Dlaczego tak wartościowa?
Borowina jest źródłem wielu substancji organicznych i nieorganicznych o działaniu regenerującym, przyśpieszającym procesy zdrowienia. Sama borowina hamuje namnażanie wirusów, bakterii i grzybów. Zakłada się, iż może ona stymulować procesy oczyszczania organizmu ze szkodliwych toksyn.
Zastosowania borowiny
Kąpiele i okłady borowinowe są chętnie stosowane w sanatoriach znajdujących się na terenie całego kraju, a to ze względu na szerokie spektrum działania i wysoką skuteczność we wspomaganiu leczenia chorób reumatycznych, dolegliwości kobiecych (np. zapalenia przydatków, czy macicy), nerwobóli. Okłady borowinowe zaleca się także w przypadku stłuczeń, urazów, złamań.
Docenia się również przydatność borowiny w łagodzeniu objawów menopauzy, które często bardzo utrudniają kobietom normalne funkcjonowanie. Znane są przypadku ustąpienia lub zmniejszenia odczuwanego w obrębie szyi, barków, czy lędźwi bólu po zastosowaniu kąpieli lub okładów borowinowych. Borowina może przynieść także ulgę w przypadku chorób z zakresu układu pokarmowego (np. choroby wrzodowej żołądka). Niemniej o przydatności zabiegów na bazie tego cudownego składnika w konkretnych jednostkach chorobowych powinien decydować lekarz.
Polecamy: Agrilloterapia - czy można leczyć glinką?
Gdzie skorzystać z zabiegu?
Jeśli pragniemy skorzystać z dobrodziejstw borowiny, możemy tego dokonać w ramach wyjazdów sanatoryjnych. Zabiegi takie oferowane są także w ośrodkach Spa. Jeśli nie rozważamy żadnej z powyższych opcji, możemy przekonać się o skuteczności borowiny na własnej skórze, zakupując specjalne preparaty w aptece. Pamiętajmy, iż wspomaganie leczenia w przypadku powyższych chorób powinno być zawsze skonsultowane z lekarzem lub farmaceutą, gdyż istnieją pewne przeciwwskazania do korzystania z tego „magicznego środka”. Wśród nich wymienia się m.in.: ciążę, nieunormowane nadciśnienie tętnicze, czy choroby nowotworowe.
Polecamy: dział Masaże lecznicze