W trosce o czuprynę
Słońce powoduje uszkodzenia na powierzchni naszych włosów i wywołuje w nich ubytki. Włosy stają się szorstkie i mniej błyszczące. Charakteryzują się wówczas większą łamliwością.
Bardziej odporne na słońce są włosy naturalnie ciemne, a najbardziej narażone – tlenione.
Woda morska i słońce to szczególnie niebezpieczne połączenie. Jeśli słońce operuje na wilgotne włosy, wówczas zachodzi podobny proces do tego, który polega na rozjaśnianiu ich u fryzjera.
Jak chronić włosy?
Warto stosować odpowiednie kosmetyki z filtrem, które mocno nawilżają włosy i uzupełniają powstałe ubytki. Warto również nosić, o ile to możliwe, odpowiednie nakrycia głowy. Lepsze są te o jasnych barwach, ponieważ lepiej chronią przed promieniowaniem słonecznym.
Skóra – jak o nią dbać?
Słońce latem zazwyczaj operuje mocniej. Może nawet doprowadzić do poparzenia słonecznego. Ważne jest zatem, zanim jeszcze wyjdziemy na plażę, stosowanie kremów, sprayów czy emulsji do opalania z odpowiednim dla naszej skóry filtrem.
Nawet, jeśli emulsja jest wodoodporna, to kąpiel dłuższa niż 25 minut powoduje spłukanie z naszego ciała części preparatu. Zatem po wyjściu z wody powinniśmy nasmarować nasze ciało ponownie. Dzięki odpowiedniemu zabezpieczeniu nasza skóra nie ulegnie poparzeniu, lecz nabierze pięknego brązowego koloru.
Słońce oraz zawarta w morzu sól wysuszają naszą skórę. Po przyjściu z plaży do domu, musimy obmyć ciało po kąpieli w morzu. Spłuczemy dzięki temu z naszego ciała sól. Na plażach często widać zamontowane prysznice z wodą słodką, które już na plaży umożliwiają spłukanie z naszego ciała soli morskiej. Musimy także koniecznie pamiętać o stosowaniu kosmetyków nawilżających po opalaniu i piciu odpowiedniej ilości wody.
Można pomyśleć również o peelingu, który złuszcza wierzchnie warstwy naskórka i ułatwia wchłanianie substancji nawilżających kremów. Osoby z tłustą lub mieszaną skórą powinny stosować peeling także na twarz, ponieważ ich skora jest skłonna do wyprysków (dzięki niemu zostanie oczyszczona, a pory odblokowane).
Warto wspomnieć, że piasek morski jest wspaniałym naturalnym peelingiem dla naszych stóp. Długie spacery po plaży sprzyjają gładkiej skórze pięt. Można zatem w tej sytuacji połączyć przyjemne z pożytecznym.
Zobacz też: Twarz wiecznie młoda - czy to możliwe?
Paznokcie i dłonie
Również paznokcie i dłonie potrzebują większej uwagi podczas lata. Kąpiel morska, słoneczna czy piasek wpływają także na ich stan. Warto nakładać ochronne kremy do rąk i paznokci.
Na płytkę paznokciową można zastosować odżywki czy preparaty wzmacniające. Można wypróbować także różne domowe sposoby na wzmocnienie paznokci, np. moczenie ich w roztworze oliwy z oliwek i wody.
Strefa miejsc intymnych
Na wakacjach powinnyśmy pamiętać, że w okresie letnim trudniej też o zachowanie odpowiedniej higieny miejsc intymnych. Skóra trudniej oddycha, a kostiumy są mało przewiewne. Wysoka temperatura i kąpiele w morzu sprzyjają powstawaniu infekcji pochwy.
Powinnyśmy w tym okresie zwrócić większą uwagę także na strefę miejsc intymnych: stosować odpowiednie płyny do higieny miejsc intymnych, nie dopuszczać do nadmiernej wilgotności w tych rejonach, w miarę możliwości nosić przewiewną odzież.
Przy takich infekcjach przydatne są leki bez recepty do irygacji pochwy i pałeczki kwasu mlekowego. Jednak gdy objawy nie ustępują, należy zwrócić się do lekarza (ginekologa).