POLECAMY

Jailhouse, czyli tatuaż więzienny

Tatuaże w formie kropek, kotwic, czaszek, gwiazdek – dla wielu ładne znaczki, a dla więźniów ważne informacje o innych towarzyszach oraz motta życiowe. Czy wiesz, co dokładnie oznaczają poszczególne malunki? Jaki wpływ na rozwój tatuażu miał styl jailhouse? Jak więźniowie usuwają swoje tatuaże?
Jailhouse, czyli tatuaż więzienny fot. Fotolia

Jailhouse – Twój tatuaż Cię zdradza…

Tatuaże więzienne określa się mianem jailhouse. Niekiedy słowem tym nazywa się też tatuaże źle i nieestetycznie wykonane. Styl ten zapoczątkował modę na malunki czarno-białe.

Wszystkie tatuaże wykonywane w więzieniu mają swoje znaczenie. Tylko pozornie wyglądają na nic nieznaczące malunki. Okazuje się jednak, że mogą zdradzić wiele informacji o danej osobie.

Co kryje się pod symbolem?

Przebywający w aresztach opracowali specjalny system znaków, które mają zdradzać, jaką profesją trudniła się dana osoba lub/i za co została skazana. Wśród nich można wymienić:

 • $ (symbol waluty USA) – handlarz obcą walutą;
 • kotwica – złodziej, który specjalizuje się w wydzieraniu torebek i innych rzeczy z rąk ich właścicieli;
 • kropka – złodziej;
 • trupia czaszka – najgorsze przestępstwa, w tym zabójstwa;
 • anioł z głowa diabła – oszust.

Tego rodzaju tatuaże najpopularniejsze wśród więźniów.

Zobacz też: Tatuaż - przeszkadza czy pomaga w życiu?

Ciało jak książka

Wśród więźniów popularne są także tatuaże sentencje, skróty jakiś zdań. Często są one napisane w języku łacińskim. Odnoszą się do sensu życia, miłości. Oto niektóre z nich:

 • vide cul fide – patrz komu ufać;
 • memento mori – pamiętaj o śmierci;
 • disce pati – ucz się cierpieć.

Kto tu rządzi?

Hierarchia w więzieniu jest bardzo ważna i należy bezapelacyjnie jej przestrzegać. Więźniowie opracowali swój własny system oznaczeń, który ma na celu przypominanie danej osobie, gdzie w areszcie jest jej miejsce. Są to tatuaże zwane pagonami. Nie wszyscy więźniowie mogą zrobić sobie tatuaż zaliczający się do tej grupy malunków.

Oto przykłady tego rodzaju malunków:

 • belki i gwiazdki – to informacja o tym, ile lat dana osoba spędziła już w areszcie (wypełnione symbole) oraz ile lat do końca wyroku jeszcze przed nią (niewypełnione barwnikiem symbole);
 • tatuaże oznaczające rangę. W przypadku awansu więzień zobowiązany jest do usunięcia poprzedniego malunku na rzecz tego nowego;
 • dwie czerwone wisienki połączone jedną gałązką – oznacza grypserskie braterstwo;
 • ptak w locie – informuje, że dany więzień próbował lub uciekł z aresztu;
 • głowa, twarz z zarostem – mamy do czynienia z osobą odporną na ból;
 • kropka za uchem lub na nosie – taka osoba powinna być traktowana z pogardą. Jest zhańbiona i znajduje się na samym dole w więziennej hierarchii;
 • pięć kropek pod lewym okiem, które do złudzenia przypominają te w kostce do gry, oznaczają osobę niezłomną;
 • kropka po prawej stronie oka – tatuaż wykonywany jest siłą więźniowi, który przez innych osadzonych uważany jest za tzw. cwela, zhańbioną osobę, która jest na samym końcu w hierarchii.

Co to oznacza?

Ten rodzaj tatuaży jest szczególnie popularny wśród więźniów. W wyborze malunku nie trzeba stosować z góry określonych norm. W tej kwestii panuje dowolność. Osoby odsiadujące wyroki chętnie korzystają z tatuaży symbolicznych, chcąc w ten sposób coś zakomunikować pozostałym. Oto przykłady:

 • czarna róża z kolcami – zemsta za wszelką cenę;
 • tatuaże z wizerunkiem węża oznaczają zemstę. Malunek węża z koroną na głowie świadczy o dokonanej już zemście;
 • kat z bronią (np. mieczem) i ściętą głową – dokonanie zemsty na swoich organach ścigania i wymiarze sprawiedliwości;
 • krzyż – męczeństwo;
 • tatuaż wokół oka – wyglądem może przypominać makijaż permanentny. Naprawdę oznacza przynależność do subkultury grypsującej.

Zobacz też: Tatuaż - jak to się robi?

Jak to się robi?

Tatuaże w więzieniach wykonuje się przy pomocy narzędzi i barwników, które są nieprofesjonalne. Trudno też oczekiwać, by przyrządy do tatuowania były wysterylizowane. Wykonanie malunku w areszcie wiąże się z dużym ryzykiem. Następstwem mogą być m.in. zakażenia, infekcje, zarażenie groźnymi wirusami.

Tatuaże wykonuje się przy użyciu samodzielnie robionych maszynek. Tatuatorami są często osoby, które nie mają w tym fachu doświadczenia. Wykonywane przez nich malunki są często niewyraźne, niestaranne.

Wykonanie każdego rodzaju tatuażu wiąże się z dużym ryzykiem w areszcie. Znajdują się jednak odważni osadzeni, którzy decydują się na malunek na powiekach – bardzo niebezpieczny (nawet w normalnych warunkach), bowiem grozi przebiciem skóry i uszkodzeniem oka.

Poza tym wykonuje się malunki na oku czy w miejscach intymnych. Te ostatnie mają podtekst seksualny. Służą do określenia preferencji seksualnych osadzonego.

Zobacz też: Zanim zrobisz tatuaż (galeria)

Jak więźniowie usuwają tatuaże?

Niektórzy decydują się na usunięcie tatuażu jeszcze podczas pobytu w areszcie. Wówczas w ruch idą pilniki czy pumeksy, którymi malunek jest ścierany. Innym sposobem jest jego przypalanie papierosem. Metody te pozostawiają rany i blizny, co paradoksalnie jest podziwiane, szanowane wśród innych osadzonych. Odnotowano także przypadki zszywania kawałków skóry lub polewania jej klejem, a nawet zrywania...

Innym sposobem na usunięcie tatuażu jest tzw. cover, który polega na przykryciu starego malunku nowym. Metoda ta stosowana jest powszechnie również poza murami więziennymi.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)