlepiej wybrać taki, który jest mniej tłusty. Najlepszą porą na taki zabieg jest natomiast wieczór.

Ciekawą opcją są preparaty, które zawierają mocznik. Ten składnik ma silne działanie zmiękczające i wygładzające, rozpuszcza też martwe komórki. Aby efekty były jak najlepsze, możesz owinąć nakremowane stopy folią i założyć bawełniane skarpetki, które zatrzymają ciepło, podnosząc skuteczność terapii.

Zobacz też: Z forum medycznego: jak radzić sobie z puchnącymi nogami?

Zadbaj o paznokcie

Paznokcie mają ogromny wpływ na wygląd stóp, zadbane i estetyczne mogą bardzo korzystnie wpłynąć na całokształt.

Za pomocą pilnika nadaj im naturalny kształt oraz zeszlifuj delikatnie od góry wszelkie bruzdy. Następnie możesz wmasować w paznokcie oraz skórki kilka kropel naturalnych olejków lub odżywki, aby zregenerowały się po zabiegu. Jeśli chcesz ozdobić swoje paznokcie kolorowym lakierem, zawsze pamiętaj o nałożeniu wcześniej bazy. Zapobiegnie to odbarwieniom oraz niszczeniu się płytki.

Ochrona i zabiegi lecznicze

Jeśli masz problem z nadmierną potliwością stóp, powracającą grzybicą czy tendencją do powstawania odcisków, nie załamuj się – możesz działać.

Ciekawym sposobem na zapobieganie takim dolegliwościom są kąpiele stóp w specjalne przeznaczonych do tego celu solach. Na rynku dostępne jest wiele soli leczniczych, które mają działanie profilaktyczne i zapobiegają nawrotom grzybicy czy potliwości. Wystarczy powtarzać takie zabiegi 2-3 razy w tygodniu, a zdecydowanie poprawią kondycję stóp. Warto zaopatrzyć się też w naturalne zioła, takie jak szałwia, która świetnie wpływa na potliwość, czy rozmaryn oraz chmiel, które powstrzymują rozwój grzybów chorobotwórczych. Kąpiele przygotowywane na bazie takich ziół mogą być równie przyjemne i skuteczne co te na bazie soli leczniczych.

Zobacz też: Peelingujące maski do stóp w formie skarpetek!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)