Jak fale radiowe wpływają na skórę?

Chcesz mieć jędrną i zdrową skórę? Dzięki nowoczesnej medycynie estetycznej wykorzystującej mikrofale jest to możliwe. Fale radiowe są stosowane w zabiegach ujędrniających i do redukcji zmarszczek. Dzięki nim zachowasz młody wygląd na długie lata.
/ 11.03.2013 12:51

Mikrofale?

Fale radiowe kojarzą się nam z nadajnikami radiowymi, komputerami, instalacjami elektrycznymi. Są identyczne jak te emitowane w popularnej kuchence mikrofalowej. Znalazły zastosowanie w nowoczesnej medycynie estetycznej. Aparatury takie jak CoaxMed czy Thermopeel MRE, wykorzystujące fale radiowe, znalazły rzesze zwolenniczek, które chcą zachować młody wygląd.

Jak działają fale radiowe na skórę?

Za powstawanie zmarszczek odpowiada kolagen oraz zmniejszenie jego wytrzymałości i elastyczności. Z wiekiem proces jego regeneracji przebiega coraz wolniej, ale można temu zapobiec.

Kosmetolog Karolina Marcinkowska tłumaczy:

– Fala radiowa emitowana przez głowicę, w którą wyposażone jest urządzenie CoaxMed i Thermopeel MRE, powoduje głębokie rozgrzanie skóry właściwej i znajdujących się w niej włókien kolagenowych do ok. 40–45oC. Jest to optymalna temperatura, w której kolagen najpierw gwałtownie się kurczy, a następnie napina. To powoduje odnowienie jego struktury. Następnie temperatura wzrasta jeszcze do ok. 60oC, co stanowi początek zmian w strukturze skóry właściwej i pogrubienia włókien kolagenowych. Wyższa temperatura pobudza również fibroblasty do produkcji nowych włókien kolagenowych i elastyny. Proces ten może trwać od 4 do nawet 6 miesięcy.

Dzięki tym zabiegom skóra jest bardziej odżywiona i dotleniona, usunięte zostają zbędne i szkodliwe produkty przemiany materii. Dodatkowo dochodzi do pobudzenia naczyń krwionośnych i limfatycznych oraz zwiększonej syntezy monocytów i limfocytów.

Zobacz także: Zabiegi upiększające - poradnik

Jakie rezultaty możemy zaobserwować?

W efekcie zabiegów CoaxMed szczególnie zauważalne jest podniesienie górnych powiek, a także napięcie skóry czoła. Skóra w okolicy oczu ulega pogrubieniu. Górna część policzków podnosi się, skóra staje się bardziej napięta. Możemy również zaobserwować zmniejszenie widoczności porów w środkowej części policzków. Podnosi się kontur twarzy, skóra szyi jest lepiej napięta. Co najważniejsze głębokie zmarszczki ulegają redukcji.

Nie tylko na twarz

Działanie mikrofal można wykorzystywać do ujędrniania skóry całego ciała, a także do walki z cellulitem.

Cellulit, czyli pomarańczowa skórka, to efekt nieprawidłowego rozmieszczenia tkanki tłuszczowej. Pod wpływem fali radiowej pobudzona zostaje regeneracja i budowa włókien kolagenowych w skórze. Ponadto mikrofale rozbijają także tkankę tłuszczową. Fala radiowa powoduje wzrost temperatury, a przy zwiększonej temperaturze procesy zachodzą szybciej – wyjaśnia Karolina Marcinkowska z Instytutu Perfect Body. Efektem tych procesów jest zwiększona gęstość skóry, lepsze jej napięcie i ujędrnienie oraz znacząca poprawa wyglądu skóry

Warto przeczytać: Zabiegi kosmetyczne w walce o piękną skórę

Czy takie zabiegi są w pełni bezpieczne dla zdrowia?

Karolina Marcinkowska rozwiewa obawy:

– Wykonując zabiegi z użyciem fal radiowych, korzystamy z najnowszych urządzeń takich jak CoaxMed czy Thermopeel MRE włoskiej firmy Biotec, które są w pełni bezpieczne dla pacjentów. Zabiegi falami radiowymi staramy się uzupełniać jeszcze innymi metodami, takimi jak np. pulsacyjny masaż próżniowy, by zmaksymalizować efekty, które chcemy uzyskać.

Oczywiście bezpośrednio po zabiegu skóra może być lekko zaczerwieniona, jednak pacjent nie wymaga rekonwalescencji i może od razu wrócić do swojej codziennej aktywności. Dla jeszcze lepszego efektu specjaliści zalecają wykonać serię zabiegów.

Kto nie może skorzystać z takich zabiegów?

Nie powinny poddawać się zabiegom z użyciem fali radiowej osoby, które cierpią na choroby autoimmunologiczne, mają wszczepiony rozrusznik serca, metalowe implanty, są w trakcie leczenia onkologicznego lub nie minęło jeszcze 5 lat od jego zakończenia. Na taki zabieg muszę poczekać kobiety w ciąży i karmiące piersią.

Zobacz również: Na czym polega zabieg Sublime?

Źródło: Biuro Prasowe BIOTEC/mg