POLECAMY

Jak dbać o cerę?

Aby właściwie zadbać o cerę, warto wiedzieć, jaki jest jej rodzaj. Jak odróżnić cerę tłustą od mieszanej? Czym charakteryzuje się cera wrażliwa i co ją odróżnia od suchej? Jak odpowiednio zadbać o każdą z nich by była piękna i zdrowa?
Jak dbać o cerę?

„Cudowne” kremy

Reklamy namawiają kobiety do stosowania „cudownych” kremów, które podobno skutecznie likwidują zmarszczki, wygładzają, napinają skórę itp.
Naukowcy podchodzą do tych produktów bardzo sceptycznie, bo procesu starzenia się skóry nie da się dzięki kremom cofnąć do tego stopnia, by stały się całkowicie niewidoczne.
Badania dowiodły, że zmarszczki powstają w mięśniach podskórnych, a kosmetyk działa tylko na powierzchni twarzy. Z tego powodu żaden preparat nie cofnie tego procesu. Może co najwyżej nawilżyć, ożywić i lekko ujędrnić skórę.

Zobacz też: Czy wiesz jakie substancje aktywne są w  kremach?

Przed zastosowaniem zabiegów kosmetycznych należy ustalić, jaki jest rodzaj cery.
W tym celu należy twarz oczyścić mleczkiem kosmetycznym, a jego resztki spłukać letnią, przegotowaną wodą. Odczekać 15 minut i dokładnie przyjrzeć się w lustrze.

Cera sucha

Posiada drobne pory i niewiele wyprysków. Skóra jest najczęściej bardzo napięta.

Cera tłusta

Jest świecąca, posiada duże i rozszerzone pory, a zaskórniki widoczne są na całej twarzy. W dotyku jest nieprzyjemnie lepka.

Cera mieszana

Charakteryzuje się błyszczeniem czoła, nosa i brody, na których widać wiele czarnych punkcików. Na policzkach natomiast skóra jest sucha i napięta.

Cera wrażliwa

Jest mocno napięta i szorstka w dotyku. Mogą być na niej widoczne popękane naczynka krwionośne albo czerwone plamki.

Zobacz też: Zadbaj o zdrową cerę

Jak pielęgnować?

Cera mieszana – twarz należy myć łagodnie działającą śmietanką kosmetyczną dwa razy dziennie, żelem bez zawartości mydła albo odżywczym tonikiem. W dzień stosować kremy nawilżające lub matujące, na noc – odżywcze. Maseczki odpowiednie dla tego typu cery stosować 2 – 3 razy w tygodniu.

Cera sucha – do jej oczyszczania używać gęstej śmietanki kosmetycznej, potem odświeżyć odpowiednim tonikiem. Lepiej zrezygnować ze stosowania wody, nawet przegotowanej czy mineralnej. Podczas wklepywania kremów zwracać uwagę, by zbytnio nie naciągnąć skóry. Stosować na dzień krem półtłusty, na noc – regenerujący oraz specjalny pod oczy. Maseczki stosować 2 – 3 razy w tygodniu, peeling – raz na dwa tygodnie.

Cera tłusta – skórę oczyszczać z warstewki łoju nawet kilka razy dziennie, najlepiej mleczkiem kosmetycznym, potem zwilżyć tonikiem. Można też oczyszczać ją żelem. Jeżeli twarz nadmiernie się błyszczy, osuszać chusteczką higieniczną, potem przypudrować pudrem w kamieniu. Na dzień stosować krem nawilżający o konsystencji żelu lub matującą emulsję, na noc – krem odżywczy. 2 – 3 razy w tygodniu stosować maseczki oczyszczające i ściągające, peeling (raz na dwa tygodnie) średnio- lub gruboziarnisty.

Cera wrażliwa – zabiegi pielęgnacyjne należy wykonywać bardzo delikatnie. Twarz najlepiej zmywać żelem do twarzy, następnie przecierać bezalkoholowym tonikiem. Stosować na dzień krem nawilżający, na noc – odżywczy żel. Unikać maseczek rozgrzewających, parówek, ziarnistych peelingów. Polecane maseczki nawilżające i odżywcze.

Fragment pochodzi z książki „Bądź piękną po czterdziestce” autorstwa Grażyny Łoś, wydawnictwo Printex. Tytuł, lead i śródtytuły są dziełem redakcji.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)