Jak depilować nogi

Do wyboru masz kilka metod: wosk, krem, maszynka. Poznaj wszystkie tajemnice domowej depilacji.
/ 23.04.2007 19:50
Przygotowania Przed depilacją skóra powinna być absolutnie czysta. Warto też rozgrzać ją wcześniej w kąpieli. Zdezynfekuj ostrze maszynki.

Wybór metody
Do delikatnej skóry najlepszy jest wosk. Ta zdecydowanie najskuteczniejsza metoda ma tylko jeden minus: jest dość bolesna.

Pielęgnacja po
W uspokojeniu podrażnionej skóry pomogą specjalne łagodzące preparaty (lotiony, mleczka, balsamy) do stosowania po depilacji.

Bez podrażnień i bólu
- Przed miesiączką i w trakcie niej obniża się próg odczuwania bólu. Dlatego nie jest to najlepszy czas na woskowanie czy zabieg depilatorem. Lepiej w tym czasie zastosować maszynkę.
- Jeśli skóra jest nadmiernie wrażliwa czy przesuszona, wybierz golenie włosków tradycyjną maszynką lub wosk azulenowy (przeznaczony specjalnie do miejsc wrażliwych).
- Podrażnienia warto łagodzić od razu, gdy tylko się pojawią. Nie dopuść do powstania stanu zapalnego. W aptece dostaniesz preparaty dla niemowląt, tj. Alantan lub zwykłą maść cynkową.
- Aby włoski nie wrastały, pamiętaj o regularnym peelingu. Pierwszy zabieg złuszczania przeprowadź nie wcześniej niż 48 godz. po depilacji. Możesz wypróbować preparaty, które zawierają kwasy owocowe. Wspomogą one eksfoliację naskórka, a także ułatwią włoskom przebijanie się. Zawsze pamiętaj o solidnym nawilżaniu skóry.
- Jeśli na skórze pojawiły się już krostki, koniecznie należy je wyleczyć. Możesz wypróbować maść z antybiotykiem, np. Tribiotic (dostępna bez recepty). Ale najlepiej udaj się po poradę do dermatologa.
- Gdy golisz włoski tradycyjną maszynką, pamiętaj, aby ostrze przesuwać pod włos. W przeciwnym razie nie zgolisz włosków dokładnie.

Depilator elektryczny. Najlepiej, aby miał system masowania i napinania skóry oraz kilka prędkości depilacji. Będziesz mogła go dostosować do swojego progu bólu. Depilację nim najlepiej wykonuj bezpośrednio po wyjściu z kąpieli.
Trymer. Przyda się do usuwania włosków z miejsc intymnych. Z jego pomocą możesz poszaleć i wykonać w okolicach bikini oryginalną fryzurkę. Świetnie też sprawdza się do przy skracaniu długich włosków.
Maszynka. Najlepiej wybrać taką z ruchomym ostrzem, bo najtrudniej się nią zaciąć. Warto mieć ją zawsze przy sobie, na wypadek sytuacji awaryjnych (np. spontaniczny wypad na basen).

1. Depilator elektryczny Silképil X'elle 5275 Body System (Braun, 419 zł).
2. Trymer do okolic bikini FG1000 Precision (Braun, 69 zł).
3. Maszynka do golenia z ruchomą główką i dwoma dodatkowymi ostrzami Venus (Gilette, ok. 36 zł).

Wszystko o wosku
Ta metoda depilacji jest zdecydowanie najskuteczniejsza. Skóra pozostaje po niej gładka nawet przez dwa tygodnie.
- Włoski powinny mieć ok. 1 cm długości.
- Dokładnie umyj i wysusz skórę (najlepiej szorstką gąbką, myjką lub rękawicą). Warto wykonać peeling, ale jeśli masz wrażliwą skórę, zrób go dzień wcześniej, a nie tuż przed zabiegiem.
- Jeśli do depilacji stosujesz gotowy plaster z woskiem, najpierw rozgrzej go w dłoniach. Naklej go na skórę zgodnie z kierunkiem wzrostu włosa (nigdy przeciwnie). Następnie zerwij energicznym ruchem w stronę "pod włos". Ból będzie tym mniejszy, im bardziej naciągniesz skórę.
- Jeśli na skórze pozostały pojedyncze włoski, możesz usunąć je już używanym plastrem lub nakleić nowy.
- Pozostałości wosku usuniesz specjalną oliwką dołączoną do zestawu lub zwykłą oliwką kosmetyczną.
- W niektórych salonach kosmetycznych są do kupienia specjalne woski z wygodnym aplikatorem. Z ich pomocą możesz usuwać nawet mocne owłosienie.

Tajemnice kremu i żelu
Zapoznaj się z nimi, jeśli nie lubisz cierpieć. Kremy i żele są łagodne i skuteczniejsze od tradycyjnej golark
- Zanim rozprowadzisz preparat po całej powierzchni skóry, najpierw przetestuj go – dobrym miejscem jest np. łydka, udo lub przedramię.
- Skóra przed naniesieniem preparatu powinna być całkowicie sucha.
- Grubą warstwę preparatu nanoś od razu na całą powierzchnię (np. nogę czy okolice bikini).
- Nie przetrzymuj preparatu powyżej czasu zalecanego przez producenta (najczęściej maks. 8 min). Nie zwiększysz skuteczności, a możesz nabawić się przykrych podrażnień.
- Chwilę przed czasem (ok. 2 min) z małego fragmentu skóry zbierz odrobinę włosków szpatułką. Jeśli będą z łatwością odchodzić, to znaczy, że możesz usunąć już całość.
- Podczas zbierania kremu nie przyciskaj zbyt mocno szpatułki. Możesz zetrzeć delikatny naskórek.
- Zmyj pozostałość preparatu chłodną (najlepiej przegotowaną) wodą. Potem delikatnie osusz skórę. Nie pocieraj!
- Zastosuj kosmetyki łagodzące i opóźniające odrost włosków. Dzięki nim czas pomiędzy kolejnymi zabiegami nieco się wydłuży.

1. Czekoladowy krem do depilacji miejsc wrażliwych Sensitive (Dax Cosmetics, 100 ml: ok. 11 zł).
2. Cukrowy krem do depilacji Vanity (Bielenda, 100 ml: ok. 8 zł).
3. Depilator w kremie do bikini Creme Bikini Hair Remover (Sally Hansen, 50 ml: 35 zł).
4. Trzyminutowy krem do depilacji ciała Satine (Delia Cosmetics, 100 ml: ok. 7 zł).
5. Krem do depilacji pod prysznicem In Shower Cream Removal Cream (Veet, 150 ml: 25 zł).
6. Krem-pianka do depilacji ciała Sensual (Joanna, 150 ml: ok. 11 zł).

Balsamy po depilacji
- Po depilacji warto zastosować balsam kojący. Na większe podrażnienia użyj np. Alantanu Plus lub D-Panthenolu.
- Bezpośrednio po depilacji nie zakładaj bielizny (jeśli goliłaś okolice bikini) czy rajstop ani pończoch z domieszką tworzywa sztucznego. Daj skórze chwilę odpocząć. Przez kilka dni unikaj też słońca.
- Woskowanie najlepiej zrobić wieczorem. Podrażniona skóra będzie miała całą noc na uspokojenie się i odpoczynek.
- Szorstka gąbka, myjka lub rękawica przydadzą się do wykonania solidnego masażu skóry. Taki zabieg nie tylko ją rozgrzeje i podniesie włoski, ale też ułatwi późniejszą depilację.

1. Balsam nawilżający zmniejszający potrzebę depilacji (St. Ives, 400 ml: 17 zł).
2. Balsam osłabiający odrastające po depilacji włoski Skin So Soft (Avon, 250 ml: 9,50 zł).
3. Łagodzący balsam po depilacji (Soraya, 150 ml: ok. 8 zł).
4. Odnawiające serum do ciała Body Peel (Lierac, 150 ml: 127 zł).
5. Żel chłodzący skórę po depilacji (dostępny w aptekach lub w zestawie z depilatorem elektrycznym).

Anna Kozłowska/ Uroda