POLECAMY

Jak masaż wpływa na funkcjonowanie organizmu?

Działanie masażu zależy od technik, jakie stosuje masażysta. Większość technik wpływa między innymi na rozluźnianiu mięśni, poprawę przemiany materii, zwiększenie szybkości przepływu krwi i limfy oraz redukcji efektu zimnych stóp.
Jak masaż wpływa na funkcjonowanie organizmu?

Obecnie rozróżnia się wiele rodzajów i technik masażu. W zależności od przeznaczenia stosuje się masaże relaksacyjne, lecznicze, klasyczne, limfatyczne i wiele innych. Coraz większą sławą cieszą się również masaże mechaniczne, wykonywane na specjalistycznym sprzęcie. Tak czy inaczej, bez względu na rodzaj, pochodzenie czy nazwę, masaże mają na celu pobudzenie i usprawnienie funkcjonowania organizmu. A jak wiadomo, dobry stan zdrowia warunkuje jednocześnie dobre samopoczucie.

Zobacz także: Co powinnaś wiedzieć o masażu odchudzającym?

Poszczególne techniki stosowane podczas masażu wpływają na konkretne procesy. Wykonując klasyczny masaż wykorzystujący kilka podstawowych technik: głaskanie, ugniatanie, rozcieranie, wyciskanie, oklepywanie, wstrząsanie i wibrację, pobudzimy cały organizm do działania. Zabieg ten spowoduje rozszerzenie naczyń krwionośnych i zwiększy miejscową przemianę materii. Pobudzeniu ulegną również zakończenia nerwowe skóry i tkanek umiejscowione głębiej. Jednocześnie nastąpi rozluźnienie mięśni oraz tkanek położonych pod skórą. Ponadto krew żylna i chłonka zostaną przesunięte z obwodu ciała do naczyń głębiej położonych.

Dlaczego tak istotne jest zwiększenie szybkości przepływu krwi i limfy? Głownie dlatego, że zaburzenia na tym tle mogą wywołać różne choroby narządów wewnętrznych. Limfa odpowiedzialna jest bowiem za odprowadzenie płynów z przestrzeni międzykomórkowych i doprowadzenie ich do układu żylnego. Ma również swoją rolę w walce z zapaleniami. Układ limfatyczny jest podobny do układu żylnego, jednak nie ma takiej siły sprawczej, jaką dla układu krążenia jest serce. Jedynie różnica ciśnień pozwala chłonce (limfie) krążyć. Nic więc dziwnego, że czasami krążenie to zostaje zachwiane, co prowadzi do zaburzeń gospodarki wodnej, mineralnej, zapalenia zatok. Ponadto wywołuje obrzęki i zastoje limfatyczne, choroby zakaźne, kolagenowe i skóry.

Stosowany leczniczo i profilaktycznie drenaż limfatyczny wykorzystuje trzy wyżej wymienione elementy masażu klasycznego: głaskanie, rozcieranie i ugniatanie. Techniki te powinny mieć charakter wypychający, czyli każda z nich – poprzez odpowiednio rozłożoną siłę nacisku – powinna spowodować przepchnięcie limfy we właściwym kierunku (od obwodu w ku ujściom żylnym). Siła z jaką przeprowadzany jest zabieg powinna być umiarkowana, żeby nie doprowadzić do zbytniego rozgrzania tkanek. Drenaż zapobiega niewydolności krążenia obwodowego, zwłaszcza w kończynach dolnych, dlatego pozwala pozbyć się tzw. efektu zimnych stóp. Zalecany jest również kobietom kilka tygodniu po porodzie, gdy organizm jest osłabiony po leżeniu i wysiłku.

Osoby cierpiące na tego typu dolegliwości chętnie korzystają z różnego rodzaju sprzętu, mającego na celu uzyskanie tych samych efektów co masaż manualny. Zaletami takiego masażu jest łatwa dostępność i możliwość korzystania w dowolnym czasie (zakupiony sprzęt można trzymać w domu, biurze, a nawet zabierać na wakacje). Do bardziej statycznych należą fotele masujące, ale skuteczne są również masażery ręczne, maty czy podnóżki. Korzystając z pomocy akcesoriów mechanicznych należy przestrzegać kilku zasad. 

Zobacz także: Jak wykonać masaż tajski krok po kroku?

- Jeśli korzystamy z ze sprzętu, typu fotele masujące w celach relaksacyjnych, to nie musimy tego konsultować z lekarzem. Jeśli jednak została zdiagnozowana konkretna choroba czy zwyrodnienie i chcemy użyć sprzętu pod kątem leczniczym, należy to natychmiast skonsultować z lekarzem czy rehabilitantem. Podejmując decyzję samodzielnie możemy sobie bardziej zaszkodzić niż pomóc. Zdarza się bowiem tak, że ustąpienie bólu na skutek korzystania ze sprzętu w początkowej fazie może jedynie zamaskować na chwilę problem, który później będzie jeszcze trudniejszy do eliminacji. - mówi dr n med. Bernard Solecki, dyrektor 21 Wojskowego Szpitala Uzdrowiskowo-Rehabilitacyjnego w Busku Zdroju.

Podobnie jak w przypadku korzystania z masażu mechanicznego, jak również manualnego, należy się upewnić co do jakości usług. Gdy masuje nas osoba, warto zapytać o odbyte szkolenia i pozyskane certyfikaty, a jeśli chodzi o sprzęt, to najlepiej kupować sprawdzone marki, a nie podróbki czy akcesoria z rynku wtórnego.

Magdalena Bogucka
Rogal Brand

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)