Jak bezpiecznie opalać się w solarium?

Sprawdź, jak bezpiecznie opalać się w solarium. Dowiedz się, jakie lampy są bezpieczne dla zdrowia i jak długo powinna trwać kąpiel słoneczna w solarium.

opalanie w solarium

fot. Fotolia

Istotne jest sprawdzenie czy w solarium, w którym mamy zamiar poprawić koloryt skóry, używane są lampy emitujące bezpieczny poziom promieniowania ultrafioletowego (0,3 wat na metr kwadratowy). W takich bezpiecznych solariach seanse opalania trwają minimum 15 minut.

Należy pamiętać, że pożądany efekt – czyli równomierną i trwałą opaleniznę uzyskamy wtedy, jeśli przed opalaniem zadbamy o czystość i świeżość skóry – usuniemy zrogowacenia i wszelkie zanieczyszczenia. 

Lekarze ostrzegają przed brakiem umiaru w korzystaniu z promieni UV.

Zobacz także: Jak przygotować peeling w domu?

Plusy opalania w solarium

Z drugiej jednak strony, promienie nadfioletowe wykorzystywane są również w leczeniu wielu schorzeń:

 • Zwalczają osteoporozę i krzywicę spowodowane niedoborem witaminy D, wytwarzanej w skórze pod wpływem promieniowania ultrafioletowego. Witamina ta reguluje poziom wapnia w organizmie, wpływa również na działanie mięśni i gruczołów wewnętrznego wydzielania.
 • Zapobiegają różnym infekcjom - podczas promieniowania wzrasta funkcja obronna krwinek białych i powstają substancje niszczące wirusy (tzw. interferony).
 • Podnoszą wydolność fizyczną organizmu.
 • Działają pozytywnie w przypadku nerwobóli nerwu kulszowego.
 • Poprzez podnoszenie poziomu endorfin poprawiają samopoczucie.
 • Mają działanie odstresowujące dzięki obniżaniu poziomu adrenaliny.

Przed opalaniem w solarium

 • Dzień przed skorzystaniem z solarium zrób peeling ciała;
 • Smarujemy się specjalnymi kosmetykami aktywizującymi wytwarzanie melaniny (odpowiedni preparat poleci ci kosmetyczka). Nie używamy preparatów z filtrem przeznaczonych do opalania na plaży, ponieważ blokują dostęp promieni ultrafioletowych do skóry;
 • Na usta nałóż sztyft ochronny, ponieważ delikatny naskórek nie ma żadnej ochronnej bariery;
 • Należy osłonić płatkami kosmetycznymi lub ligniną brodawki piersiowe, ponieważ skóra na nich jest bardzo delikatna i wrażliwa; to samo dotyczy pieprzyków czy innych zmian skórnych;
 • Pozbywamy się biżuterii i zegarka;
 • Wyjmujemy szkła kontaktowe;
 • Zakładamy specjalne okulary chroniące oczy przed promieniowaniem UV.

Środki bezpieczeństwa przy opalaniu w solarium

 • Zawsze sprawdzaj czy lampy opalające w solarium zapewniają bezpieczny poziom promieniowania ultrafioletowego (0,3 wat na metr kwadratowy). Informacja o tych parametrach powinna się znajdować w każdym dobrym solarium. Seans opalający w takim solarium trwa minimum 15 minut. Jeśli zostanie zaproponowany krótszy czas – najprawdopodobniej lampy znacznie przekraczają dozwolony poziom promieniowania.
 • Opalaj się nie częściej niż raz dziennie. Po 8 – maksymalnie 10 seansach należy zrobić sobie przerwę. Możemy przyjąć tylko określoną dawkę promieni UV bez szkody dla zdrowia.
 • Pij dużo wody, aby uzupełnić jej utratę. Korzystając z solarium bardzo się pocimy.
 • Przy zażywaniu antybiotyków, niektórych doustnych środków antykoncepcyjnych, stosując kremy i kosmetyki z wyciągiem z chlorofilu lub zawierające kwasy AHA, należy koniecznie skontaktować się przed opalaniem z lekarzem.
 • W przypadku poważnych chorób serca, zaburzeń krążenia, nadczynności tarczycy, gruźlicy i zaburzeń hormonalnych należy zrezygnować z opalania w solarium. Dotyczy to również osób dotkniętych chorobą nowotworową, kobiet miesiączkujących i w ciąży.

Pod koniec ubiegłego roku Inspekcja Handlowa sprawdziła bezpieczeństwo polskich solariów. Przebadała poziom emitowanego promieniowania Spośród 157sprawdzonych łóżek opalających, aż 83% emitowało promieniowanie zagrażające zdrowiu klientów. Tylko 17% zapewniało bezpieczny poziom promieniowania ultrafioletowego (0,3 wat na metr kwadratowy). W skrajnym przypadku stwierdzono sześciokrotne przekroczenie dopuszczalnej normy.

Zobacz także: Kosmetyki do solarium

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (4)
/06.03.2016 12:51
Dokladnie, nie przesadzajmy, ze solarium jest tak zle. tez nie jestem jego fanką, ale raz- dwa razy w miesiacu chodzę, zeby skora miala zdrowy koloryt i jest ok ;) nie jestem skwarką :) po prostu jasna skora mi nie pasuje, wygaldam wtedy jakbym byla chora
/09.09.2011 11:32
Najgorsze jest to że ktoś usłyszy głupotę i powtarza! Co za bzdury! Pogadaj ze specjalistą to Ci powie, że solarium w odpowiedniej ilości jest zdrowe. Wiadomo, że jak ktoś lata tam co 4 dni przez cały rok, to jego skóra będzie robić się po kilku miesiącach coraz bardziej wysuszona a tym samym będzie wyglądała na starszą. Jak zrobisz sobie sesję na wiosnę (np. 5 razy po 10 min co kilka dni) i będziesz używać kremu czy oliwki to Twoja skóra nabierze blasku, znikną krostki, twarz będzie gładsza. Chodzę do solarium od kilku lat właśnie na takie sesje po kilka razy co kilka dni 4 razy w roku :)
/09.09.2011 10:27
pewnie Ty bez solarium bedziesz wygladala na 10 lat wiecej,pozdrawiam!
POKAŻ KOMENTARZE (1)