POLECAMY

Jak mieć piękne stopy?

Dbaj o nie tak, jakby sezon na sandałki nigdy się nie kończył.
Jak mieć piękne stopy? fot. Fotolia
Niezależnie od pory roku stopom należy się nieco uwagi. Pomóż im przetrwać w dobrej kondycji chłodne miesiące roku. Zmieniaj w pracy zabudowane obuwie na lżejsze czółenka, aby nie przegrzewać nóg i nie więzić ich pół dnia w ciasnych botkach. Nie noś wysokich szpilek na okrągło – najwygodniejszy dla stóp obcas nie powinien mieć więcej niż 3,5 cm. Wieczorem nie kończ pielęgnacji na wytarciu nóg po kąpieli. Każdego dnia postaraj się wygospodarować dla stóp przynajmniej parę dodatkowych chwil.


Jak prawidłowo dbać o stopy?
 

5 minut:  Wystarczy na wmasowanie kremu w skórę i paznokcie 

Stosuj kosmetyk ze zmiękczającym naskórek mocznikiem (skutecznie zapobiega rogowaceniu), głęboko nawilżającą gliceryną i przeciwbakteryjnymi wyciągami z mięty, eukaliptusa czy lawendy. Nogi starannie osuszaj po myciu (pamiętaj o przestrzeniach między palcami) i starannie wcieraj w nie krem lub maseczkę. Przynajmniej raz w tygodniu nałóż trochę grubszą warstwę kosmetyku i załóż na noc bawełniane skarpetki.


10 minut: Pogimnastykuj stopy

Możesz ćwiczyć siedząc wygodnie w fotelu przed telewizorem – połóż na podłodze puszkę z napojem i przetaczaj ją stopą w przód i w tył. Powtórz ćwiczenie po 20-30 razy na każdą stopę.
Inne ćwiczenie: siedząc na krześle lub fotelu unieś nogi na ok. 5-10 cm nad podłogę i obracaj stopami w jedną stronę, następnie w drugą. Powtórz tyle razy, ile dasz radę. Ćwiczenie usprawni stawy śródstopia i zapobiegnie powstawaniu obrzęków w kostkach. Ćwicz, gdy tylko
możesz.


15 minut: Zrób peeling i masaż

Na podeszwach znajdują się receptory wszystkich narządów – pobudzanie tych końcówek nerwowych jest bardzo korzystne dla całego organizmu. Masaż rozluźni też mięśnie stóp i poprawi ruchomość stawów. Jak go zrobić? Po prostu nałóż na skórę krem lub preparat z drobinkami ściernymi. Ujmij stopę dłońmi tak, by kciukiem masować jej wierzch, a pozostałymi palcami spód. Ugniataj energicznie przesuwając się od nasad palców ku pięcie. Masuj, kiedy tylko znajdziesz czas! Jeśli użyłaś do zabiegu peelingu w kremie, spłucz preparat letnią wodą, osusz skórę i delikatnie wetrzyj w nią krem.


20 minut: Przygotuj stopom kąpiel

Używaj letniej wody (w temperaturze 25-35 st. Celsjusza) – taka kąpiel rozluźni mięśnie, obkurczy naczynia krwionośne, zrelaksuje zmęczone nogi. Dodaj do wody garść soli morskiej lub kamiennej, która dzięki wysokiej zawartości minerałów wygładzi skórę. 
Możesz też dolać napar ziołowy, np. z kory dębu. Przygotuj kąpiel ziołową:
  • zalej litrem wrzątku garść kory (do kupienia w zielarni ok. 3 zł/50 g)
  • zaparzaj ok. 5 min, przecedź, dodaj do wody w misce
  • mocz stopy ok. 10 min
  • kąpiel możesz stosować bez ograniczeń, kiedy tylko masz ochotę.
 

Więcej o tym, jak dbać o stopy znajdziesz na stronach:


Autorka jest redaktorką dwutygodnika "Pani domu".
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)