Parcie na pęcherz, ból przy oddawaniu moczu, gorączka - to objawy zapalenia dróg moczowych /fot. Fotolia

Jak dbać o siebie na wakacjach?

Na wakacjach nasze włosy, skóra i paznokcie narażone są na działanie promieni słonecznych, wody morskiej oraz piasku. Czynniki te wpływają destrukcyjnie na struktury naszego ciała. Włosy stają się mniej błyszczące, skóra szorstka i sucha, paznokcie łamliwe. Co zrobić, aby zapobiec tym zniszczeniom?
/ 04.10.2016 11:08
Parcie na pęcherz, ból przy oddawaniu moczu, gorączka - to objawy zapalenia dróg moczowych /fot. Fotolia

W trosce o czuprynę

Słońce powoduje uszkodzenia na powierzchni naszych włosów i wywołuje w nich ubytki. Włosy stają się szorstkie i mniej błyszczące. Charakteryzują się wówczas większą łamliwością.

Bardziej odporne na słońce są włosy naturalnie ciemne, a najbardziej narażone – tlenione.

Woda morska i słońce to szczególnie niebezpieczne połączenie. Jeśli słońce operuje na wilgotne włosy, wówczas zachodzi podobny proces do tego, który polega na rozjaśnianiu ich u fryzjera.

Jak chronić włosy?

Warto stosować odpowiednie kosmetyki z filtrem, które mocno nawilżają włosy i uzupełniają powstałe ubytki. Warto również nosić, o ile to możliwe, odpowiednie nakrycia głowy. Lepsze są te o jasnych barwach, ponieważ lepiej chronią przed promieniowaniem słonecznym.

Skóra – jak o nią dbać?

Słońce latem zazwyczaj operuje mocniej. Może nawet doprowadzić do poparzenia słonecznego. Ważne jest zatem, zanim jeszcze wyjdziemy na plażę, stosowanie kremów, sprayów czy emulsji do opalania z odpowiednim dla naszej skóry filtrem.

Nawet, jeśli emulsja jest wodoodporna, to kąpiel dłuższa niż 25 minut powoduje spłukanie z naszego ciała części preparatu. Zatem po wyjściu z wody powinniśmy nasmarować nasze ciało ponownie. Dzięki odpowiedniemu zabezpieczeniu nasza skóra nie ulegnie poparzeniu, lecz nabierze pięknego brązowego koloru.

Słońce oraz zawarta w morzu sól wysuszają naszą skórę. Po przyjściu z plaży do domu, musimy obmyć ciało po kąpieli w morzu. Spłuczemy dzięki temu z naszego ciała sól. Na plażach często widać zamontowane prysznice z wodą słodką, które już na plaży umożliwiają spłukanie z naszego ciała soli morskiej. Musimy także koniecznie pamiętać o stosowaniu kosmetyków nawilżających po opalaniu i piciu odpowiedniej ilości wody.

Można pomyśleć również o peelingu, który złuszcza wierzchnie warstwy naskórka i ułatwia wchłanianie substancji nawilżających kremów. Osoby z tłustą lub mieszaną skórą powinny stosować peeling także na twarz, ponieważ ich skora jest skłonna do wyprysków (dzięki niemu zostanie oczyszczona, a pory odblokowane).

Warto wspomnieć, że piasek morski jest wspaniałym naturalnym peelingiem dla naszych stóp. Długie spacery po plaży sprzyjają gładkiej skórze pięt. Można zatem w tej sytuacji połączyć przyjemne z pożytecznym.

Zobacz też: Twarz wiecznie młoda - czy to możliwe?

Paznokcie i dłonie

Również paznokcie i dłonie potrzebują większej uwagi podczas lata. Kąpiel morska, słoneczna czy piasek wpływają także na ich stan. Warto nakładać ochronne kremy do rąk i paznokci.

Na płytkę paznokciową można zastosować odżywki czy preparaty wzmacniające. Można wypróbować także różne domowe sposoby na wzmocnienie paznokci, np. moczenie ich w roztworze oliwy z oliwek i wody.

Strefa miejsc intymnych

Na wakacjach powinnyśmy pamiętać, że w okresie letnim trudniej też o zachowanie odpowiedniej higieny miejsc intymnych. Skóra trudniej oddycha, a kostiumy są mało przewiewne. Wysoka temperatura i kąpiele w morzu sprzyjają powstawaniu infekcji pochwy.

Powinnyśmy w tym okresie zwrócić większą uwagę także na strefę miejsc intymnych: stosować odpowiednie płyny do higieny miejsc intymnych, nie dopuszczać do nadmiernej wilgotności w tych rejonach, w miarę możliwości nosić przewiewną odzież.

Przy takich infekcjach przydatne są leki bez recepty do irygacji pochwy i pałeczki kwasu mlekowego. Jednak gdy objawy nie ustępują, należy zwrócić się do lekarza (ginekologa).