POLECAMY

Jak bezpiecznie korzystać z solarium

Skóra muśnięta słońcem, nawet w środku zimy, to z pewnością zasługa wizyty w solarium. Sztuczne słońce w krótkim czasie poprawia nasz wygląd i samopoczucie oraz pozwala cieszyć się złocistą opalenizną przez okrągły rok. Niestety solarium nie jest zdrowe dla naszej skóry, dlatego podczas wizyty w gabinecie kosmetycznym powinniśmy skrupulatnie przestrzegać zasad bezpieczeństwa.

Promieniowanie wytwarzane w solarium różni się od światła słonecznego. Lampy solaryjne emitują głównie promienie UVA, które wprawdzie nie powodują poparzeń, tak jak promienie UVB, ale wnikają w głąb skóry, przyczyniając się do uszkodzenia włókien kolagenowych. Ponadto wysuszają skórę i przyspieszają procesy starzenia. Nieodpowiedzialne korzystanie z solarium może także przyczynić się do powstania niebezpiecznych zmian skórnych, a nawet nowotworów. Dlatego warto wiedzieć, jak mądrze korzystać ze sztucznego słońca, oraz kto w ogóle nie powinien myśleć o solarium.

Solarium nie dla każdego

Istnieje szereg czynników, które wykluczają możliwość skorzystania z solarium. Należą do nich niektóre choroby, głównie te dermatologiczne, a także przyjmowanie pewnych leków. Zawsze warto zapytać swojego lekarza, czy podczas zażywania określonych farmaceutyków, możemy bez obaw korzystać ze sztucznego słońca.

Przeciwwskazania do solarium:

• bardzo młody wiek,
• zbyt jasna karnacja (fototyp I),
• problemy dermatologiczne (uczulenie na słońce, bielactwo, łuszczyca, trądzik pospolity i różowaty, opryszczka, rozszerzone naczynka, zmiany skórne, liczne pieprzyki i przebarwienia, blizny),
• choroby przewlekłe (choroby układu krążenia, serca, nerek, wątroby, pęcherzyka żółciowego, tarczycy, gruźlica, epilepsja, nadciśnienie, cukrzyca, schorzenia układu kostnego i stawów),
• zaburzenia hormonalne (przyjmowanie leków hormonalnych, antykoncepcyjnych),
• stany zapalne, gorączka,
• świeże rany (przebyta niedawno operacja), niezagojone tatuaże,
• ciąża, karmienie piersią,
• miesiączka,
• stosowanie środków fotouczulających (antybiotyki, sulfonamidy, leki przeciwcukrzycowe, przeciwgrzybiczne, przeciwbakteryjne),
• stosowanie niektórych kosmetyków (preparatów z retinolem, kwasami owocowymi, hydroksylowymi, zawierających wyciąg z dziurawca lub chlorofil, szamponów z dziegciem),
• przebyte niedawno zabiegi kosmetyczne (z zastosowaniem retinolu, kwasów owocowych, glikolowych, środków wybielających, zabiegi oczyszczające i depilujące).

Zasady bezpiecznego opalania w solarium

Wizyty w solarium należy rozpocząć od krótkich 3-4 minutowych seansów, a następnie stopniowo je wydłużać. Maksymalny czas opalania nie powinien przekroczyć 20 minut w przypadku jaśniejszej karnacji (II, III fototyp) lub 30 minut, jeśli mamy ciemniejszy koloryt skóry (IV fototyp). Pamiętajmy, że światło solaryjne i słoneczne całkowicie się różnią. 15 minut spędzonych w solarium to jak kilka godzin ekspozycji na słońcu. Między poszczególnymi seansami wskazane są jednodniowe przerwy (skóra normalna) lub nawet dwudniowe przy skórze wrażliwej. Opalanie powinno odbywać się raz dziennie i maksymalnie trzy razy w ciągu tygodnia. Kiedy już osiągniemy pożądany efekt, możemy odwiedzać solarium raz na tydzień lub nawet raz na dwa tygodnie w celu utrwalenia opalenizny.

Polecamy: Fototypy skóry – jaki jest twój?

Każdy powinien indywidualnie ocenić swój fototyp skóry. Od tego zależy rodzaj sprzętu, czas naświetlań i ich częstotliwość. Podczas pierwszej wizyty w gabinecie kosmetycznym warto sprawdzić jakość lampy solaryjnej. Najważniejszy jest czas jej eksploatacji. Każda lampa ma określoną liczbę godzin pracy, a po upływie tego terminu musi zostać wymieniona. Łóżko opalające powinno być za każdym razem dokładnie myte i dezynfekowane. Sprawdzajmy również, czy sprawnie działa wentylacja. Wybierajmy urządzenia renomowanych firm. Znajdziemy je przeważnie w gabinetach kosmetycznych cieszących się dużą popularnością i dobrą opinią wśród klientów. Można zasięgnąć rady wśród forumowiczów, który regularnie odwiedzają solarium.

Przed opalaniem w solarium...

Zanim ułożymy się wygodnie na łóżku opalającym, pamiętajmy o zdjęciu biżuterii i zegarka oraz dokładnym zmyciu makijażu i pozostałości perfum. Te substancje mogą bowiem uczulać pod wpływem działania promieni UV. Aby zabezpieczyć skórę przed szkodliwym działaniem promieniowania, stosujmy specjalne kosmetyki do opalania w solarium. Nie mogą to być filtry UV stosowane do ochrony przed promieniowaniem słonecznym. Kolejnym krokiem powinno być zabezpieczenie największych znamion i pieprzyków za pomocą plasterka lub grubej warstwy kremu z filtrem. Pamiętajmy też o ochronie brodawek piersiowych – najlepiej zakleić je plastrem lub przykryć płatkami do demakijażu. Teraz już możemy nałożyć specjalne okulary ochronne i koniecznie zamknąć oczy. Pomyślmy o czymś przyjemnym i rozkoszujmy się relaksującym światłem.

Po opalaniu w solarium...

Po zakończonym seansie nie wychodźmy od razu na dwór (szczególnie zimą!), ale postarajmy się chwilę odpocząć. Nasz organizm potrzebuje teraz uzupełnienia elektrolitów, których pozbyliśmy się wskutek pocenia. Pijmy więc jak najwięcej wody mineralnej. Nie zapominajmy o stosowaniu kosmetyków po opalaniu, które odżywią naszą skórę. Kremy czy balsamy powinny zawierać witaminę C i E, a także odżywcze algi czy ceramidy.

Zobacz także: Właściwa pielęgnacja skóry przy opalaniu

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)