POLECAMY

Jak dobrać wysokość filtru do potrzeb skóry?

Przeczytaj, jak dobrać wysokość filtru przeciwsłonecznego do indywidualnych potrzeb swojej skóry. Dowiedz się, jakiej ochrony wymaga cera skłonna do alergii słonecznej, trądzikowa, naczynkowa, wrażliwa i skóra z trądzikiem różowatym.

wysokość filtru a potrzby skóry

fot. Fotolia

Najczęściej wysokość filtrów ochronnych dobieramy do fototypu naszej skóry, gdy tymczasem watro też zwrócić uwagę na indywidualne potrzeby naszej skóry.

Jak dobrać wysokość filtru?

Osoby z fotoalergią powinny wybierać kremy fotoochronne o najwyższym stopniu ochrony (SPF 50+) już od wczesnej wiosny, przez cały okres lata i wczesnej jesieni. Ochrona taka potrzebna jest im także zimą, podczas wyjazdów na narty. Natomiast na co dzień powinny stosować kremy o średnim stopniu ochrony (SPF 20), zwłaszcza jeżeli pracują w pomieszczeniach oświetlanych lampami jarzeniowymi, które także emitują promienie UV.

W przypadku cery trądzikowej polecamy kremy z filtrem fotoochronnym, zależnie od fototypu, o wysokim lub średnim stopniu ochrony (SPF 20-30). Najlepiej, aby miały one lekką konsystencję, nie blokowały ujść mieszków włosowych i nie obciążały nadmiernie skóry.

Osobom z cerą naczynkową i trądzikiem różowatym zaleca się unikanie ekspozycji na słońce oraz stosowanie kremów fotoochronnych o najwyższych wskaźnikach fotoprotekcji (SPF 50+).

Kobiety w ciąży oraz osoby z jasną karnacją, u których występuje skłonność do przebarwień, oraz osoby po zabiegach z zakresu dermatologii estetycznej powinny unikać jakiegokolwiek kontaktu ze słońcem, a skórę przez większość roku powinny chronić kremami z filtrem fotoochronnym o maksymalnym stopniu fotoprotekcji (SPF 50 +).

Polecamy: Alergia słoneczna - pierwsza pomoc

Potrzeby skóry dzieci

Do ochrony skóry dzieci zawsze należy wybierać preparaty o najwyższym lub wysokim wskaźniku ochrony SPF 50+ lub 30, gdyż skóra dzieci jest bardzo delikatna. Dobrym rozwiązaniem jest stosowanie kremów na bazie filtrów mineralnych dla najmłodszej grupy dzieci, czyli od chwil narodzin, ponieważ niemowlęta mają delikatną i wrażliwą skórę. Filtry nie wnikają w naskórek natomiast tworzą warstwę ochronną zabezpieczającą pod słońcem i innymi niekorzystnymi czynnikami zewnętrznymi.

Dla dzieci powyżej 6 miesiąca życia warte polecania są dermokosmetyki zawierające mieszaninę filtrów organicznych i mineralnych, które zapewniają wysoką ochronę i niskie ryzyko wystąpienia nietolerancji.

Warto pamiętać, że nawet najwyższy filtr (SPF50 +) nie oznacza 100 proc. ochrony skóry przed promieniami ultrafioletowymi. Przy takim zabezpieczeniu skóra i tak się delikatnie opala, ale filtry pozwalają uniknąć oparzenia.

Polecamy: Jak właściwie aplikować kremy do opalania?

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)