Sxc.hu, nogi

Jak łagodzić podrażnienia po depilacji?

Jeśli problem wrastających włosków, podrażnień i stanów zapalnych włosów dotyczy także Ciebie, polecamy poradnik o łagodzeniu podrażnień po depilacji. Dowiesz się z niego, jak zaradzić problemom związanym z włosami i skórą po goleniu i depilowaniu i jak depilować skórę twarzy.
/ 26.08.2011 10:52
Sxc.hu, nogi

Po pierwsze: peeling!

Przede wszystkim zadbaj o skórę. Regularny i staranny peeling raz w tygodniu oraz wmasowywanie balsamów nawilżających i odżywczych zmiękczy naskórek. Dzięki temu będzie on stawiał mniejszy opór odrastającemu zarostowi.

Musisz pamiętać, że peeling powinnaś zrobić dzień przed depilacją, a potem tydzień po zabiegu.

Gol włosy!

Innym sposobem jest wzmocnienie włosków za pomocą maszynki do golenia. Zamiast używać depilatora, 4–5 razy usuń zarost maszynką. Włoski staną się twardsze i łatwiej przebiją się przez skórę.

Gdy włoski wrastają…

Zdarza się czasem, że mimo starań włos zaczyna wrastać. W takim przypadku należy cienką, zdezynfekowaną igłą podważyć go, wyciągając na zewnątrz, a następnie wyrwać pęsetą. Potem powinnaś przetrzeć skórę wacikiem nasączonym spirytusem salicylowym lub olejkiem z drzewa herbacianego.

Jeśli mieszek jest dodatkowo zaogniony i pojawił się stan zapalny, sięgnij po kremy i maści z apteki i nakładaj je punktowo. Możesz też robić kilkuminutowe okłady z roztworu sody oczyszczonej. Zabieg powtarzaj 2–3 razy dziennie.

Jeśli jednak podrażnionych mieszków jest dużo i zaczyna zbierać się w nich ropa, skonsultuj się z lekarzem.

Zobacz też: Depilacja - oddaj się w ręce profesjonalistów

Jeśli depilujesz się w domu…

Depilacja w zaciszu własnej łazienki nie będzie powodowała podrażnień skóry tylko wtedy, gdy oprócz maszynki, kremu, wosku czy depilatora będziesz miała również odpowiednie kosmetyki do stosowania przed zabiegiem i po nim.

Po pierwsze: przygotuj naskórek. W tym celu zaopatrz się w peeling. Do ciała najlepszy będzie gruboziarnisty (raczej cukrowy lub z mielonymi pestkami owoców niż solny). Kryształki soli mogą bowiem podrażniać skórę, zwłaszcza, gdy masz kłopot z częstym zapaleniem mieszków włosowych. Jeśli usunęłaś wąsik lub włoski na brodzie, sięgnij po peeling enzymatyczny lub drobnoziarnisty do twarzy. Jest delikatniejszy niż ten do ciała.

Pamiętaj, by nie stosować peelingów bezpośrednio po depilacji. Odczekaj kilka dni dopiero potem złuszcz naskórek. Inaczej możesz podrażnić skórę.

Po drugie: wydłużaj czas między zabiegami. Coraz skuteczniejsze kosmetyki opóźniające odrastanie zarostu po depilacji pomogą ograniczyć wrastanie włosków i związane z tym stany zapalne mieszków. Jeszcze nie tak dawno bardzo wysuszały skórę. Teraz większość z nich ma lepsze właściwości nawilżające. Poza tym znacznie wydłużają czas miedzy poszczególnymi zabiegami. Zawierają enzymy roślinne, np. papainę              (z papai), które wnikają w głąb skóry i rozpuszczają włoski. Kosmetyki opóźniające wcieraj w skórę bezpośrednio po depilacji, a potem przynajmniej raz lub dwa razy dziennie, do momentu aż zauważysz, że włoski zaczęły odrastać.

Jeśli twoja skóra stanie się bardziej przesuszona, sięgnij po balsam. Wmasuj go w ciało, kiedy preparat opóźniający już się wchłonie.

Ach, ten wąsik!

O tym, że włoski nad górną wargą oraz w okolicy podbródka nie dodają kobiecie uroku, nie trzeba nikogo przekonywać. Problem pojawia się, gdy masz cerę skłonną do pękających naczynek i bardzo wrażliwą. Wtedy należy dokładnie zastanowić się nad środkiem do depilacji.

Pojedyncze włoski najlepiej usuwaj zwykłą pęsetą. Gdy jest ich więcej, a cerę masz wrażliwą, pozbędziesz się ich zupełnie bezboleśnie kremem do depilacji twarzy. Przed użyciem kremu zrób próbę, czy kosmetyk nie podrażnia skóry.

Gdy masz dużo twardych włosków i skłonność do pękania naczynek, unikaj depilacji ciepłym woskiem, ale możesz stosować plastry z woskiem na zimno. Resztki wosku ze skóry usuń oliwką.

Zobacz też: Dlaczego mam podrażnienia po depilacji?

Materiał przygotowany przez Klinikę Handsome Men