Jak dbać o skórę głowy?

Masz problem z wypadaniem włosów, łupieżem czy łojotokiem? Twoja skóra głowy jest wrażliwa i często podrażniona? Sprawdź, jak o nią dbać!
/ 13.07.2015 10:45

skóra głowy

fot. Fotolia

Jaka jest skóra głowy?

Skóra głowy, wraz ze znajdującymi się na niej włosami, stanowi ochronę przed urazami mechanicznymi. Jest również barierę izolacyjną, która zapobiega wydostawaniu się ciepła z organizmu. Swoją strukturą przypomina skórę znajdującą się na całym ciele. Skóra głowy awiera jednak więcej cebulek włosowych – na jednym centymetrze kwadratowym znajduje się 150-500 włosów ciemnych lub 180-750 włosów jasnych. Tych drugich jest więcej, ponieważ są cieńsze.

Czym charakteryzuje się wrażliwa skóra głowy?

Włosy znajdujące się na skórze głowy tworzą ciepłe i bezpieczne środowisko, które sprzyja powstawaniu drobnoustrojów. Znienawidzony przez większość kobiet tłusty łój jest mechanizmem obronnym, który chroni przed niebezpiecznymi mikroorganizmami.

Używanie nieodpowiednich szamponów, przesuszanie, zanieczyszczenia środowiska, nadmierny stres mogą zwiększyć wrażliwość skóry. W rezultacie dochodzi do pogorszenia się jakości włosów, łupieżu i swędzenia. Czasami organizm okazuje groźniejsze objawy – podrażnienia, zmiany przywłosowe, czerwone plamy czy łuszczenie się skóry. Wówczas wizyta u dermatologa jest niezbędna.

Zobacz też: Jak odróżnić włosy odrastające od połamanych?

O czym pamiętać podczas pielęgnacji skóry głowy? Radzi dr Ewa Rudnicka, dermatolog i specjalista medycyny estetycznej w Klinice Demeter w Warszawie:

  1. Wybierając szampon, powinniśmy kierować się stanem skóry owłosionej. Jakość łodygi włosa może poprawić dobrze dobrana odżywka. Nieprawidłowa higiena może sprowokować łojotokowe zapalenie skóry owłosionej oraz podrażnienia, wysuszenie, alergizację czy wypadanie włosów. W razie dolegliwości czy kłopotów z odpowiednim dobraniem kosmetyków należy w każdym przypadku zasięgnąć porady lekarza.
  2. Korzystanie z suszarki należy ograniczyć do minimum. Gorące i suche strumienie powietrza nie tylko wysuszają skórę głowy, ale również prowokują powstanie łupieżu oraz osłabiają cebulki włosowe.
  3. Wrażliwość skóry głowy może być spowodowana nieodpowiednim odżywianiem. Dieta powinna być wszechstronna i dobrze zbilansowana, bogata w witaminy, mikroelementy i tłuszcze nienasycone. Rozważnie należy stosować wszelkie diety ograniczające składniki odżywcze. Wszelkie niedobory z czasem mogą przełożyć się na wypadanie włosów.
  4. Oprócz witamin bardzo ważne jest dostarczenie organizmowi odpowiedniej ilości płynów. Dorosły człowiek powinien wypijać około 1,5-2 litrów dziennie. Pozwala to zwiększyć nawilżenie skóry, zarówno głowy, jak i całego organizmu, a także wzmacnia kruche i łamliwe włosy. Dodatkowo warto zrezygnować z zabiegów agresywnych dla skóry wysuszających i podrażniających.
  5. Bardzo wiele chorób skóry ma podłoże psychosomatyczne, dlatego stres może działać destrukcyjnie. Świetnym sposobem na odprężenie jest masaż głowy – nie tylko odpręża, ale również pobudza krążenie i dotlenia cebulki. Problemy z wypadaniem włosów mogą być równie objawem choroby tarczycy, nadnerczy czy problemów ginekologicznych.
  6. Destrukcyjnie na włosy i skórę głowy wpływają agresywne i źle dobrane zabiegi fryzjerskie i pielęgnacyjne. Fryzury ciasno upinające włosy (kucyki, dredy) mogą powodować wzmożone  napięcie włosów, a co za tym idzie niedokrwienie cebulek. Długotrwały proces może być przyczyną łysienia.

Zobacz też: Wcierki na skórę głowy

Źródło: artykuł napisany dla Zdrowie.wieszjak przez specjalistów Kliniki Demeter.